پرش به محتوا

رویترز: حزب چپگرای ساندنیست پیروز قطعی انتخابات میشود.

طبق آراء شمارش شده در نیکاراگوئه به نظر میرسد رئیس جمهور فعلی در انتخابات پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه در انتخابات روز یکشنبه این کشور پیشتاز است. رویترز اعتراف کرد حزب ساندنیست علی رغم تبلیغات گسترده کشورهای غربی در میان مردم نیکاراگوئه از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

رئیس کمیسیون انتخابات این کشور اعلام کرد درحالیکه تقریبا 50 درصد آرا شمرده شده حزب ساندنیستا به ریاست دانیل اورتگا با 75 درصد آرا پیشتاز انتخابات است.

این در حالیست که رقبای سیاسی «دنیل اورتگا» رئیس جمهور کنونی نیکاراگوئه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در زندان به سر می‌برند. مخالفان دولت این انتخابات را مشروع نمی‌دانند.

دنیل اورتگا تقریبا اطمینان دارد که برای چهارمین دوره رئیس جمهور خواهد شد. این در حالیست که فراخوان‌های متعددی برای تحریم انتخابات منتشر شده است.علی‌رغم دخالت‌های مکرر دولت آمریکا در انتخابات سراسری نیکاراگوئه و اتهام‌زنی‌ها در این خصوص، «دنیل اورتگا» رئیس‌جمهور استکبارستیز این کشور بار دیگر در آستانه پیروزی قرار گرفته است.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که نظرسنجی‌های پس از برگزاری انتخابات سراسری در نیکاراگوئه نشان می‌دهد، اورتگا و حزب وی «جبهه آزادی‌بخش ملی ساندینیستا» بار دیگر در انتخابات این کشور پیروز می‌شوند.

رأی‌گیری انتخابات سراسری در نیکاراگوئه روز یکشنبه آغاز و در ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی به پایان رسید. خیل گسترده‌ای از مردم این کشور برای انتخاب رئیس‌جمهور و نمایندگان پارلمان نیکاراگوئه و همچنین پارلمان مرکزی آمریکای جنوبی به پای صندوق‌های رأی رفتند.

به نوشته رویترز، اورتگای ۷۵ ساله، به‌عنوان یکی از مبارزان ضد آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۷۰ به سرنگونی دیکتاتوری راست‌گرای خانواده سوموزا کمک کرد و در حال حاضر با ۱۵ سال متوالی حضور در قدرت نیکاراگوئه، طولانی‌ترین مدت حضور یک رهبر سیاسی در قاره آمریکا را دارد.

وی عصر یکشنبه طی سخنرانی تلویزیونی از این انتخابات به‌عنوان پیروزی بر تروریسم که توسط «اکثریت عظیم نیکاراگوئه‌ها» اجرا شد، استقبال کرده و درباره معارضان داخلی و حامیان خارجی آنها گفت: «آنها نمی‌خواستند ما بتوانیم این انتخابات را برگزار کنیم. آنها شیاطینی هستند که صلح را برای مردم ما نمی‌خواهند و در عوض، تهمت و رد صلاحیت را انتخاب می کنند».

این در حالی است که هفته گذشته، مقامات آمریکا گفتند که تحریم‌های جدیدی علیه دولت نیکاراگوئه در نظر گرفته شده است.

«دنیس مونکادا» وزیر خارجه نیکاراگوئه چندی پیش گفته بود آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی با تلاش برای تأثیرگذاری بر سیاست داخلی سایر کشورها به منظور دستیابی به سلطه سیاسی، علیه آن‌ها اقدامات متجاوزانه انجام می‌دهند

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: