پرش به محتوا

رودروئی چین و آمریکا در شرق آسیا

آمریکا در جزیره گوام سامانه گنبد آهنین مستقر کردبه گزارش «وال استریت ژورنال»، اسرائیل دو سامانه موشکی گنبد آهنین خود را در اختیار آمریکا گذاشته است و واشنگتون یکی از این سامانه‌ها را در جزیره گوام مستقر کرده است.  
نشریه «وال استریت ژورنال» افزود: اگرچه این سامانه نمی‌تواند موشک‌های بالستیک با سرعت بالا را رهگیری کند، استقرار گنبد آهنین در جزیره گوام یک «راه حل موقت» برای موشک‌های کروز چین مانند موشکهای سی جی ۲۰ است که با سرعتی کمتر از سرعت صوت حرکت می‌کنند.  
رسانه‌های جزیره گوام ماه گذشته اعلام کردند که ارتش آمریکا گنبد آهنین را به همراه سامانه موشکی «تاد» در این جزیره مستقر کرده است.  
جزیره گوام بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در غرب اقیانوس آرام است. در این جزیره بمب افکن‌های بی‌۲، جنگنده‌های اف ۲۲ و اف ۳۵ مستقر هستند. آمریکا همچنین یک بندر نظامی در این جزیره در اختیار دارد تا زیردریایی‌ها و ناوهای هواپیمابر این کشور بتوانند در آن پهلو بگیرند.  
ماه گذشته زیردریایی «یو اس اس کانکتیکات» که هنگام گشت زنی در دریای جنوب چین به یک مانع برخورد کرد، برای انجام تعمیرات در بندر گوام پهلو گرفت.  
تام کاراکو در اندیشکده مرکز مطالعات بین الملی و راهبردی به «وال استریت ژورنال» گفت که این جزیره برای استراتژی اقیانوسیه پنتاگون بسیار اهمیت دارد.  
وی افزود: اگر آمریکا نتواند از جزیره گوام دفاع کند، نشان دادن قدرت در منطقه اقیانوسیه مشکل خواهد شد.  
ارتش آمریکا ماه اوت سامانه موشکی گنبد آهنین را آزمایش کرد. هر سامانه موشکی گنبد آهنین دارای ۲۰ موشک است.  
 آمریکا در سال ۲۰۱۹ دو سامانه گنبد آهنین را به قیمت ۳۷۳ میلیون دلار از رژیم صهیونیستی خریداری کرد.  
این درحالی است که مردم آمریکا از سال ۲۰۱۱ تاکنون از طریق مالیات حدود ۱. ۶ میلیارد دلار به توسعه این سامانه کمک کرده‌اند.  
از سال ۱۹۴۸ تاکنون امریکا ۱۴۶ میلیارد دلار کمک نظامی به اسرائیل کرده است.  


عملیات گشت زنی رزمی ارتش چین در تنگه تایوان

چین هدف از این گشت زنی را صدور اعلانی برای اظهارات و اقدامات جدا اشتباه بر سر مساله تایوان توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین از اجرای عملیات گشت زنی رزمی در تنگه تایوان خبر داد. این گزارش می افزاید ارتش چین روز سه شنبه یک عملیات گشت زنی رزمی را برای آمادگی نیرو‌های خود در جهت تنگه تایوان اجرا کرد. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که وزارت دفاع این کشور سفر یک هیات از کنگره آمریکا به تایوان را که گفته می‌شود با هواپیمای نظامی سفر کرده اند محکوم کرد. یک سخنگوی ارتش چین در بیانیه‌ای گفت هدف از این گشتزنی صدور اعلانی برای اظهارات و اقدامات ”جدا اشتباه“ ”کشور‌های مربوطه“ بر سر مساله تایوان و فعالیت‌های نیرو‌های حامی استقلال در تایوان است.

وزارت دفاع چین اعلام کرد: شش هواپیمای نظامی این کشور شامل چهار جت جنگی جی ۱۶ و دو هواپیمای شناسایی روز سه شنبه وارد منطقه دفاع هوایی در جنوب شرق شدند. چند رسانه تایوانی روز سه شنبه گزارش دادند شمار نامشخصی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا و سنای این کشور سوار بر هواپیمایی نظامی وارد تایپه شده اند.

نیروی دریایی آمریکا تقریبا هر ماه کشتی های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور می دهد که این اقدام موجب خشم چین شده است. آمریکا و کانادا چندی پیش اقدام به اعزام ناوهای جنگی خود به تنگه تایوان کردند. چین تایوان را بخش جدایی ناپذیر از خاک خود می داند و تاکنون بارها عملیات هوایی را بر فراز منطقه دفاع هوایی تایوان انجام داده که این اقدام با اعتراض تایپه روبرو شده است.


ساخت سومین ناو هواپیمابر پیشرفته چین در شانگهای

این ناو هواپیمابر فناوری در اختیار دارد که در سطح ناوهای هواپیمابر آمریکایی است.

عکس‌های ماهواره‌ای جدید و گزارش جدیدی که در آمریکا منتشر شد، نشان می‌دهد که چین از لحاظ فناوری نظامی، خود را به آمریکا نزدیک می‌کند.


شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: عکس‌های ماهواره‌ای جدید افشا کرد که ارتش چین ماکت کشتی‌های جنگی آمریکا را ساخته است که احتمالا از آن‌ها برای تمرین هدف قرار دادن کشتی‌های آمریکایی استفاده می‌کند. گزارش جدید دیگری هم که امروز منتشر شد، نشان می‌دهد چین به سرعت ارتش خود را از لحاظ فناوری برای مقابله با آمریکا آماده می‌کند.

ویل ریپلی خبرنگار سی ان ان در تایپه (مرکز تایوان) گفت: چیز دیگری هم که بیان آن بسیار ارزشمند است، عکس‌های ماهواره‌ای جدیدی است که دقایقی پیش اندیشکده آمریکایی مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی (CSIS) آن‌ها را منتشر کرد. عکس‌هایی که این اندیشکده منتشر کرده است نشان می‌دهد این کشتی‌ها ماکت نیستند بلکه عکس مربوط به یک ناو هواپیمابر است که چین تقریبا کار ساخت آن را در شانگهای تمام کرده است.

وی افزود: این ناو هواپیمابر، فناوری در اختیار دارد که در سطح ناو‌های هواپیمابر آمریکایی است. این ناو هواپیمابر، سومین ناو هواپیمابر چینی است. دو ناو هواپیمابر دیگر چین از فناوری قدیمی شوروی استفاده می‌کنند که باند پروازی بر روی عرشه آن شبیه پیست اسکی شیب دار است که باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود و فقط هواپیما‌های خاصی توان پرواز از روی آن را دارند، اما این ناو هواپیمابر جدید از کاتاپولت (منجنیق پرتاب هواپیما از روی ناو) استفاده می‌کند که نقطه اتکاء یازده ناو هواپیمابر آمریکایی است.

خبرنگار سی ان ان ادامه داد: کاتاپولت می‌تواند هواپیما را با شتاب به پرواز درآورد در حالی که سوخت چندانی هم مصرف نشود. با این فناوری جدید امکان استفاده از انواع هواپیما‌ها بر روی باند ناو هواپیمابر (چینی) فراهم می‌شود. کارشناسان می‌گویند فناوری مورد استفاده چین قرابت زیادی با فناوری آمریکایی دارد و شاید هم پیشرفته‌تر از فناوری‌هایی باشد که در ناو‌های هواپیمابر قدیم‌تر آمریکایی به کار گرفته شدند.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی آمریکایی همچنین، گفت: تصاویر دیگری که موسسه مستقل نیروی دریایی آمریکایی، آن‌ها را بررسی کرده است، در صحرایی در استان سین کیانگ چین است، نسخه کامل از کشتی‌های جنگی آمریکا و ناو‌های هواپیمابر آمریکا را ساخته است که احتمالا از آن‌ها به عنوان اهداف تمرینی استفاده می‌شود.

وی افزود: چین در حال آزمایش کردن یک سری از موشک‌های بالستیک است که تعداد آن‌ها بیش از کل موشک‌هایی است که کشور‌های جهان آزمایش کرده اند. این موشک‌ها به طور خاص برای هدف قرار دادن ناو‌های هواپیمابر آمریکایی و احتمالا غرق کردن آن‌ها، به کار گرفته خواهند شد. این اقدامات چین در حالی است که ناو‌های هواپیمابر آمریکا نقطه اتکای امنیت در منطقه اقیانوس هند – اقیانوس آرام محسوب می‌شوند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: