پرش به محتوا

تلاش برای ترور نخست وزیر عراق بوسیله ۳ پهپاد

جزئیات حمله پهپادی به منزل الکاظمی از زبان سخنگوی وزارت کشور عراق


به گزارش رسانه های داخلی ایران، وزارت کشور عراق اعلام کرد که سوءقصد به مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با سه پهپاد انجام شد که دو پهپاد ساقط شدند.

«سعد معن» مدیر اطلاع رسانی وزارت کشور عراق در گفتگویی تلویزیونی گفت: سه پهپاد حمله را انجام دادند که به سوی آنها تیراندازی شد و دو پهپاد ساقط شدند اما پهپاد سومی به منزل نخست وزیر حمله کرد.

وی افزود: الکاظمی آسیبی ندیده است و برخی از محافظان او زخمی شده و تحت درمان هستند.

معن گفت: پهپادهای مهاجم در اندازه‌های متفاوت بودند. تحقیقات جریان دارد و رسیدن به جنایتکاران سخت نیست.

از سوی دیگر «روسیا الیوم» به نقل از منابع آگاه جزئیات تازه‌ای از سوءقصد به «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق را ، منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، پهپاد انتحاری که منزل مسکونی الکاظمی را هدف قرار داد بیش از 3 دقیقه در منطقه پرواز می‌کرد و نیروهای حفاظت الکاظمی به سمت آن تیراندازی کردند اما نتوانستند آن را سرنگون کنند.

روسیاالیوم گزارش داد: براساس اطلاعات دریافتی، با نزدیک شدن این پهپاد به منزل نخست وزیر عراق، تیراندازی به دستور مسئولان دفتر الکاظمی به سوی آن تشدید شد و اقداماتی برای حفاظت از نخست وزیر انجام شد اما این پهپاد ماده منفجره خود را پرتاب کرد.

این گزارش افزوده که محل حادثه منزل مسکونی الکاظمی است که پیش‌تر دفتر مؤسسه «الذاکره» بود که در حوزه جمع‌آوری و آرشیو اسناد عراق فعالیت می‌کند و بنیان‌گذار آن الکاظمی است و فاصله اندکی با منزل مسکونی «نوری المالکی» دارد.

یک منبع در دفتر الکاظمی به روسیاالیوم گفت که الکاظمی از ناحیه دست آسیب جزئی دیده اما این آسیب در حدی نیست که حرکت او را محدود کند.

این منبع افزود: 10 نفر از تیم حفاظتی الکاظمی زخمی شده‌اند.

همزمان «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد: نیروهای امنیتی قادر به دفع خطرات هستد. نیروهای امنیتی هرآنکه به فکر رساندن گزندی به امنیت کشور باشد را تحت پیگرد قرار خواهند داد.

وی افزود: نیروهای امنیتی به وظایف خود عمل می‌کنند و همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود.

«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از آغاز روند تحقیقات برای مشخص شدن محل پرواز هواپیمای بدون سرنشین مهاجم به سمت منزل «مصطفی الکاظمی» رئیس دولت انتقالی عراق خبر داد.

وی گفت که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی عراق در حال جمع‌آوری شواهد و قرائن هستند.

بامداد امروز واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق از تلاش برای ترور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با حمله پهپاد انتحاری به منزل مسکونی وی در منطقه خضراء خبر داد.


واکنش برهم صالح به سوء قصد علیه الکاظمی: نباید عراق به آشوب کشیده شود

حکیم: تلاش برای ترور الکاظمی اقتدار کشور را به خطر می‌اندازد

«حیدر العبادی» نخست وزیر سابق عراق ترور«مشکوک» نخست وزیر عراق را محکوم کرد و نسبت به تلاش برای آشفته کردن فضای سیاسی کشور هشدار داد.

او در توئیتر خود نوشت که دیروز شاهد کشتار تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو بودیم و امروز ترور نخست‌وزیر و افزود: آقایان، ما در میدان جنگ نیستیم.

العبادی تأکید کرد که کشور در مرحله حساسی به سر می‌برد که خویشتنداری و هوشیاری را ایجاب می‌کند و افزود که گفت‌وگو و تفاهم و هم‌بستگی به مسائل وجودی برای حکومت تبدیل شده است.

خبرگزاری تسنیم به عنوان رسانه نزدیک به بخش نظامی سپاه این ترور را مشکوک خواند:
تحولات پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و اعتراض گروهی از مردم این کشور به نتایج آن، به‌ویژه رخدادهای خونین جمعه گذشته در بغداد، موضوع حمله پهپادی به منزل نخست‌وزیر این کشور را مشکوک و قابل تأمل بیشتری می‌نماید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دولت عراق بامداد یکشنبه به‌وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که محل سکونت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با یک پهپاد بمب‌گذاری‌‌شده هدف سوءقصد قرار گرفته است اما نخست وزیر آسیبی ندیده است.

الکاظمی نیز به‌فاصله کوتاهی پس از انتشار این خبر در توییتی ضمن تأکید بر سلامتی خود همگان را به حفظ آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.

تحولات پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و اعتراض گروهی از مردم این کشور به نتایج آن، به‌ویژه رخدادهای خونین جمعه گذشته در بغداد از جمله موضوعاتی است که موضوع حمله پهپادی به منزل نخست وزیر این کشور را مشکوک و قابل تأمل بیشتری می‌نماید.

در این رابطه موارد ذیل قابل توجه است:

1 ـ هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی در عراق به‌طور قطع با منافع جریان‌های سیاسی دلسوز و گروه‌های مقاومت که برای ایجاد امنیت در این کشور ده‌ها شهید و جانباز تقدیم کرده‌اند در تضاد است.

2 ـ معترضین به نتایج انتخابات در عراق که مدعی تقلب گسترده و سازمان‌یافته در انتخابات هستند تاکنون به‌صورت مسالمت‌آمیز درخواست‌های خود را مطرح کرده‌اند اما با حمله نیروهای امنیتی و کشته و زخمی شدن گروهی از مردم در تظاهرات روز جمعه مشخص شد که برخی حاضر به شنیدن اعتراض آرام مردم نیستند و به آن با گلوله پاسخ می‌دهند.

3 ـ در حالی که کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی رخدادهای خونین روز جمعه در بغداد تشکیل شده و در تلاش برای شناسایی آمرین و عاملین کشتار معترضان است، رخداد حمله به اقامتگاه نخست وزیر عراق به‌طور قطع موجب به حاشیه رفتن وقایع روز جمعه و نادیده انگاشتن مطالبات معترضان به نتیجه انتخابات خواهد شد و نمی‌تواند منفعتی برای آنان به‌دنبال داشته باشد.

4 ـ واکنش سریع برخی عناصر، رسانه‌ها و گروه‌های غرب‌گرا به رخداد حمله پهپادی به منزل الکاظمی و متهم‌سازی گروه‌های مقاومت به دست داشتن در این اقدام، موضوع دیگری است که ابهامات این رخداد مشکوک را بیشتر می‌کند، به‌ویژه اینکه اظهارات و اظهارنظرهایی از این دست در رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.

5ـ کنار موارد ذکرشده عدم فعالیت پدافند آمریکایی C_Ram نیز که در سفارت این کشور در بغداد مستقر است و با کوچکترین تحرکی در آسمان پایتخت عراق فعال می‌شود و واکنش نشان می‌دهد از موضوعاتی است که به ابهامات موجود در این رخداد دامن می‌زند.

اگرچه طی روزهای آینده و با بررسی دقیق‌تر مستندات مربوط به رخداد حمله پهپادی به منزل نخست وزیر عراق، ابعاد و زوایای پنهان آن مشخص‌تر خواهد شد لیکن واقعیت غیر قابل انکاری که از هم‌اکنون می‌توان به آن اشاره کرد این است که اشغالگران عراق که بر اساس مصوبه پارلمان ناگزیر به خروج از این کشور هستند همه ابزارهای سیاسی، امنیتی و نظامی خود را برای ناامن‌سازی و ایجاد بی‌ثباتی در عراق بسیج کرده‌اند تا از این طریق بتوانند توجیهی برای خارج نشدن از این کشور دست و پا کنند.


چرا برخی ترور مصطفی الکاظمی را نمایش می بینند؟

سوء قصد به جان «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در حالی ناکام ماند که برخی ناظران و شخصیت ها در این کشور با استناد به پاره ای اتفاقات و مستندات، بر این باور اصرار دارند که این حادثه یک نمایش بوده است.

به گزارش ایرنا، در اولین واکنش ها «ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی «گردان های حزب الله عراق»، طرح سوء قصد به جان نخست وزیر این کشور را یک حرکت نمایشی دانست.

العسکری بامداد یکشنبه در کانال تلگرام خود نوشت: بازی کردن نقش قربانی از شیوه های نخ نمایی است که به تاریخ پیوسته است.

«محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی «جنبش الصادقون» عراق نیز در توئیتی نوشت: همان طور که پیش بینی می شد؛ انفجار ساختگی و شلیک هوایی با هدف پوشش جنایت های دیروز و مشغول کردن افکار عمومی است.

الربیعی افزود: هسته اطلاع رسانی امنیتی می گوید، حمله با پهپاد صورت گرفته و توییت (الکاظمی) می گوید؛ موشک… در حالی که «سیرام» (ضدهوایی آمریکا) خاموش بود.

مصطفی الکاظمی در پیامی خطاب به مردم عراق گفت: منزل من دیشب آماج حمله بزدلانه دشمنانه قرار گرفت من و همکارانی که با من کار میکنند به سلامت هستیم. نیرو‌های نظامی در جهت استقرار و ثبات کشور کار می‌کنند و موشک‌ها و پهپاد‌های ترسوها هرگز دولت را نمی‌ ترساند و ما در راستای ساخت کشور از طریق احترام به دولت و موسسه‌های ان و جهت پیشبرد اینده بهتر گام برمیداریم. از همه می‌خواهم در راستای مذاکراتی ارام و برای عراق و اینده عراق با هم گفتگو کنند.کانال «صابرین‌نیوز» صبح امروز گزارش داد: «صدای انفجار در منطقه سبز بغداد شنیده شده است و آژیر‌های خطر در داخل سفارت آمریکا در بغداد به صدا درآمده و تعداد زیادی نیروی امنیتی در داخل و اطراف دروازه‌های منطقه سبز مستقر شده‌اند».

این رسانه عراقی ادامه داد: «ستون‌های دود از داخل منطقه سبز در بغداد بلند شده است. سفارت آمریکا در بغداد به طور تصادفی در حال تیراندازی هوایی است».

صابرین‌نیوز سپس با اعلام خبر وقوع دومین انفجار در پایتخت عراق، گزارش داد که از هتل بابل در بغداد با پلیس تماس گرفته شده و وضعیت اضطراری اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی در عراق گزارش داد که در نزدیکی منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور در منطقه سبز هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

با این حال منبع ویژه صابرین نیوز از داخل کاخ ریاست‌جمهوری عراق می‌گوید: «هیچ آسیبی [به اقامتگاه وی]وارد نشده است. یک پهپاد کوچک به کاخ مصطفی الکاظمی برخورد کرد که بدون آسیب‌دیدگی بود».

به گفته منابع مطلع، الکاظمی در زمان حمله به اقامتگاه وی، در منزل نبوده است.

در همین حال؛ «ابوعلی العسکری»، مسئول امنیتی گردان‌های حزب الله عراق در حساب کاربری خود در شبکه‌های مجازی به طرح سو قصد به جان نخست وزیر این کشور واکنش نشان داد.

العسکری طرح ترور نخست وزیر عراق را یک حرکت نمایشی خواند و نوشت: بازی کردن نقش قربانی از شیوه‌های نخ نمایی است که به تاریخ پیوسته است.

به گفته العسکری، براساس اطلاعات موثق در عراق هیچ کسی حاضر نیست برای هدف قراردادن نخست وزیر سابق، یک پهپاد را هزینه کند، اگر هم کسی بخواهد آسیبی برساند، راه‌های بسیار با هزینه کم‌تر و مطمئن‌تری وجود دارد.

از سوی دیگر؛ «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شنبه شب به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: » این اقدام تروریستی آشکار که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، قلب حکومت عراق را هدف گرفته بود. «

در همین حال خبرگزاری واع تصاویری از آثار حمله پهپادی به خانه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق منتشر کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: