گزارشگر سازمان ملل: اگر آسانژ در زندان انگلیس بمیرد یعنی تحت شکنجه بوده است

به گزارش خبرگزاری تاس، «نیلز ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه در برنامه شبکه «راشا تودی» گفت، «جولیان آسانژ» از بنیان‌گذاران سایت افشاگر ویکی‌لیکس، بیمار روانی نیست و مشکلات روانی او تنها نتیجه آزاری است که در انزوا متحمل می‌شود.

ملزر در پاسخ به سوالی درباره احتمال مرگ آسانژ گفت اگر وی به دلیل وضعیت سلامتی نامناسب خود در زندان فوق امینتی بلمارش لندن بمیرد، این یک تراژدی خواهد بود و افزود: اگر او در زندان بمیرد عملاً تا حد مرگ شکنجه شده است.

 این واقعیت است و من اغراق نمی‌کنم.

این مقام سازمان ملل گفت که او در ماه مه ۲۰۱۹ همراه با تیمی از متخصصان پزشکی در پشت میله‌های زندان آسانژ را ملاقات کرد و افزود: همه ما مستقل از یکدیگر در آن زمان به این نتیجه رسیدیم که زندگی او در خطر است. وضعیت روحی و جسمی وی از آن زمان وارد یک مارپیچ نزولی شده است.

آسانژ از آوریل ۲۰۱۹ به اتهام نقض وثیقه در زندان بلمارش انگلیس به سر می‌برد. پیش از آن، این مرد ۵۰ ساله هفت سال را در سفارت اکوادور در پایتخت انگلیس گذراند، جایی که پس از صدور حکم بازداشت به دلیل اتهامات آزار جنسی که او همیشه رد کرده، به آن پناه برد. تحقیقات علیه او در نهایت به دلیل کمبود شواهد متوقف شد. طرفداران آسانژ اصرار دارند که او در واقع به خاطر فعالیت‌های مشروع روزنامه‌نگاری‌اش تحت تعقیب قرار گرفته است.

او در ایالات متحده به اتهام جاسوسی به دلیل انتشار اسناد محرمانه از جمله اسنادی در خصوص عراق، افغانستان و گوانتانامو توسط ویکی‌‌لیکس تحت تعقیب است و در صورت استرداد به آمریکا ممکن است با ۱۷۵ سال زندان روبرو شود.

در اوایل سال ۲۰۲۱، یک قاضی بریتانیایی درخواست استرداد واشنگتن را رد و دلیل آن را وضعیت نامناسب سلامت آسانژ و خطر خودکشی اعلام کرد. درخواست تجدیدنظر ایالات متحده علیه این حکم در اوایل این هفته در دادگاه عالی بریتانیا مورد رسیدگی قرار گرفت و هیچ حکم فوری اعلام نشد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: در دهه گذشته به دلیل انزوای دائمی و سایر روش‌‌ای توهین‌آمیز آسیب‌های پزشکی شدیدی به آسانژ وارد شده و اکنون از «اضطراب دائمی» رنج می‌برد.

این مقام سازمان ملل از برخورد بد مقامات زندان انگلیس انتقاد کرد و گفت: شما نمی توانید با ادامه شکنجه کسی را از شکنجه نجات دهید. و این دقیقاً همان کاری است که آن‌ها انجام می‌دهند. او را منزوی می‌کنند. آن‌ها او را در این برزخ نگه می‌دارند.

ملزر در پایان تاکید کرد که هیچ دلیلی برای نگهداری جولیان آسانژ در یک زندان فوق‌امنیتی وجود ندارد، زیرا او در حال حاضر هیچ حکمی را نمی‌گذراند و با اتهامات جنایی واقعی روبرو نیست.

وی افزود: حتی اگر برای این استدلال فرض کنیم که استرداد مشروع است و باید به نحوی حضور او را تضمین کنیم، او می‌تواند در حبس خانگی باشد. بنابراین منزوی کردن او کاملاً غیرضروری و در نتیجه غیرقانونی است. 

نیلز ملزر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه پیش‌تر با بیان این که بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس سال‌ها تنها به دلیل گفتن حقیقت تحت تعقیب قرار گرفته، از ترامپ قبل از خروج از کاخ سفید خواسته بود وی را مورد عفو قرار دهد.

خبر‌فارسی