پرش به محتوا

نیویور‌ک تایمز: پنتاگون حمله هوایی در سوریه را که منجر به کشته شده ۸۰ نفر شد عمدا پنهان کرده است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، پنتاگون یک حمله هوایی در سوریه منجر به کشته شدن دهها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان گشته است را پنهان میکند.

اکنون که پته این ماجرا روی آب افتاده است، ارتش آمریکا مجبور شده است که به انجام این عملیات اعتراف کند، پنتاگون اما با این ادعا که در  غیرنظامیان تروریست ها خود را در میان غیر نظامیان پنهان کرده بودند، این عملیات نظامی را توجیه می کند.

این خبر در تاریخ ۱۳ نوامبر امسال توسط روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد در این خبر آمده است که پنتاگون و نیروهای نظامی آمریکا بیش از دو سال است که این قتل عام را پنهان کرده اند.

گزارش بر اساس اسناد و مصاحبه هایی که با اعضای آگاه ارتش ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است تهیه شده است.

بر اساس این گزارش در ۱۸ مارس ۲۰۱۹ بر اثر پرتاب دو بمب در نزدیکی شهر باغوز در نزدیکی مرز عراق، حداقل ۸۰ نفر از جمله ۶۴ نفر زن و کودک کشته شدند. 

گزارش مدعی می‌شود که یگان ویژه شماره ۹ نیروهای ضربتی آمریکایی دستور این حملات را صادر کرده بودند.

به نوشته این روزنامه ناظران غیرنظامی این جنایت یک روز بعد از از این حمله تپی از اجساد زنان و کودکان کشته شده را در محل کشف کردند.

تصاویر ماهواره ای که چهار روز بعد گرفته شد نشان داد که ظاهراً منطقه تحت کنترل ائتلاف بین المللی با خاک یکسان شده است. 

یکی از سربازان سابق نیروهای ویژه ایالات متحده که یک هفته پس از قتل عام از محل بازدید کرده بود به روزنامه گفت:

«این مکان توسط نیروهای هوایی پودر شده بود. زمین را تازه صاف کرده و کوبیده بودند و اما بوی اجساد از زیر این پوشش سطحی بیرون میزند بوی گور دسته‌جمعی با اجساد زیاد می‌آمد.»

در پاسخ به سوال روزنامه نیویورک تایمز که چرا دست به چنین عملیاتی زده‌اید فرماندهی مرکزی ایالات متحده بمباران کردن این منطقه را تایید کرد اما در عین حال به حق دفاع از خود اشاره کرد. آنها مدعی شدند که از حدود ۸۰ نفر کسانی که در این بمباران کشته شده‌اند ۱۶ نفر از تروریست های شبه نظامی دولت اسلامی یا داعش بودند و به همین دلیل این بمباران توجیه پذیر است

چهار غیرنظامی نیز کشته شدند. 

در زمان فرمانده نظامی تاکید کرد که در میان ۶۰ نفر باقیمانده کشته شدگان نیز نمی‌توان به دقت آن‌ها را غیرنظامی ارزیابی کرد چرا که زنان و کودکان هم در دولت اسلامی داعش اغلب دست اسلحه بودند.

این روزنامه به نقل از یک نماینده فرماندهی مرکزی آمریکا گزارش داد که تحقیقات داخلی در مورد این حمله هوایی انجام شده است. 

جالب این جاست که ارزیابی این موضوع توسط همان یگان ویژه انجام شده است که دستور بمباران منطقه را صادر کرده بود.

بر اساس این ارزیابی، این عملیات در چارچوب قوانین ارتش آمریکا بوده است، چرا که از دید آمریکایی ها هدف اصلی این حمله تروریستهای داعش بودند و در آن تنها تعداد بسیار کمی از غیرنظامیان کشته شده اند.

پنتاگون با اینحال تاکید کرد که در مورد کشته شدن افراد بیگناه تحقیقات ادامه خواهد یافت و تمام تلاش خود را برای روشن کردن این قضیه به کار خواهند بست.

پس از این حمله با دو بمب ۵۰۰ و دو هزار پوندی یک وکیل مستقل نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا سعی کرد تحقیقات مستقلی را آغاز کند زیرا احتمال می‌داد که این کار یک جنایت جنگی محسوب می شود.

این وکیل که سرهنگ کورساک نام دارد سوء ظن خود را نسبت به تحقیقاتی که در اطراف این ماجرا صورت گرفته به مافوق خود گزارش کرده بود.

اما از آنجایی که مافوق وی به هیچ واکنشی این سوال ها و ادعاهای وی نشان نداد، او همچنین تصمیم گرفت به کمیته نیروهای مسلح سنا مراجعه کرد – این شکایت هم تا کنون پاسخ مناسبی دریافت نکرده است. 

کورساک در ایمیلی به نیویورک تایمز نوشت که مقامات بلندپایه ارتش آمریکا «عمدا و به طور سیستماتیک» از انجام تحقیقات در مورد این حمله اجتناب کرده اند. 

به همین دلیل حساب کاربری ایمیل او در معرض خطر حمله تلافی‌جویانه ارتش قرار دارد.

حملات هوایی باغوز یکی از عملیات های نظامی ارتش آمریکا در سوریه بود که بیشترین تلفات غیرنظامی را به همراه داشت، اما این حادثه تا قبل از افشاگری نیویورک تایمز هرگز برای همگان علنی نشده بود.

تقریباً در تمام مراحل پس از این حادثه، ارتش آمریکا تلاش خود را برای سرپوش گذاشتن بر این رویداد جنایتکارانه انجام داده بود. ارتش ایالات متحده سعی کرد تعداد تلفات را نادیده بگیرد، گزارش مربوط به آن را به تعویق اندازد و یا حذف و پنهان کند. علاوه بر این، نیروهای ائتلافی به رهبری ارتش آمریکا نیز محل حادثه را برای سرپوش گذاشتن این حادثه پاکسازی کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: