پرش به محتوا

بلاروس از ضرب و شتم پناهجویان توسط مرزبانان لهستانی خبر داد

کمیته دولتی مرزبانی بلاروس از ضرب و شتم گروهی از پناهجویان در مرز این کشور با لهستان توسط ماموران مرزبانی و نیروهای ویژه لهستانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، کمیته دولتی مرزبانی بلاروس روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: چهار تن از پناهجویان در اردوگاه برپا شده در مرز بلاروس و لهستان به شدت مجروح شده اند.

در بیانیه گفته شده است که این پناهجویان کردتبار هستند و بر بدن آنها آثار متعدد ضرب و شتم و جراحت ها به چشم می خورد که حاکی از برخورد خشن مرزبانان لهستانی با پناهجویان است.
این افراد توسط واحدهای امدادرسانی تحت مداوا قرار گرفته اند. 

به گفته پناهجویان، این افراد در داخل خاک لهستان و در حالی که درخواست پناهندگی کرده بودند دستگیر شدند. 

گزارش های رسیده همچنین حاکی از ارسال محموله های کمک های انساندوستانه از سوی دولت بلاروس به منطقه مرزی این کشور با لهستان برای کمک به پناهجویان است.

در همین حال خبرگزاری تاس به نقل از گزارش رادیو لهستان خبر داد که دو گروه از پناهجویان توانستند از منطقه مرزی بلاروس وارد خاک لهستان شوند.

کاتاژین ازدانوویچ سخنگوی اداره مرزبانی منطقه پودلیاسک لهستان گفت که در هر دو مورد، پناهجویان با بکارگیری زور و نابودی حصار سیم خاردار مرزی وارد لهستان شدند. 

  این اقدامات پناهجویان در مناطق مرزی بیالووژا و کرینکی لهستان صورت گرفت.  

   بر اساس اطلاعات سازمان مرزبانی لهستان، در منطقه مرزی بلاروس و این کشور، بین دو تا چهار هزار پناهجو تجمع کرده و برای ورود به خاک لهستان تلاش می کنند. 

در حالی که کمیسیون اروپا بلاروس را به اعمال تحریم های بیشتر تهدید کرده، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به توافق ترکیه و اتحادیه اروپا خواستار کمک مالی این نهاد به مینسک شد.

لهستان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا دولت مینسک را به تشویق مهاجرت غیرقانونی از خاورمیانه، افغانستان و آفریقا برای گذر از مرز لهستان و ورود به اتحادیه اروپا به تلافی تحریم های این نهاد علیه بلاروس متهم کرده است. اندری دودا رئیس جمهوری لهستان نیز دولت بلاروس را به حمله مرزی به کشورش متهم کرد.

اما دولت مینسک که از حمایت مسکو برخوردار است با تکذیب تشویق بحران مهاجران، اروپا و ایالات متحده را در ایجاد معضل برای پناهجویان سرگردان مقصر دانست.

کمیسیون اروپا ادعا کرده که بلاروس به مهاجران به صورت غیرقانونی گذر آسان از مرز این کشور به لهستان را برای ورود به خاک اتحادیه اروپا پیشنهاد می کند.

گردآمدن گروه بزرگی از پناهجویان از بعد از ظهر ۸ نوامبر (۱۷ آبان ماه) در بلاروس و نزدیکی بزرگراه منتهی به مرز لهستان، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

مسئله پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس در روزهای اخیر با حضور هزاران تن در این نقطه و جلوگیری نیروهای ویژه لهستان از ورود غیرقانونی به خاک این کشور وضعیت بحرانی یافته است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیروز در نشست خبری مشترک با اسقف اعظم «پل ریچارد گالاگر» وزیر خارجه واتیکان گفت که  وضعیت مهاجران در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی باید مطابق با استانداردهای حقوق بشردوستانه تنظیم شود.
لاوروف درباره بحران مهاجرت در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی تصریح کرد: این مشکلات از سیاستی که کشورهای غربی از جمله ناتو و اتحادیه اروپا سال‌هاست در قبال خاورمیانه دنبال می‌کنند، رشد می‌کند.


به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، آژانس پناهجویان سازمان ملل شرایط در مرز لهستان و بلاروس را هشدارآمیز خواند و اعلام کرد نباید از هزاران فرد آسیب پذیر برای اهداف سیاسی بهره برداری کرد.

روری چلنس، خبرنگار این شبکه، گزارش داد: در بحبوحه هر بحران انسانی همواره چهره‌های انسانی قرار دارند. این‌ها کودکان، زنان و مردانی هستند که در بن بست مهلکی در مرز لهستان و بلاروس گیر افتاده اند. هزاران تن در چادر‌های موقت به سر می‌برند. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این افراد به دارو و مواد غذایی دسترسی ندارند.
تصاویری که طی روز‌های اخیر در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد چند صد پناهجو و مهاجر که توسط نیرو‌های امنیتی بلاروس اسکورت شده اند، در حال حرکت به سوی لهستان هستند.
چندین هفته است که این بحران در حال بدتر شدن است. این خانواده می‌گویند اهل کردستان هستند. حال مادربزرگشان خوب نیست. آن‌ها خوش شانس بوده اند که توانسته اند خودشان را به لهستان برسانند، زیرا دو هفته در جنگل‌ها سرگردان بوده اند. اما مشخص نیست در مرحله بعدی چه اتفاقی برایشان روی خواهد داد. بر اساس گزارش‌های مؤسسات خیریه‌ای که برای کمک به پناهجویان فعالیت می‌کنند، پناهجویانی را مشاهده کرده اند که در حالی که توسط نیرو‌های گشت مرزی اسکورت شده اند در حال دور شدن از این منطقه هستند.
جیکوب که عضو گروه «گروپا گرانسیا» است، گفت: «ما اصلاً مطمئن نیستیم چه اتفاقی برای این افرادی روی می‌دهد که ما در تلاش برای کمک به آن‌ها هستیم، زیرا مقامات لهستان قوانین مربوط به کنوانسیون ژنو را نقض کرده اند. آن‌ها این افراد را به سوی بلاروس باز می‌گردانند حتی با آن که این افراد در اینجا برای تحت حفاظت قرار گرفتن درخواست داده اند. طی چند ماه، هزاران نفر از طریق بلاروس وارد اتحادیه اروپا شده اند و این در حالی است که آن‌ها از طریق لیتوانی و لتونی خودشان را به بلاروس رسانده اند و اکنون هم از طریق لهستان وارد این اتحادیه می‌شوند.
اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس را هماهنگ کردن موج پناه جویان و سوق دادن آن‌ها به سوی لهستان- به تلافی مواجه شدن با تحریم‌های اتحادیه اروپا که علیه دولتش به دلیل سرکوب‌های خشونت آمیز مخالفان اعمال شده است- متهم می‌کند. او نیز به نوبه خود لهستان را به ارعاب نظامی متهم می‌کند.


لیتوانی در مرز خود با بلاروس حالت فوق العاده اعلام کرد

به نقل از تاس، پارلمان لیتوانی به دلیل مسئله بحران پناهجویان، در مناطق مرزی خود با بلاروس از بامداد امروز چهارشنبه، اعلام حالت اضطراری کرد.

وضعیت اظطراری مذکور در مناطقی در ۵ کیلومتری مرز این کشور با بلاروس و در کمپ های مهاجران غیرقانونی آسیایی و آفریقایی که موفق به عبور از خاک بلاروس به لیتوانی شده اند، برای مدت یک ماه اعلام شده است.

همه مردم به جز ساکنان محلی، تنها در صورت داشتن گذرنامه های مخصوص می توانند وارد این مناطق شوند. هر گونه تجمع عمومی ممنوع است. مهاجران غیرقانونی که در کمپ های مهاجران اقامت دارند، مجاز به استفاده از تلفن همراه و اینترنت برای هدفی جز درخواست از مقامات رسمی، نخواهند بود.

بیش از ۴ هزار مهاجر غیرقانونی از آسیا و آفریقا از ابتدای سال ۲۰۲۱ در مرز لیتوانی و بلاروس بازداشت شده اند. این تعداد ۵۰ برابر بیشتر از کل تعداد این مهاجران در سال ۲۰۲۰ است. ویلنیوس معتقد است که مینسک پشت بحران مهاجرت مذکور است و آن را «اقدامی ترکیبی» علیه لیتوانی برای حمایت از مخالفان بلاروس، می نامد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: