پرش به محتوا

آمریکا در مورد جنایت علیه بشریت مجرم شناخته شد 

نسل کشی و نقض جدی حقوق بشر: دادگاه معتبر نیویورکی دولت ایالات متحده را در همه موارد مجرم شناخت

منتشر شده در دنیای جوان

نویسنده یورگن هایزر

مترجم سیما صابر

‹قتل با مصونیت از مجازات›: اعتراضات اقلیت ها در آمریکا تحت عنوان ‹جان سیاهان مهم است› علیه خشونت نژادپرستانه پلیس در نیویورک (۱ ژوئیه ۲۰۲۰)

اعضای تریبونال بررسی جنایات دولت‌های ایالات متحده آمریکا بر علیه بشریت 

– رئیس: ماگدالنه مونسامی (آفریقای جنوبی)، نماینده سابق کنگره ملی آفریقا

– معاون: ویلما ای. ریورون کولازو (پورتوریکو)، رئیس سابق کانون وکلای پورتوریکو و مدیر اجرایی سابق مرکز تحقیقات سازمان ملل پورتوریکوی برای حق تعیین سرنوشت

– ویکی کازانووا-ویلیس (ایالات متحده)، شبکه حقوق بشر ایالات متحده و یکی از سازمان دهندگان گروه کارشناسان سازمان ملل در مورد افراد آفریقایی تبار

– کاساهونه چه کوله (اریتره / ایالات متحده آمریکا)، پان آفریقایی و دانشمند مشهور

– شرلی فابر (هائیتی / ایالات متحده آمریکا)، نماینده اتحادیه بین المللی آشتی در سازمان ملل

– میرله فانون مندس فورانس (فرانسه)، رئیس سابق گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد افراد آفریقایی تبار؛ 

رئیس مشترک بنیاد فرانتز فانون

– الکساندر هینتون (ایالات متحده آمریکا)، مدیر مرکز مطالعات نسل کشی و حقوق بشر، دانشگاه راتگرز

– برایان موسکوتا ویدن، ماشپه وانپانواگ. رئیس مشترک جوانان قبیله ای ملی هند

– بینالکشمی نپرام (مانیپور / شمال شرقی هند)، بنیانگذار و مدیر اتحاد جهانی مردمان بومی

– علاوه بر مشاور ویژه مت مایر، دبیر کل انجمن بین المللی تحقیقات صلح، هیئت داوران متشکل از یک هیئت مشورتی ۱۸ نفره متشکل از برندگان جایزه صلح نوبل، کارشناسان بین المللی و حقوق بشر و مشاوران ویژه از ایالات متحده است. کشورهایی (از جمله اندونزی، کلمبیا، لبنان، ایرلند شمالی، تیمور شرقی، فلسطین، سودان جنوبی، ترینیداد و توباگو) و از ادامه کار پس از دادگاه حمایت خواهند کرد. 

ایالات متحده به جرم نسل کشی و نقض حقوق بشر محکوم شده است. 

از سال ۲۰۱۸ یک دادگاه مردمی در حال آماده سازی تریبونالی برای بررسی جنایات آمریکا علیه بشریت شده است و این تریبونال با الهام از رویای نلسون ماندلا دست به این مهم زده است.

نلسون ماندلا، مبارز آزادی خواه و ضد تبعیض نژادی از آفریقای جنوبی می‌گفت که شما واقعاً یک ملت را نمی‌شناسید تا زمانی که «در زندان‌های آن کشور نباشید». 

یک ملت را نباید بر اساس «نحوه رفتار با بالاترین شهروندان خود، بلکه باید با پست ترین شهروندانش» قضاوت کرد.

بر اساس این رویکرد، «دادگاه بین‌المللی نقض حقوق بشر علیه سیاه‌پوستان، اسپانیایی‌تبار و مردم بومی» از ۲۲ تا ۲۵ اکتبر درمرکز «مالکوم ایکس و دکتر بتی شباز» در شهر نیویورک تشکیل جلسه داد. 

دوشنبه گذشته، هیئت منصفه به نمایندگی از طرف  رئیس آن ماگدالنه مونسامی، رای خود را اعلام کرد: «آمریکا در همه موارد مجرم شناخته شد».

اعضای کمیته حقوقی بین المللی به طور متناوب «خلاصه مقدماتی حکم» را ارائه کردند. 

آنها گفتند که پس از دو روز استماع «بیش از ۳۰ شاهد و ارائه صدها سند» به اتفاق آرا به این نتیجه رسیده اند که «دولت آمریکا و شاخه های آن در نسل کشی و نقض فاحش حقوق بشر مقصر هستند.»

در جزئیات مطرح شده در این حکم نیز هیئت منصفه تریبونال، واشنگتن را به دلیل خشونت نژادپرستانه پلیس علیه مخالفان و اقلیت ها محکوم کرد. 

مقامات محلی از طرف دولت ایالات متحده مجاز بودند که سیاه‌پوستان، اسپانیایی تبار ها و بومیان آمریکایی را بدون ترس از مجازات به قتل برسانند. 

راه اندازی سیستم اعمال حبس های دسته جمعی بر علیه این اقلیت ها در حقیقت شبکه ای ایجاد کرده که در آن ٬خط لوله ای برای ارسال این اقلیت ها از مدرسه به زندان٬ به راه افتاده که در آن جوانان متعلق به این اقلیت های جمعیتی بوسیله ی قوانین کیفری که مانند سلاحی جنگی عمل میکند مجرم شناخته شده و به حبس های طولانی مدت محکوم می شوند.

 سپس آنها را برای انجام کار بدون مزد در کارخانه های زندان به کار می گیرند. این روند سیستماتیک منجر به ایجاد یک صنعت بزرگ کار پر درآمد  بدون اجر و مزد در آمریکا گشته است.

بکارگیری این سیستم با سیزدهمین متمم قانون اساسی ایالات متحده توجیه می شود که «در ابتدا وعده لغو برده داری را داده بود» اما صراحتاً کار اجباری را برای زندانیان مجاز می دانست.

وجود زندانیان سیاسی در ایالات متحده آمریکا با توجیه اینکه جرم های این زندانیان سیاسی جنایتکارانه بوده و مبارزات آنها درلی ال جنایتکارانه ارزیابی می‌شود لاپوشانی می‌شود. 

شاهدان دعوت شده به این تریبونال شهادت دادند که که از سلول های انفرادی به عنوان شکنجه استفاده می شود.

ایالات متحده همیشه این اتهامات را رد می کرد، همانطور که «وجود زندانیان سیاسی» را به طور کلی رد می کرد.

هیئت منصفه درباره اتهام «نژادپرستی زیست‌محیطی» اظهار داشت که تردیدی وجود ندارد که «بحران آب و هوایی در ایالات متحده به طور نامتناسبی بر جمعیت سیاه‌پوست، اسپانیایی تبار و بومی تأثیر می‌گذارد». 

«مسمومیت عمدی و بدون واهمه محیط زیستی انسان ها» به خاطر کسب حداکثر سود، به عنوان نوعی «خشونت زیست محیطی به طور کلی بقای کره زمین» را تهدید می کرد، اما این سود جویی ها اثرات «مستمری و فاجعه باری» بر زندگی این این بخش ازاقلی های جمعیتی جامعه و اقشار آسیب پذیر داشته است. هیئت منصفه تریبونال به این نتیجه رسیده است که خشونت محیط زیستی بر علیه اقلیت های جمعیتی آمریکا نشان از بالاتر و مهمتر بودن کسب سود برای حاکمان ایالات متحده در برابر حفاظت از حداقل زندگی انسانی است.

«نابرابری عمیق در سلامت عمومی» و «نژادپرستی ساختاری» که این گروه‌های جمعیتی را «از هر گونه توهم حق بشر برای داشتن یک زندگی سالم محروم می‌کند» از دیگر مواردی است که نباید آن را از نظر دور داشت. 

دلیلی برای اثبات این مدعا، رفتار کاملا غیرمسئولانه دولت ایالات متحده آمریکا در برابر بحران همه‌گیری بیماری کوروید ۱۹ می باشد. 

قربانیان این سیاست نه تنها مورد غفلت سیستم پزشکی این کشور قرار می گیرند، بلکه حتی «اگراسترس ناشی از بیماری کرونا منجر به بیماری های روحی و روانی در این افراد بشود»  آنها به علت گرفتار شدن در این بیماری روحی و روانی نیز مجرم شناخته می شود. 

در این سیستم خصمانه، افرادی که در فقر زندگی می‌کنند «به دلیل ماهیت سودآوری سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده، افرادی بی مصرف و مضر  تلقی می‌شوند».

پس از سنجش تمامی شواهد و اظهارات، هیئت منصفه «ایالات متحده آمریکا و زیرشاخه‌های آن را در هر پنج فقره به دلایل ذکر شده مقصر دانستند» و دلایل کافی برای «ارتکاب اعمال نسل‌کشی»کاملا مشهود است.

شاهدی برای اثبات حقایقی که تریبونال به آن پرداخت نیز در هنگام برگزاری تریبونال  ظاهر شد و به همین علت کنفرانس مطبوعاتی تریبونال در این مرحله متوقف شد تا این خبرفوری را اعلام کند که زندانی سیاسی و عضو سابق پلنگ های سیاه، راسل «مارون» شواتز، ۷۸ ساله، پس از ۴۹ سال زندان، که ۲۲ سال ان در انزوا و ایزولاسیون کامل گذشت «به دلایل بشردوستانه» آزاد شده است. 

آزادی وی خیلی دیر اتفاق افتاد، مانند بقیه موارد مشابه دادگستری آمریکا تنها اقدام به آزادی زندانیان سیاسی زمانی می کند که آنان بیمار باشند، شواتز هم در مرحله پایانی بیماری سرطان قرار دارد که امکان معالجه آن در در پشت میله های زندان مهیا نیست. 

به همین دلیل به خاطر آزادی او حاضران در جلسه نمی‌توانستند خوشحالی واقعی خود را ابراز کنند.

عضو هیئت منصفه ویلما ریورون کولازو پس از انتشار این خبر دوباره به اصل مطلب بازگشت و اعلام کرد تا ۴ هفته دیگر نسخه نهايی و مفصل حکم منتشر خواهد شد.

این نسخه شامل شهادت ها و نقل قول ها و اسناد موجود می باشد که زمینه ی برای طرح غرامت ها و سایر تصمیم ها برای آینده خواهد بود.

به گفته این وکیل، دادگاه و رای دادگاه ثابت کرد که چرا لازم است «بخش هایی از جمعیت ایالات متحده دولت خود را متهم کنند.» 

مهمتر از هر چیز این است که این اقلیت ها و کسانی که مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند این امکان را می یابند که متحدان دیگری را پیدا کنند و با آنها متحدانه علیه تصمیمات دولت ایالات متحده آمریکا به مبارزه بپردازند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: