فاشیستهای محبوب ما!

دولت اوکراین اعلام کرد که با شرکای خارجی (منظور از شرکای خارجی در اینجا آمریکا و اتحادیه اروپا و ترکیه است) بر روی طرحی برای یک عملیات «دفاعی» در مقیاس بزرگ و همچنین آمادگی برای ضد حمله به بخش‌های خاصی از جبهه شرقی با روسیه در صورت رویارویی با این کشور کار کرده است.

الکسی آرستوویچ، سخنگوی هیئت اوکراینی در گروه تماس سه جانبه در دونباس، اعلام کرد در صورت درگیری نظامی بزرگ با روسیه کی‌یف به همراه شرکای خارجی خود برنامه‌هایی را برای یک عملیات دفاعی در مقیاس بزرگ و یک ضد حمله در بخش‌های خاصی از جبهه طراحی کرده‌اند. 

او اضافه کرد:

اگر یک جنگ بزرگ رخ دهد، من فکر می کنم که صرف نظر از اینکه چه اتفاقی برای اوکراین می افتد، برای نیروهای مسلح روسیه دیگر ممکن نخواهد بود  که تا پنج سال پس از این درگیری وارد به جنگ دیگری شوند .

آرستوویچ پیشتر اعلام کرده بود که کی یف ۹ سناریو را در صورت حمله ادعایی روسیه بررسی می کند. 

به گفته وی، نیروهای مسلح اوکراین برای هر گونه تغییر و تحولی در وضعیت  آنچه آنها “جنگ گسترده” با روسیه می‌نامند آماده‌گی دارد.

روابط دوجانبه بین مسکو و کی یف پس از کودتای اوکراین در فوریه ۲۰۱۴ و  سپس پس از بحرانی شدن و حمله اوکراین به مناطق روس‌تبار این کشور بویژه دونباس به وخامت گرائید. 

اتحاد مجدد کریمه با روسیه در مارس ۲۰۱۴ تأثیر منفی خاصی در این رابطه داشت. 

در ژانویه ۲۰۱۵ پارلمان اوکراین اعلامیه ای را تصویب کرد که در آن روسیه را “متجاوز” خواند.

روسیه همواره اتهامات اوکراین را رد کرده و آنها را غیرقابل قبول می داند. 

فدراسیون روسیه بارها اعلام کرده است که قصد ندارد به کسی حمله کند در حالی که اعلامیه های ادعایی “تجاوز روسیه” به عنوان بهانه ای برای جابجایی تجهیزات نظامی ناتو بیشتر در نزدیکی مرزهای روسیه استفاده می شود.

+++

نئونازی های معروف به عنوان مشاور فرمانده نیروهای مسلح اوکراین منصوب شدند

دیمیتری جاروش، متولد ۱۹۷۱ پیش از این یکی از بنیانگذاران سازمان نئونازی “Trident” در سال ۱۹۹۴ بود که از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ ریاست این سازمان را بر عهده داشت و در سال ۲۰۱۳ این سازمان را  به بخش فاشیستی سیاسی اکراین منتقل کرد. 

تا نوامبر ۲۰۱۵ او رهبر بدنام ترین تشکیلات نئونازی اوکراین بود. 

بخش فاشیستی در تظاهرات میدان که منجر به براندازی دولت قانونی اوکراین شد خشن‌ترین رفتار را از خود نشان داد، آنها به خاطر بازوبندهای قرمز و مشکی خود براحتی در میان تظاهرکنندگان قابل تشخیص بودند. حتی قبل از کودتا در اواخر فوریه ۲۰۱۴ گزارش هایی مبنی بر شکنجه در خانه اتحادیه های کارگری کی یف منتشر شده بود که ملی گراهای افراطی به آن مکان حمله کرده بودند و آنجا را به تصرف خود درآورده بودند و آن را به مرکز فرماندهی فاشیست‌ها تبدیل کرده بودند.

فاشیست‌ها و راست‌کرایان در طول جنگ داخلی اوکراین نقش مرگباری ایفا کردند.  

یاروش اعلام کرده بود قصد دارد با ۵۰۰۰ نیروی مسلح فاشیستی به کریمه حمله کند، این تهدید موجب برگزاری همه پرسی در جزیره کریمه شد.

شعار بخش فاشیستی و راست در آن زمان این بود که یا کریمه اوکراینی میماند یا خالی از سکنه خواهد شد.

فاشیست‌ها حتی قبل از شروع جنگ داخلی در قتل عام رسوای اودسا که  این جنایت توسط غربی‌ها با بی اعتنائی و سکوت برگزار شد شرکت داشت. 

اعضای بخش راست قبلاً به تظاهرات ضد میدان در خارکف شلیک کرده بودند و چند روز بعد دو فعال ضد میدان را که در مقر خود را در خارکف کشف کرده بودند هدف قرار داده و به ضرب گلوله کشتند. 

هنگامی که همه پرسی در دونباس در ماه مه ۲۰۱۴ برگزار شد، بخش راست به دفاتر مخالفان حمله کرد، فعالانی شناخته شده را ربود و در نهایت به مرکز رای گیری در کراماتورسک حمله کردند. 

ویدیوی این حمله در آن زمان در تلویزیون آلمان با آب و تاب پخش شد، اما به «اشتباه» آنها این حملات را به مقاومت در دونباس نسبت دادند.

در آغاز جنگ داخلی، گردان های داوطلب از بخش راست تشکیل شدند که عمدتاً خارج از کنترل ارتش اوکراین بودند. 

در تابستان ۲۰۱۴ حتی گفته می شود که یک نبرد واقعی بین نیروهای بخش راست و ارتش منظم اوکراین در نزدیکی زائور موگلیا رخ داده است. 

با این وجود، علیرغم توافقات مینسک که مستلزم خلع سلاح و خلع سلاح تمام واحدهای نامنظم است، چنین واحدهایی همچنان در جبهه دونباس حضور دارند.

یاروش به دلیل شرکت در جنگ چچن در کنار اسلام گرایان از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵ در چندین پرونده کیفری در روسیه تحت بازجویی قرار دارد. او حتی به مدت دو سال در صفحه اینترپل تحت تعقیب بین‌المللی قرار داشت. 

فاشیستهای اوکراین نه تنها در بسیاری از موارد متهم به شکنجه هستند، بلکه به همکاری با مجرمان در اخاذی و سرقت نیز متهم‌اند. 

به طور نمونه، یک حادثه در منطقه Transcarpathia در سال ۲۰۱۵ ثبت شده است، که در آن فاشیست‌ها در حال قاچاق سلاح با پلیس درگیر شده‌اند. 

در فوریه ۲۰۲۵, وقتی که دومین توافقنامه مینسک امضا شد، فاشیست‌های اوکراین و دمیتری یاروش بلافاصله اظهار داشتند که خود را نسبت به اجرای این توافق‌نامه متعهد نمیداند. 

دولت اوکراین به منظور تحت کنترل درآوردن نیروی راست‌گرای افراطی، یاروش را در مارس ۲۰۱۵ به عنوان مشاور رئیس ستاد کل ارتش اوکراین منصوب کرد.

از از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، دیمیتری یاروش یکی از اعضای رادا اوکراین بود، نامزد ریاست جمهوری شد و چندین بار تهدید به سرنگونی دولت کرد، زیرا دولت به اندازه کافی مسیر «ملی گرایی» را پی‌گیری نمی کرد. 

در رادا او در اطراف  گروه الیگارشی ایگور کولومویسکی که گفته می شود او مرد پنهان و قدرتمند در پس زلنسکی رئیس جمهور است، پرسه میزد.

اگر ادعاها و سیگنال‌های یاروش درست باشد، به این معنی است که نفوذ سیاسی فاشیست‌ها وافراط‌گرایان اوکراینی دوباره در حال افزایش است.

با این حال، رسانه های غربی به احتمال زیاد نقش او را مانند همیشه نادیده می گیرند، همانطور که همه فعالیت های بخش فاشیستی و راست فعال در اوکراین را از زمان میدان تا بحال نادیده گرفته‌اند.

در روسیه، بخش راست و فاشیستی اوکراین یک سازمان تروریستی تلقی می شود و شخص دیمیتری یاروش نیز مورد تحریم روسیه قرار دارد.