پرش به محتوا

نیویور‌تایمز: پنتاگون حمله هوایی در سوریه را که منجر به کشته شده ۸۰ نفر شد عمدا پنهان کرده است.


به گزارش «نیویورک تایمز»، پنتاگون یک حمله هوایی در سوریه با ده‌ها کشته از جمله زنان و کودکان را پنهان کرده است. 

اکنون ارتش آمریکا مجبور شده است اعتراف کند دست به این عملیات زده است، اما ارتش آمریکا این عملیات را به این ادعا که تروریست ها در میان جمعیت حضور داشتند، توجیه کرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در ۱۳ نوامبر از حمله هوایی نیروهای آمریکایی در سوریه خبر داد که گفته می شود پنتاگون بیش از دو سال آن را مخفی نگه داشته است. 

گزارش نیویورک تایمز بر اساس اسناد و مصاحبه با اعضای آگاه ارتش ایالات متحده است. 

بر این اساس، در ۱۸ مارس ۲۰۱۹ بر اثر پرتاب دو بمب در نزدیکی شهر باغوز در مرز با عراق، حداقل ۸۰ نفر از جمله ۶۴ نفر زن و کودک کشته شدند. 

یگان ویژه نیروی ضربت ۹ دستور حمله را صادر کرد.

به نوشته این روزنامه، ناظران غیرنظامی یک روز بعد «تپه ای از زنان و کودکان کشته شده» را در محل حمله کشف کردند. 

تصاویر ماهواره ای که چهار روز بعد گرفته شد نشان داد که ظاهراً منطقه تحت کنترل ائتلاف بین المللی با خاک یکسان شده است. 

یکی از سربازان سابق نیروهای ویژه ایالات متحده که یک هفته پس از قتل عام از محل بازدید کرده بود به روزنامه گفت:

«این مکان توسط نیروهای هوایی پودر شده بود. زمین را تازه صاف کرده و کوبیده بودند و اما بوی اجساد از زیر این سطح بیرون میزند بوی گور دسته‌جمعی با اجساد زیاد می‌آمد.»

در پاسخ به سوال روزنامه، فرماندهی مرکزی ایالات متحده پرتاب دو بمب را به رسمیت شناخت، اما به حق دفاع از خود اشاره کرد: 16 نفر از حدود 80 نفر کشته شده از جنگجویان شبه نظامی تروریستی «دولت اسلامی» بودند. 

چهار غیرنظامی نیز کشته شدند. 

در مورد ۶۰ کشته باقی مانده، نمی توان آنها را به وضوح به عنوان غیرنظامی معرفی کرد، زیرا زنان و کودکان در «دولت اسلامی»، همانطور که معروف است، اغلب اسلحه به دست می گرفتند.

این روزنامه به نقل از یک نماینده فرماندهی مرکزی آمریکا گزارش داد که تحقیقات داخلی در مورد این حمله هوایی انجام شده است. 

ارزیابی توسط همان یگان ویژه ای انجام شد که دستور بمباران را صادر کرد. 

این عملیات قانونی بود زیرا هدف آن تروریست های داعش بود و به گفته یگان ویژه، تنها تعداد کمی از غیرنظامیان کشته شدند. 

با این حال، مرگ افراد بی گناه را تحقیر کنید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آن انجام دهید.

پس از حمله با یک بمب ۵۰۰ پوندی و یک بمب ۲۰۰۰ پوندی دیگر، یک وکیل نیروی هوایی ایالات متحده سعی کرد تحقیقات مستقلی را آغاز کند زیرا او احتمال «جنایت جنگی» را رد نکرد. 

سرهنگ دین کورساک سوء ظن خود را به مافوق خود گزارش داد. 

اما از آنجایی که مافوق وب هیچ واکنشی نشان نداد، او همچنین به کمیته نیروهای مسلح سنا مراجعه کرد – این شکایت هم تا کنون موفقیت آمیز نبوده است. 

کورساک در ایمیلی به نیویورک تایمز نوشت که مقامات بلندپایه ارتش آمریکا «عمدا و به طور سیستماتیک» از انجام تحقیقات در مورد این حمله اجتناب کرده اند. 

به دلیل حساب کاربری ایمیل او در معرض خطر حمله تلافی‌جویانه ارتش است.حملات هوایی باغوز یکی از عملیات های نظامی ارتش آمریکا در سوریه بود که بیشترین تلفات غیرنظامی را به همراه داشت، اما این حادثه تا قبل از افشاگری نیویورک تایمز هرگز برای همگان علنی نشده بود.

تقریباً در تمام مراحل پس از این حادثه، ارتش آمریکا تمام تلاش خود را برای سرپوش گذاشتن بر این رویداد جنایتکارانه انجام داده بود. ارتش ایالات متحده سعی کرد تعداد تلفات را نادیده بگیرد، گزارش مربوط به آن را به تعویق اندازد و یا حذف و پنهان کند. علاوه بر این، نیروهای ائتلافی به رهبری ارتش آمریکا نیز محل حادثه را برای سرپوش گذاشتن این حادثه پاکسازی کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: