پرش به محتوا

صرب‌ها بر خلاف جریان غربی شنا می‌کنند.

به‌گزارش راشا‌تودی، بر اساس یک بررسی تازه، اکثریت شهروندان صربستان نفوذ روسیه و چین بر کشور خود را در سال های اخیر مثبت ارزیابی می کنند.
در عین حال نفوذ و همکاری با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ناتو نسبتاً منفی تلقی می شوند.

دلیل این محبوبیت می‌تواند تحویل سریع واکسن‌ها توسط این دو کشور به صربستان برای مبارزه با ویروس کرونا باشد، یا در مورد حمایت آنها از صربستان در شورای امنیت سازمان ملل در برابر جدايی‌طلبان کوزوو یا در مورد همکاری در پروژه‌های اقتصادی: روابط بین صربستان، چین و روسیه همچنان خوب و پایدار باقی مانده است و حتی در چند سال گذشته بهتر هم شده.
اگرچه بلگراد حدود ۱۵ سال است که برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش می کند، اما محبوبیت مسکو و پکن در بالکان غربی به طور همزمان بیشتر و بیشتر شده است، به ویژه در سال های اخیر.
اتحادیه اروپا هنوز چارچوب زمانی مشخصی را برای پیوستن صربستان به این اتحادیه اعلام نکرده است.
در عین حال، از سوی اتحادیه اروپا همواره فشارها‌ئی برای به رسمیت شناختن استقلال جمهوری خودخوانده کوزوو اعمال میشود.

از طرف دیگر، جمهوری خلق چین خدمات گسترده‌ای را ارائه میدهد، در خطوط قطار یا کارخانه های فولاد سرمایه گذاری می کند.
با همکاری چینی‌ها پل ها و جاده ها ساخته می شود.
صربستان همچنین به پروژه خط لوله گاز روسیه-ترکیه ترک استریم متصل شده است.
به خصوص در طول همه گیری کووید-۱۹، مردم از مشاهده تحویل سریع واکسن ها از چین و روسیه بسیار خوشحال شدند.

این موضوعی بود که برای عموم مردم نیز قابل درک بود.
بر اساس نظرسنجی اخیر مرکز انتخابات آزاد و دموکراسی CESID و سازمان غیردولتی ایالات متحده مؤسسه بین المللی جمهوری خواه (IRI)، اکثریت جمعیت صربستان معتقدند که چین و روسیه کشورهایی هستند که صربستان در حال حاضر بهترین روابط را با آنها دارد. رابطه با غرب و اتحادیه اروپا تنها در جایگاه سوم قرار دارد.
به گزارش روزنامه صربستانی داناس، با اشاره به نظرسنجی انجام شده، اکثریت شهروندان تاثیر این دو کشور بر صربستان در سال های اخیر را مثبت ارزیابی می کنند.
در عین حال پاسخ دهندگان صرب، نفوذ ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتودر این کشور را منفی ارزیابی می کنند.

اگرچه صربستان همچنین با کشورهای اتحادیه اروپا و بالاتر از همه آلمان همکاری اقتصادی قوی دارد، اما شرکت کنندگان در این نظرسنجی به سرمایه گذاری های چینی در این کشور و پروژه های زیرساختی با پکن اعتماد بیشتری دارند.
وقتی صحبت از واکسن ها می شود، اکثریت واکسن های چینی و روسی را به واکسن های «غربی» ترجیح می دهند.

بر اساس اطلاعات رسمی، تاکنون حدود هفت میلیون دوز واکسن در صربستان تزریق شده است که بیشتر آنها با واکسن چینی سینوفارم و اسپوتنبک وی روسی انجام شده است.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: