پرش به محتوا

انتخابات در نیکاراگوئه و توطئه گسترده امپریالیسم آمریکا و متحدانش علیه زحمت‌کشان این کشور.

براساس اعلام یک مقام ارشد آمریکا، رئیس جمهوری این رژیم امپریالیستی با همراهی راهزنان بین المللی خود در واکنش به انتخابات یکشنبه هفتم نوامبر ریاست جمهوری نیکاراگوئه- با ادعای تقلبی دانستن این انتخابات- در حال آماده‌سازی تحریم‌های جدید علیه این کشور است.

به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا احتمالا در روز یکشنبه (۷ نوامبر /۱۶ آبان) -همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه- بیانیه ای منتشر خواهد کرد و پس از آن در هفته جاری، مصوبه کنگره آمریکا موسوم به رناسر را امضا خواهد کرد.

رناسر (Renacer) که مخفف انگلیسی «تقویت انطباق با شرایط اصلاحات انتخاباتی در نیکاراگوئه» است در هماهنگی با شرکای واشنگتن (کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای همسوی آن در آمریکای لاتین) به منظور تشدید فشار علیه دولت نیکاراگوئه اعمال خواهد شد.

با امضای این مصوبه، آمریکا خواستار بازبینی درخصوص ادامه مشارکت نیکاراگوئه در معاهده تجارت آزاد با آمریکای مرکزی (CAFTA) خواهد شد. حدود نیمی از صادرات نیکاراگوئه به آمریکا می‌رود و تعرفه‌ها بر اساس قرارداد مذکور (CAFTA-DR)، پایین نگه داشته می‌شوند.

با این اقدام همچنین تحریم هایی علیه فعالان کلیدی دولت مردمی و چپگرای دانیل اورتگا  از جمله اعضای خانواده وی (به ویژه «روساریو موریّو» همسر، مقامات پلیس و ارتش، کارکنان بانک مرکزی، اعضای شورای عالی انتخابات و مقامات حزب ساندینیست ) اعمال می شود.

به گفته این مقام ارشد کاخ سفید با اعمال این تحریم ها، تبلیغات گسترده بین المللی علیه انتخابات به زعم امپریالیست‌های آمریکائی «تقلبی» در نیکاراگوئه به راه خواهد افتاد.

این منبع آگاه با اینکه تاریخ دقیق امضای این قانون را اعلام نکرد، اما گفت که برای آخر هفته جاری آن را پیش بینی کرده اند.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا بایدن پیش از انتخابات این مصوبه را امضا نمی کند، گفت: به این دلیل که اذهان عمومی را از روند انتخابات نیکاراگوئه منحرف نکند.

فشارهای واشنگتن و کارزار لکه دار کردن دولت چپگرای و عدالت‌خواه نیکاراگوئه از زمانی تشدید شد که «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه تصمیم گرفت بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری هفتم نوامبر (۱۶ آبان) شرکت کند.

انتخابات سراسری نیکاراگوئه در حالی روز یکشنبه برگزار می‌شود که به اعتقاد تحلیلگران، اورتگا راهی‌ هموار برای پنجمین پیروزی (و چهارمین پیروزی متوالی از سال ۲۰۰۶) در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

به گزارش ایرنا، دولت جو بایدن مهرماه گذشته نیز با اتهام اقدام علیه دموکراسی، برخی از مقامات دولت نیکاراگوئه را در فهرست تحریمی خود قرار داد.

اورتگا در پاسخ به اقدام واشنگتن در تحریم برخی از مقامات کشورش در یک نطق تلویزیونی گفت این تحریم ها مانعی بر سر راه دولت وی نخواهند بود. دولت نیکاراگوئه همچنین با محکوم کردن «مداخله مداوم» آمریکا در امور داخلی این کشور از واشنگتن خواست به «اعمال سیاست‌های گستاخانه، ناجوانمردانه و نفرت‌انگیز» خود پایان دهد.

انتخابات سراسری نیکاراگوئه برای انتخاب رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری و ۹۲ نماینده مجلس ملی این کشور روز یکشنبه (۱۶ آبان) برگزار می‌شود.

طبق اعلام شورای عالی انتخابات نیکاراگوئه، چهار میلیون و ۴۷۸ هزار و ۳۳۴ نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند که می‌توانند در سه هزار و ۱۰۶ مرکز و ۱۳ هزار و ۴۵۹ شورای رای گیری، در ۱۵ استان و ۲ منطقه خودمختار آراء خود را به صندوق‌ها بریزند.

در این انتخابات بیش از ۳۰ هزار نیروی پلیس انتخاباتی (از میان داوطلبان مردمی) با هماهنگی وزارت کشور و پلیس ملی برای برقراری نظم عمومی در طول برگزاری انتخابات آموزش دیده‌اند.

در برگزاری انتخابات نیکاراگوئه ناظران انتخاباتی تحت عنوان جدید»همراهان انتخاباتی» حدود ۱۸۰ نفر با ملیت‌های مختلف عمدتا از کشورهای منطقه آمریکای لاتین، آمریکا و اسپانیا می باشند بر انتخابات این کشور نظارت دارند. ناظران سازمان کشورهای آمریکایی، اتحادیه اروپا و بنیاد کارتر حضور نخواهند داشت. ناظران آمریکایی و کانادایی به اضافه کشورهای اتحادیه اروپا ماه ها قبل از آغاز انتخابات این انتخابات را از دید خود ساختگی و آن را تحریم کردند و حاضر به ارسال آنجا ناظران انتخاباتی میخواندن نشدند.
بسیاری از کشورهای عضو پیمان کشورهای آمریکا که متحدان امپریالیسم آمریکا در منطقه می باشند به پیروی از سیاست آمریکا با برگزیدن سیاست دخالت در امور داخلی نیکاراگوئه بدون ارائه سند و مدرک این انتخابات را از قبل از انجام آن تحریم کردند.
حقیقت انتخابات نیکاراگوئه در این است که از ابتدا معلوم بود که حزب ساندنیست حاکم شانس بسیار بالایی برای بردن انتخابات دارد و تلاش‌های امپریالیسم آمریکا و متحدان امپریالیستی کانادایی و اروپایی است برای تغییر نتیجه انتخابات به نفع احزاب طرفدار آمریکا در نیکاراگوئه به شکست انجامید بنابراین از ماه‌ها قبل از آمریکا و متحدانش شروع به توطئه چینی علیه انتخابات آزاد نیکاراگوئه که تا به حال بارها انجام شده و مورد تایید سازمان های بین المللی قرار دارد کردند.
رئیس جمهوری فعلی و روساریو موریّو همسر و معاون وی، به عنوان نامزدهای حزب حاکم جبهه ملی آزادیبخش ساندینیستی (FSLN) با نامزدهای ۶ حزب دیگر شامل والتر اسپینوزا از حزب لیبرال مشروطه خواه (PLC)، گیّجرمو اوسورنو از حزب راه مسیحیت نیکاراگوئه (CCN)، آلفردو مونتیِل از حزب ائتلاف لیبرال نیکاراگوئه (ALN)، مائوریسیو اوروئه از حزب لیبرال مستقل (PLI)، ائتلاف برای جمهوری (APRE) و یاتما (حزب بومیان) به رقابت خواهد پرداخت.

بر اساس نتایج نظر سنجی ها و به ادعای تحلیل گران غربی و یا مخالف دولت، هیچ کدام از نامزدهای ۶ حزب رقیب یاد شده شانس چندانی برای رقابت با زوج حزب حاکم ندارند زیرا نامزدهای سه حزب اصلی اپوزیسیون شامل حزب «شهروندان در جستجوی آزادی» (CxL)، «حزب محافظه کار» (PC) و «حزب احیای دموکراتیک» (PRD) که که دارای روابط علنی و پنهان با پنتاگون و سازمان‌های براندازی حقوق بشری آمریکایی دارند به علت زیر پا نهادن قوانین داخلی نیکاراگوئه دریافت کمک‌های مالی از انتقالی و آمریکا در دادگاه های مستقل دادگستری نیکاراگوئه محاکمه و پس از بررسی مورد جرم های این اعضا نمایندگان این هزار از شرکت در انتخابات به علت زیر پا نهادن اصل عدم دریافت کمک خارجی و داشتن استقلال از کشورهای خارجی از انتخابات کنار گذاشته شدند این احزاب از شانس بزرگی نیز برای پیروزی در انتخابات برخوردار نبودند اما کنار گذاشتن این نمایندگان این احزاب موجب شد که سر و صدای بزرگ و تبلیغات وسیعی بر علیه دولت ساندنیست و عدالت خواه نیکاراگوئه صورت بگیرد، پایه های اجتماعی احزاب هواداران آمریکا را در وهله اول زمینداران و دامداران بزرگ، کلیسای کاتولیک و سرمایه داران وابسته به امریکا و دانشگاه و دانشجویان نئولیبرال تشکیل می‌دهند این احزاب در میان زحمتکشان کارگران و کشاورزان نیکاراگوئه از هیچ حمایتی برخوردار نبودند و اکثریت جامعه نیکاراگوئه آنها را عروسک های دست نشانده ارزیابی می کنند. در نتیجه اصلاحات قانونی انجام شده توسط دولت و مجلس ساندینیستی و پس از بررسی قانونی در ماه‌های گذشته و به جرم اقدام علیه امنیت ملی، خیانت به کشور و همدستی با بیگانگان، بازداشت موقت شدند.
به ادعای تحلیلگران غربی و تبلیغات امپریالیستی رسانه‌های غربی، این امر مسیر را برای چهارمین دور پیروزی متوالی اورتگا و (در مجموع پنجمین بار پس از پیروزی انقلاب ساندینیستی در جولای سال ۱۹۷۹ ) در انتخابات پیش رو هموار کرده است.

نیکاراگوئه نیز اظهارات و اقدامات مقام‌های برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای از جمله آمریکا را مداخله در امور داخلی این کشور دانسته و آن را محکوم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: