پرش به محتوا

«تروریسم واکسن فایزر» بیشتر از کرونا قربانی می گیرد

یک سازمان بین المللی حمایت از حقوق مصرف کننده به نام «پابلیک سیتیزن» (Public Citizen)، اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام کرده است که «فایزر» در حال زورگویی و قلدری به کشورهاست تا واکسن های این شرکت آمریکایی را خریداری کنند. طبق این گزارش، فایزر در عین حال کشورهای دیگر را با امضای «بند ارباب» مجبور به سکوت می کند و این در حالیست که کشورهای در حال توسعه بزرگ ترین قربانیان فایزر هستند!

طبق این گزارش، فایزر، غول دارویی آمریکا، از واکسن ضد کرونای خود برای کسب سودهای کلان سوء استفاده می کند و کشورهای امضاء کننده طرف قراردادش را جهت رسیدن به حداکثر سود، مجبور می کند تا سکوت کنند.

در این بین، کشورها و سازمان هایی که مایل به خرید واکسن های فایزر هستند از جمله انگلیس، اتحادیه اروپا، آرژانتین، برزیل،‌ کلمبیا و شیلی نیز ملزم به استفاده از ذخایر بانکی، پایگاه های نظامی و ساختمان های سفارت و یا دارایی های خارجی اشان به عنوان وثیقه هستند.

غول دارویی آمریکا یعنی فایزر در عین حال با کشورهای امضاء کننده به توافق رسیده است که به محض بروز اختلاف، از طریق داوری خصوصی مطابق با قوانین نیویورک اقدام به حل و فصل اختلافات بپردازند.

پاندمی ویروس کرونا یک اتفاق بسیار ناگوار برای جهان است و غول داروسازی آمریکا از واکسن های خود برای زورگویی به دیگر کشورها و تحت فشار قرار دادنشان جهت امضای «بند ارباب» سوء استفاده می کند و این در حالیست که چنین اقدام شیطانی از سوی این غول داروسازی آمریکایی به مراتب وحشتناک تر از خود ویروس کروناست!

مجری رسانه هندی «ویون» (WION) این رویکرد فایزر را به صراحت «تروریسم واکسن» خواند؛ روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نیز در اکتبر سال جاری میلادی (2021)، فایزر را «یک غول غیر شفاف» با نظارت کم عمومی توصیف کرد.

فایزر اولین شرکت داروسازی جهان است که به تولید واکسن کرونا پرداخت؛ واکسن فایزر برای کشورهای دنیا که تمایل به خرید واکسنی جهت نجات جانشان دارند، گران تر از طلاست! نتیجه اینکه، فایزر در زمینه تولید واکسن کرونا بی درنگ به ارباب جهان تبدیل شد آن هم در شرایطی که تامین واکسن های این شرکت در آمریکا اولویت دارد، دوم اینکه اولویت بعدی متحدان آمریکا هستند و سوم اینکه کشورهایی که تمایل به خرید واکسن های فایزر دارند باید توافق معافیت امضاء کنند.

واکسن های فایزر همچنان در مراحله اولیه استفاده دارای عوارض جانبی زیادی هستند اما با این حال، این شرکت آمریکایی مستقیما اعلام کرده است که مسئول عوارض و یا مرگ های ناشی از عوارض جانبی واکسن های تولیدی اش نیست و در غیر این صورت، واکسن های خود را به کشور خریدار، عرضه نخواهد کرد!

با توجه به کمبود عرضه واکسن های فایزر، بسیاری از کشورهای خریدار این واکسن ها امضای توافقنامه های تحقیر آمیز با این شرکت آمریکایی را پذیرفته اند!

بعد از شیوع کرونا بود که واکسن فایزر که اولین بار به شکلی موفقیت آمیز تولید شده بود، به ابزار جدیدی برای قلدری آمریکا تبدیل شد.

سؤال اینجاست که چرا یک شرکت داروسازی هنگام فروش محصولاتش درخواست ذخایر بانکی، پایگاه های نظامی و یا دارایی های خارجی را از دیگر کشورها مطرح می کند؟ آیا نباید نسبت به حضور دولت آمریکا در پشت پرده خواسته های شیطانی فایزر تردید کرد؟

چین در مقایسه با آمریکا مدت ها پیش از تولید موفقیت آمیز واکسن های ضد کرونای خود اعلام کرد که تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا واکسن های تولیدی اش را به عنوان یک محصول عمومی عرضه کند تا مردم تمام کشورهای جهان بتوانند از این واکسن ها استفاده کنند و استطاعت مالی لازم برای خرید آنها را داشته باشند.

بعد از صدور مجوز سازمان بهداشت جهانی برای دو واکسن ضد کرونای شرکت های «سینوواک» و «سینوفارم» بود که این واکسن های تولیدی چین انحصار آمریکا در زمینه تولید واکسن ضد کرونا در جهان را شکستند. از طرف دیگر نیز واکسن های چین امید را به مردم کشورهای در حال توسعه تزریق کردند.

تازه ترین آمار حاکی از آن است که صادرات و کمک های خارجی چین در زمینه تامین واکسن های ضد کرونا از مرز 1.5 میلیارد دوز فراتر رفته است که این میزان دوز واکسن عرضه شده از سوی دولت پکن به مراتب بیشتر از حجم کلی واکسن های تامین شده از سوی دیگر کشورهاست.

در این بین، شرکت سینوواک چین به تامین کننده شماره یک واکسن ضد کرونای جهان تبدیل شده است.

واکسن های تولیدی چین شهرت خوبی در جامعه بین الملل به دست آورده اند و ایمنی و اثربخشی آنها در سطح گسترده ای مورد تائید قرار گرفته است.

با توجه به مطابق فوق، درک انگیزه مسئولان آمریکایی برای سیاسی بازی با واکسن کرونا جهت بی اعتبار کردن چین بدنبال افشای پشت پرده تاسف برانگیز غول داروسازی فایزر، کار چندان دشواری نیست!

چین هیچ شرطی برای عرضه واکسن های ضد کرونای خود به جهان قائل نمی شود و این همان رویکرد پکن است که کسب و کار آمریکا را مختل ساخته است!


بی‌عدالتی در توزیع واکسن کرونا؛ جوامع فقیر هنوز منتظر دُز اول

تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت توزیع دز تقویتی واکسن کووید-۱۹ در کشورهای همچون آمریکا را در حالی که برخی از کشورهای فقیر و کم درآمد جهان هنوز منتظر دریافت دزهای اولیه هستند، «رسواکننده توصیف کرد و گفت «این روند همین حالا باید متوقف شود.»  

به گزارش تارنمای هیل نوشت: آدهانوم در نشست سازمان جهانی بهداشت، کشورهایی را که بالاترین پوشش واکسیناسیون را دارند و با دز سوم و چهارم واکسن برای شهروندان خود بیش از جمعیت پرخطر در دیگر کشورها اولویت قائل هستند محکوم کرد.

وی گفت: معنی ندارد که به افراد بزرگسال سالم واکسن ترزیق کنیم یا کودکان را واکسینه کنیم در حالی که نیروهای کار، افراد مسن و دیگر افراد با خطر بالا در سراسرجهان هنوز منتظر دز اول واکسن هستند.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت ترزیق دز سوم یا تقویتی واکسن کرونا به افراد دارای نقص ایمنی بدن را یک استثنا توصیف کرد.

این مقام بین المللی گفت در حقیقت تزریق واکسن های تقویتی در سراسر جهان شش برابر بیشتر از دزهای اولیه واکسن در کشورهای کم درامد است.

وی خاطرنشان کرد که کشورها به غیر از واکسن، کشورها به اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه بیشتری نیاز دارند و هیچ کشوری نمی تواند فقط با واکسن خود را از شر همه گیری خلاص کند.

در کشورهایی مانند آمریکا تزریق دزهای سوم و چهارم واکسن کرونا برای مردم آغاز شده است و سازمان جهانی بهداشت پیوسته با تزریق دز سوم را در حالی که هنوز بسیاری از کشورهای فقیر جهان دزهای اول و دوم را دریافت نکرده اند، مخالفت کرده است.

در آمریکا افرادی که واکسن هایی بر پایه ام ار ان ای را دریافت کرده اند و دریافت کنندگان واکسن جانسون اند جانسون به ترتیب دستکم بعد از شش ماه و دو ماه بعد از اولیت دز خود باید واکسن تقویتی را دریافت کنند.

کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال نیز مجوز دریافت واکسن فایزر را دریافت کرده اند و دولت جو بایدن گفته است که آمریکا به اندازه کافی واکسن برای همه ۲۸ میلیون گروه سنی در این رده سنی دارد.

تدروس گفت برای که هدف تعیین شده برای واکسن زدن به ۴۰ درصد جمعیت هر کشوری تا پایان سال ۲۰۲۱ محقق شود جهان به ۵۵۰ میلیون دز دیگر نیاز دارد.

به نوشته هیل، در برنامه کواکس برای تهیه واکسن که با همکاری سازمان جهانی بهداشت و ابتکار عمل آمادگی برای مقابله با بیماری های همه گیر انجام می شود پیشرفت هایی حاصل شده و تقریبا ۵۰۰ میلیون دز واکسن به ۱۴۴ کشور و منطقه از جهان ارسال شده است.

براساس سازمان غیرانتفاعی موسوم به «کمپین وان» که وظیفه آن مقابله با فقر شدید و بیماری ها است تا روز پنجشنبه دستکم ۴۰ درصد جمعیت کل جهان هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند که این ارقام و آمار شامل فقط ۲.۴ درصد از جمعیت کشورهای کم درامد است.  

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش در همکاری با کوواکس درصد است واکسن تک دزی جانسون اند جانسون را به افرادی که در مناطق درگیر بسر می برند ارسال کند. آمریکا متعهد شده بیش از یک میلیارد واکسن کمک کند.

با این حال اکنون دولت بایدن تحت فشار است برای جمعیت بزرگسال آمریکایی دز سوم واکسن کرونا را تزریق کند.

شرکت داروسازی فایزر و بیون‌ تک که به طور مشترک واکسن کووید-۱۹ را ساخته اند، هفته پیش اعلام کردند که از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) خواسته اند مجوز دز تقویتی (سوم) واکسن کووید-۱۹ را برای تمامی بزرگسالان بالای ۱۸ سال صادر کند.

چنانچه سازمان غذا و داروی آمریکا با خواست این شرکت ها موافقت کند، تعداد افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن دز مکمل در آمریکا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در حال حاضر  آمریکایی هایی که پیشتر دز دوم خود را فایزر و یا مدرنا دریافت کرده بودند، می توانند ۶ ماه پس از تزریق دز دوم، دز تقویتی را تزریق کنند. اما این شامل کسانی می شود که بالای ۶۵ سال سن داشته باشند و یا در زمره افرادی هستند که به دلیل شرایط جسمانی در معرض خطر بالای عفونت قرار دارند

تحقیقات نشان داد که خطر بستری شدن در بیمارستان ها ومرگ در بین دریافت کنندگان واکسن ها بیشتر از جمعیت واکسینه نشده است. تحقیقات تازه ای نیز نشان می دهد که دزهای تقویتی واکسن کرونا محافظت بیشتری از بدن به عمل می آورند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: