پرش به محتوا

مسکو: اتحادیه اروپا هزینه های پنهان انرژی های سبز را به کشورهای در حال توسعه منتقل و تحمیل می کند.

به گزارش راشا تودی، فناوری‌های «سبز» که توسط غرب ترویج می‌شوند، هزینه‌های زیست‌محیطی پنهان دارند. 

این هزینه‌های پنهان به کشورهای در حال توسعه منتقل می شوند و سپس از آنها برای فشار بر اقتصاد این کشورها استفاده می شود. 

نیکلای پاتروشف، افسر ارشد امنیتی روس و رئیس شورای امنیت ملی روسیه روز یکشنبه گفت که کشورهای ثروتمندی که از گذر سریع از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر در مبارزه با تغییرات آب و هوایی حمایت می‌کنند، همزمان به بهانه آنچه « ردپای کربن» نام نهاده اند برای تضعیف اقتصاد کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کنند.

او در رابطه با «ردپای کربن» به برنامه های اتحادیه اروپا برای مالیات بر محصولات وارداتی بر اساس تخمین گازهای گلخانه ای ناشی از تولید آنها اشاره کرد. 

این سیاست قرار است  مطابق با برنامه کمیسیون اتحادیه اروپا به تدریج بین سال های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ ارائه و اجرا شود. 

پیش بینی می شود روسیه با اجرای کامل این برنامه‌ی مالیات مرزی سالانه حداقل ۱.۱ میلیارد یورو ضرر کند.

 پاتروشف تاکید می‌کند، این مالیات ریاکارانه است، در نظر بگیرید این مالیات برای محصولاتی در نظر گرفته میشود  که از همان کشورهایی می‌آید که هزینه های پنهان انتقال به انرژی های تجدیدپذیر در اتحادیه اروپا را متحمل می شوند. 

او به روزنامه روسی کومسولموسکوبا پراودا گفت:

فرآیند ساخت ماژول های خورشیدی و استخراج فلزات کمیاب که برای تولید آنها مورد نیاز است بسیار انرژی بر است و بیشتر در کشورهایی انجام می شود که نیروگاه های زغال سنگ برای تامین انرژی لازم  به کار می گیرند.

رئیس سابق FSB افزود: همین امر در مورد باتری‌هایی که برای خودروهای الکتریکی و برای بافر کردن نوسانات برق در پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی مورد نیاز هستند، صدق می‌کند. 

علاوه بر این، زباله هایی مانند پانل های شکسته و پره های توربین وجود دارد که اپراتورهای ثروتمند صدور این زباله ها را با خوشحالی به کشورهای فقیر با مقررات زیست محیطی کمتر سختگیرانه صادر و تحمیل می کنند. 

او اضافه کرد:

اروپا نه تنها تولید «کثیف» را برون سپاری می کند، بلکه در حال برنامه ریزی برای اعمال به اصطلاح «مالیات کربن» بر این تولیدکنندگان است».

وی از این موضوع به عنوان نمونه ای از «مداخله غرب» در امور کشورهای دیگر تحت عنوان مبارزه با تغییرات آب و هوایی یاد کرد. 

افسر امنیتی روسیه پیشنهاد کرد:

شاید یک کنفرانس آینده در مورد تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین باید در یک کشور آفریقایی یا آسیایی برگزار شود که در آن تولید «کثیف» این فناوری‌های «پاک» صورت می‌گیرد.»

پاتروشف گفت که روسیه از انتقال جهانی به فناوری های سبزتر که برای مهار تهدید تغییرات آب و هوایی ضروری هستند، حمایت می کند. 

با این حال، این باید به گونه ای انجام شود که تک تک کشورها را تضعیف نکند یا منجر به بحران هایی نشود که در حال حاضر در اروپا مشاهده می شود. 

کشورهای اتحادیه اروپا در حال حاضر افزایش قابل توجهی در قیمت گاز طبیعی به دلیل کمبود ناشی از تولید برق پایین غیرمنتظره از منابع انرژی تجدیدپذیر را تجربه می کنند. 

رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه در پایان گفت:

بدیهی است که دور شدن از سوخت‌های فسیلی به نفع انرژی‌های تجدیدپذیر تنها می‌تواند به آرامی انجام شود.

«تمام ادعا ها در مورد گذر سریع و رادیکال قریب الوقوع از منابع انرژی سنتی به منابع انرژی سبز به شدت اغراق آمیز است.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: