پرش به محتوا

آسانژ و نامزدش پس از سالها جدايی اجباری ازدواج می‌کنند.

جولیان آسانژ اجازه ازدواج با نامزدش استلا موریس را در زندان فوق امنیتی بریتانیا دریافت کرده است.
این زوج پیش از این با اتهام ممانعت از برگزاری مراسم عروسی، علیه مسئولان زندان و دادستان کل کشور اقدام قانونی کرده بودند.

جولیان آسانژ اجازه ازدواج با نامزدش استلا موریس را در زندان فوق امنیتی بریتانیا دریافت کرده است.
موریس در توییتر اعلام کرد که دولت بریتانیا ۲۴ ساعت قبل از پایان ضرب الاجل از آن عقب نشینی کرده است:

«من و جولیان اکنون اجازه ازدواج در زندان بلمارش را داریم. من احساس خوبی دارم و اینگونه است که گویا باری از دوش من برداشته شده اما همچنان از اینکه دولت انگلیس حقوق اولیه ما را زیر پا نهاده خشمناکم.»

موسس ویکی لیکس ماه گذشته به طور رسمی از خانم موریس ۳۸ ساله، مادر دو فرزندش، درخواست ازدواج کرد.
آسانژ که از سال ۲۰۱۹ در زندان بلمارش زندانی است و با استرداد به ایالات متحده دست و پنجه نرم می کند، اکنون تاکنون او می‌تواند ماه آینده در حضور تعداد انگشت شماری میان و دو شاهد با نامزدش ازدواج کند..
این زوج چند سالی است که نامزد کرده اند و با وجود مشکلات قانونی سعی در ازدواج داشتند.
این دو علیه مدیر زندان و وزیر دادگستری دومینیک راب اقدام قانونی کردند و او را به جلوگیری از برگزاری عروسی متهم کردند.

در 7 اکتبر، موریس بدون دریافت پاسخ، درخواستی رسمی از مدیر زندان کرده بود.
در 14 اکتبر، وکلای این زوج از زندان خواستند تا به موریس و یک مأمور ثبت احوال اجازه دهد تا آسانژ را ملاقات کنند تا آنها بتوانند قصد خود را برای ازدواج اعلام کنند.
همچنین به این سوال و سه سوال دیگر پاسخی داده نشد.
وکلای این زوج به جنی لوئیس و راب رئیس بلمارش تا 12 نوامبر فرصت دادند تا در مورد اتهامات اظهار نظر کنند.
موریس اکنون به خبرگزاری PA گفت:

خیالم راحت شد که عقل غلبه کرد و امیدوارم دیگر تداخلی در ازدواج ما ایجاد نشود.»

سخنگوی زندان گفت که «برنامه آقای آسانژ مانند هر زندانی دیگری توسط مقامات زندان دریافت، بررسی و رسیدگی شد.»
پس از اینکه ویکی لیکس صدها هزار سند فاش شده در مورد جنگ های افغانستان و عراق را منتشر کرد، آسانژ به اتهام توطئه برای به دست آوردن و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد دفاع ملی در ایالات متحده تحت تعقیب است.درخواست رسمی و قانونی موریس در ۷ اکتبر از مدیر زندان بی پاسخ مانده بود.
در تاریخ ۱۴ اکتبر وکلای این زوج از مسئولین زندان درخواست کردند تا به موریس و یک مامور اداره ثبت احوال برای ازدواج اجازه دهند تا آنها جولیان آسانژ را ملاقات کرده و بتوانند در مورد درخواست ازدواج با وی به گفت‌وگو بنشینند. مسئولان زندان و اداره دادگستری بریتانیا به تمامی سوالات مطرح شده از طرف وکلای همسر پاینده آسانژ بی توجهی کرده و به هیچ یک از آنها پاسخی ندادند.
وکلای این زوج اما دست از پیگیری نکشیده و برای آنکه بتوانند ماجرای پاسخگویی به سوالات خود را تسریع بخشند به جنی لوئیس و راب رئیس فوق امنیتی بلمارش تا ۱۲ نوامبر فرصت دادند تا در مورد اتهامات اظهار نظر کنند.
موریس اکنون به خبرگزاری PA گفت:
«راستش را بخواهید خیالم بسیار راحت شد که بالاخره عقل بر همه چیز غلبه کرد امیدوارم مشکل ازدواج روی جولیان و همسرش به وجود نیاورند»

سخنگوی زندان در این باره گفت که :برنامه درخواست ازدواج آقای آسان مانند هر زندانی دیگری می بایست بررسی و رسیدگی شود»
پس از اینکه ویکی لیکس صدها هزار سند فاش شده در مورد جنگ های افغانستان و عراق را منتشر کرد، آسانژ به اتهام توطئه برای به دست آوردن و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد دفاع ملی در ایالات متحده تحت تعقیب قرار گرفته است.
«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که دولت وی به تلاش‌های مقامات پیشین این کشور برای پیگرد و استرداد قانونی «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس ادامه می‌دهد.

وزارت دادگستری آمریکا در همین راستا شکوائیه‌ای را تنظیم کرده بود که در آن از دادگاهی در انگلیس خواسته شده است تا حکم ممنوعیت استرداد آسانژ به ایالات متحده را لغو کند.

گروه‌های حقوق بشری و مدافع آزادی‌های مدنی در راستای این اقدام دولت بایدن، از دادستان کل موقت ایالات متحده درخواست کردند تا اقدام قانونی برای پیگرد جولیان آسانژ را متوقف کند.

این گروه‌ها می‌گویند پرونده‌ای که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا علیه بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس ترتیب داده، می‌تواند بانی یک رویه قضائی باشد که تهدیدی جدی علیه آزادی مطبوعات خواهد بود.

به گزارش روسیه امروز، یکی از مهمترین شاهد هایی که علیه جولیان آسانژ شهادت داده است، در یک مصاحبه با روزنامه ایسلندی اخیراً اعتراف کرد که شهادتهای وی علیه جولیان آسانژ ساختگی بوده است.

این فرد که خود ایسلندی است در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌های این کشور اظهار کرد که سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا وی را استخدام کرد تا در مورد جولیان آسانژ اطلاعات و شواهدی جمع آوری کند، در حقیقت از او جاسوسی کند. سازمان امنیت آمریکا گمان می کرد که وی از نزدیکان جولیان آسانژ می باشد و این این امر که وی با آسانژ واقعا ارتباط داسته حقیقت نداشته است و او از این طریق توانسته مقادیر قابل توجهی وجوهات بابت اطلاعات دروغ و نادرستی که در اختیار سازمان امنیت و اطلاعات آمریکا در مورد جولیان آسانژ قرار داده است دریافت کند، اما پس از مدتی که سرنوشت جولیان آسانژ را تعقیب کرد از کرده خود پشیمان است و امروز اعلام می کند که تمامی این اطلاعات دروغ و ساختگی بوده است.

نکته جالب تر در این مسئله این است که شاهد اصلی دارای سوابق دروغگویی و کلاهبرداری نیز می‌باشد به آمریکایی ها از این موضوع مطلع بودند با توجه به این موضوع که شاهد اصلی اعتراف کرده است که اطلاعات او ساختگی و دروغ بوده عملاً محکومیت جولیان آسانژ باید فوراً لغو شده و از زندان آزاد گردد تا بابت بیش از ۸۰۰ روز زندانی بودند در سلول انفرادی غرامت دریافت کند.

در حالی که آسانژ چند ماه پیش ۵۰ ساله شده است عملاً در چند سال گذشته به خاطر تحت تعقیب قرار گرفتن توسط دادگاههای غیرقانونی آمریکا و بریتانیا دچار بیماری های مختلف داشته و در سفارت اکوادور و سپس در زندانی در لندن به سر می‌برده وضعیت سلامتی و روحیه وی به شدت خطرناک بوده و احتمال اینکه جریان آسانژ بتواند این وضعیت اسفناک را ادامه دهد بسیار ضعیف می باشد. کشورهای غربی احتمالاً روی این مسئله که وی توانایی ادامه این وضعیت را ندارد تاکید کرده و منتظر این هستند که آسانژ سرنوشت مشابهی مانند بسیاری از دیگر زندانیانی که زیر فشار روحی قرار داشته‌اند راه انتخاب کند و خود را از بین ببرد. نگاه کنید به مک‌افی که اخیرا در زندان اسپانیا خودکشی شد،

نه ایالات متحده آمریکا و نه دیکر کشورهای غربی و اروپایی به اعتراف شاهد اصلی توجهی نکرده و جولیان آسانژ که همچنان در زندان در لندن به سر می‌برد
امروز به مناسبت ۵۰ ساله شدن جولیان آسانژ در زندان لندن در سراسر جهان در اعتراض به زندانی کردن این مبارزه آزادی مراسم مختلفی برگزار می شود.

ادوارد اسنودن اخیراً در یک مطلب توییتری اعلام کرده است با توجه به اینکه شاهد اصلی اعتراف کرده که مستندات در مورد جولیان آسانژ ساختگی بوده است روانشناسان باید فوراً از زندان آزاد شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: