پرش به محتوا

گزارش: حمله احتمالی به اسرائیلی ها از طرف ایران در آفریقا خنثی شد.

به گزارش راشا‌تودی، یک شبکه تلویزیونی اسرائیل از بازداشت پنج نفر در سنگال، تانزانیا و غنا خبر داد.
این افراد مظنون به برنامه ریزی حملاتی علیه بازرگانان اسرائیلی «به دستور ایران» هستند.
شبکه ۱۲ شامگاه یکشنبه گزارش داد که گفته می شود موساد چندین حمله را «به دستور ایران» به گردشگران و تجار اسرائیلی در حداقل سه کشور آفریقایی خنثی کرده است.
گفته می شود که پنج مظنون که همگی دارای پاسپورت آفریقایی هستند، دستگیر شده اند.
به ادعای گزارش کانال ۱۲ حاکی از آن است که مظنونانی که در سنگال، تانزانیا و غنا بودند و تجار اسرائیلی را هدف قرار داده بودند توسط سپاه قدس سپاه پاسداران ایران جذب شدند.

اگرچه این گزارش از سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از جمله موساد در رابطه با افشای این توطئه احتمالی نام می برد اما نقش موساد در این حادثه نا روشن میماند و سند و مدرکی هم برای اثبات این ادعاها طبق روال همیشگی ارائه نمی‌شود.
علاوه بر این، تا بحال این گزارش توسط هیچ مقامات اسرائیل یا مقامات سه کشور آفریقایی تایید نشده است.
اسرائیل و ایران مدت‌هاست درگیر «جنگ سایه» هستند که پس از ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی توسط موساد شدت گرفت.
در ماه سپتامبر، مقامات قبرسی یک مرد آذربایجانی را به ظن برنامه ریزی برای حمله به تجار اسرائیلی در این جزیره دستگیر کردند.
مقامات امنیتی اسرائیل تهران را به تلاش برای کشتن تاجر اسرائیلی در قبرس متهم کردند.
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در آن زمان گفته بود که حملات به اسرائیلی ها خنثی شده است.
به گزارش پایگاه خبری عرب زبان رای الیوم: عملیات احتمالی ایران در قبرس که گفته می شود اسرائیلی ها را هدف قرار داده است، ظاهراً اسرائیل مدتی قبل یک ژنرال ایرانی را برای بازجویی در مورد سرنوشت رون آراد خلبان اسرائیلی که ۳۵ سال پیش در لبنان سقوط کرده و از آن تاریخ نشانی از وی به دست نیامده ربوده و به آفریقا منتقل می کند در آنجا مورد بازجویی قرار داده و سپس ژنرال ایرانی را آزاد می‌کند. – احتمالاً پس از آن. موساد مطلع شد که ایران در برابر عملیات اسرائیل تصمیم به هدف قرار دادن تدی ساگی میلیاردر اسرائیلی در قبرس می گیرد.
تاکنون این حادثه از سوی دولت‌های اسرائیل و ایران تایید نشده است.
ایران مدتهاست که قسم خورده است انتقام ترور سرلشکر قاسم سلیمانی و فخری‌زاده را از اسرائیل بگیرد.
با این حال، این کشور چندین بار اعلام کرد که تنها می‌خواهد آن دسته از بازیگرانی را هدف قرار دهد که مستقیماً در حملات علیه شهروندان ایرانی نقش داشتند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: