پرش به محتوا

انتقاد شدید جنبش غیر متعهد ها از تحریم های یکجانبه سازمان ملل.

به گزارش راشا‌تودی، یک دیپلمات ایرانی به نمایندگی از جنبش کشورهای غیرمتعهد، از سازمان ملل خواست که تحریم های یکجانبه ای را که ناقض قوانین بین المللی است، کنار بگذارد. 

وی در عین حال از اینکه سازمان ملل به پیامدهای غیر انسانی تحریم‌ها بی توجهی میکند ابزار تأسف گرد.

جنبش کشورهای غیرمتعهد از سازمان ملل متحد خواسته است تا فوراً اعمال تحریم‌های یکجانبه را لغو کند. 

زهرا ارشادی دیپلمات ایرانی این بیانیه را به نمایندگی از کشورهای غیرمتعهد به کمیته ششم هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد.

وی تاکید کرد که جنبش عدم تعهد  سازمان ملل متحد را به عنوان یک مجمع مرکزی و ضروری  که با موضوعات همکاری بین المللی، توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی، صلح و امنیت، حقوق بشر و حاکمیت قانون بر اساس گفتگو، همکاری و در ایجاد اجماع بین دولت ها تلاش میکند به رسمیت میشناسد.

ارشادی در عین حال از سوی  کشورهای غیرمتعهد به انتقاداتی مبنی بر دخالت فزاینده شورای امنیت سازمان ملل در چند سال گذشته در حوزه‌های مسئولیت مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل پرداخت. 

بنابراین این اظهارات جنبش غیرمتعهدها تقویت نقش سازمان ملل را بسیار مهم می داند. اصلاحات سازمان ملل باید بر اساس اصول و رویه های مندرج در منشور سازمان ملل انجام شود.

جنبش غیرمتعهدها از دبیرخانه سازمان ملل انتظار دارد که به بررسی و ارزیابی اثرات کوتاه مدت و بلندمدت تحریم های اعمال شده توسط شورای امنیت، به ویژه در زمینه تاثیرات غیر انسانی این تحریم‌ها بر مردم بپردازد، به عنوان مثال سازمان ملل باید در رابطه با معیشت غیرنظامیان و تأثیرات منفی آن بر جامعه و توسعه اقتصادی کشور مربوطه گزارشاتی را ارائه دهد.

دبیرخانه سازمان ملل باید بر توانایی خود را برای ارزیابی مناسب اثرات جانبی ناخواسته تحریم های این سازمان بیافزاید و آنها را بهبود بخشد . 

در این زمینه هنوز نقاط ضعفی وجود دارد.

از منظر کشورهای غیرمتعهد، تحریم ها تنها باید آخرین راه حل باشد. 

آنها باید تنها در صورتی اعمال شوند که تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی وجود داشته باشد یا تجاوزگری صورت گیرد. 

تحریم ها ابزاری کلی برای مجازات نقض قوانین بین المللی نیستند.

دیپلمات ایرانی به نمایندگی از جنبش غیر متعهدها به انتقاد از عملکرد سازمان ملل در زمینه تحریم ها پرداخت:

«تحریم ها ابزارهای گنگ و غیر شفافی هستند که اعمال آنها سوالات اخلاقی اساسی را در مورد اینکه آیا رنج تحمیل شده بر گروه های آسیب پذیر در کشور مورد نظر وسیله مشروعی برای اعمال فشار سیاسی است یا خیر مطرح می کند. هدف تحریم ها نباید مجازات مردم یا انتقام و مقابله به مثل باشد.»

به گفته ارشادی، هنگامی که تحریم ها اعمال می شوند باید از اثرات ناخواسته آنها مانند نقض حقوق اولیه بشری انسان ها یا محدود کردن آزادی های اساسی اجتناب شود. 

تحریم ها در ضمن همچنین نباید به محدود یا قطع کردن کمک رسانی های بشردوستانه برای افراد غیرنظامی و آسیب پذیر منجر شوند.

بنابراین، جنبش عدم تعهد از شفاف سازی اهداف تحریم ها  تعریف واضح آنها و محدود کردن آنها به یک دوره زمانی خاص حمایت می‌کرد. 

به محض رسیدن به اهداف آنها، باید تحریم ها دوباره لغو شوند.

ارشادی همچنین به نمایندگی از جنبش غیرمتعهدها از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی که در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای توسط کشورهای غربی اعمال شده است، انتقاد کرد:

جنبش غیر متعهد ها همچنین نگرانی عمیق خود را از بکارگیری قوانین و سایر اشکال اجبار اقتصادی یکسویه علیه کشورهای در حال توسعه، از جمله تحریم‌های یکجانبه که منشور ملل متحد  و قوانین بین‌المللی و قوانین سازمان تجارت جهانی را تضعیف می‌کنند را اعلام می کند. جنبش غیر متعهد ها خواستار لغو فوری این تحریم ها می باشد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: