پرش به محتوا

رسوائی جدید محیط زیستی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از یک جت شخصی برای سفر ۵۰ کیلومتری استفاده کرد.
بر اساس این گزارش، این اولین باری نیست که فون در لاین برای سفرهای خود در کسوت مقام اتحادیه اروپا، به اصطلاح «تاکسی های هوایی» را ترجیح می داد.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی تلگراف، گفته می شود رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از یک جت شخصی برای سفر تنها حدود ۵۰ کیلومتر استفاده کرده است.
علاوه بر این، طبق تحقیقات انجام شده، گفته می شود که او از ۳۴ سفر کاری خود در ۱۸ مورد از هواپیما استفاده کرده است، حتی اگر برخی از آنها در مسافت های کوتاه بوده باشند.

در جریان کنفرانس آب و هوای امسال در گلاسکو (COP26)، اورسولا فون در لاین از سران کشورها خواست تا با قاطعیت و سرعت در خصوص کاهش انتشار CO2 اقدام کنند:

فون در لاین در سخنرانی خود در گلاسکو در مورد محیط زیست مدعی شد: «این فرصتی برای ما‌است تا تاریخ را بسازیم. حتی از این هم بیشتر: این وظیفه ماست که به آن عمل کنیم.»
اما بر اساس گزارش تلگراف، فون در لاین حتی دو بار جت های خصوصی را برای پروازهای تنها ۱۹ تا۳۱ دقیقه ای به استراسبورگ را با پول مالیات دهندگان اروپا اجاره کرده است تا او و تیمش بتوانند براحتی در جلسات پارلمان اروپا شرکت کنند. البته حفظ محیط زیست اهمیتش از راحتی خانم فون در‌لاین کمتر است، و تاریخ سازی و وظیفه بعد از راحتی نوبت گرفته‌اند.
سخنگوی کمیسیون اروپا به روزنامه بریتانیایی گفت که استفاده از جت های خصوصی با این بهانه توجیه می شود که گاهی اوقات «هیچ جایگزینی وجود ندارد».

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بسیاری از این سفرها را نمی توان با پروازهای تجاری انجام داد. البته ایشان از فکرش سفر با قطار و اتومبیل برای ۵۰ کیلومتر خطور هم نمی‌کند؟
طبق مقررات اتحادیه اروپا، مقامات بلندپایه بروکسل مجاز به استفاده از «تاکسی هوایی» هستند، در صورتی که جایگزین تجاری مناسبی وجود نداشته باشد و محدودیت زمانی یا محدودیت های امنیتی چنین رویکردی را ایجاب کند.«جایگزین تجاری مناسب» هم شده بهانه برای انتخاب راحتی بجای رعایت اصل حفظ محیط زیست و دقت در خرج پول مالیات دهندگان.

بر اساس مطالعات انجام شده، جت های خصوصی تا ده برابر بیشتر از پروازهای تجاری در هر کیلومتر مسافر و حدود ۵۰ برابر بیشتر از یک سفر با قطار CO2 منتشر می کنند.
منبع راشاتودی و دویچلند فونک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: