پرش به محتوا

گفت‌و‌گوی شی جین پینگ و بشار اسدشی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین روز جمعه 14 آبان (5 نوامبر) با بشار اسد رئیس جمهور سوریه تلفنی گفت‌و‌گو کرد.

شی جین پینگ با اشاره به دوستی دیرینه دو کشور و اهمیت دادن چین به روابط خود با سوریه اعلام کرد: چین به حمایت خود از سوریه در مبارزه با کرونا و روند بازسازی و احیای توسعه سوریه ادامه خواهد داد. وی همچنین سوریه را به مشارکت در ابتکار جهانی کمربند و راه دعوت کرد و گفت: چین مایل است به اتفاق سوریه ضمن گسترش ارزش‌های مشترک بشر، به تقویت گفت‌و‌گو بین تمدن‌ها، حفظ عدالت بین‌المللی و حفاظت از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه یاری کند.

رئیس جمهور چین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چین ضمن حمایت قاطعانه از اقدامات سوریه در راستای حفظ حق حاکمیت، تمامیت ارضی و عزت ملی خود، با هر گونه دخالت نیروهای بیگانه در امور داخلی این کشور مخالف است. وی ابراز اطمینان کرد که سوریه با غلبه بر چالش‌ها و خطرات مختلف، در حفظ استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود به پیروزی‌ برسد و مردم سوریه شاهد آینده بهتر باشند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز گفت: چین برای حفظ صلح، ثبات و توسعه جهان خدمات بزرگی انجام داده است. دولت و مردم سوریه صمیمانه از پشتیبانی چین از سوریه و حفظ قوانین و عدالت بین‌المللی قدردانی می‌کنند. سوریه به روابط دوستانه با چین بسیار اهمیت می‌دهد و از ابتکار کمربند و راه پشتیبانی می‌کند. 

وی همچنین ضمن ابراز امیدواری درباره گسترش همکاری با چین، از افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های چین در سوریه استقبال کرد.

رئیس جمهور سوریه در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد که سوسیالیسم با ویژگی ها چین به دستآوردهای بزرگ رسیده است و سوریه مایل است از ایده‌ها و تجربیات چین در این مسیر استفاده کند. وی تأکید کرد که سوریه همچنان در مسائل مربوط به شین جیانگ، تبت، هنگ کنگ، تایوان، دریای جنوبی و حقوق بشر قاطعانه از چین حمایت خواهد کرد


 «وو کیان» سخنگوی وزارت دفاع چین روز جمعه در یک نشست خبری از آمریکا به عنوان بزرگترین تهدید هسته‌ای جهان یاد کرد.

این مقام چینی در واکنش به گزارش اخیر پنتاگون که در آن تلاش شده بود تهدید به عنوان یک تهدید هسته‌ای بزرگ برای جهان طی یک دهه آینده جلوه داده شود، اظهار داشت: «ایالات متحده در سال‌های اخیر روند توسعه برنامه‌های نظامی خود در حوزه‌های هسته‌ای، هوافضا، سایبری و موشک‌های مافوق صوت را سرعت بخشیده است که ما طی بیانیه‌ای در وب‌سایت وزارت دفاع جمهوری خلق چین درباره آن صحبت کرده‌ایم.»

وی افزود: «نمایندگان این وزارتخانه [وزارت دفاع چین] همچنین به این نکته اشاره کرده‌اند که ایالات متحده اخیراً وارد یک توافق دفاعی-امنیتی با استرالیا و بریتانیا شده است که این توافق خطر اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را به‌شدت افزایش می‌دهد و ضربه‌ای جدی به ساختار بین‌المللی منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای می‌زند.»

سخنگوی وزارت دفاع چین خاطرنشان کرد: «ایالات متحده بزرگترین زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارد و هنوز در حال تقویت آن است. ایالات متحده همچنان بزرگترین منبع تهدیدات هسته‌ای در جهان محسوب می‌شود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: