پرش به محتوا

در آستانه انتخابات، آمریکا چپگرایان نیکاراگوئه را شدیداً تحریم‌ میکند!

مقامات رژیم امپریالیستی آمریکا می‌گویند که دولت بایدن در حال کار با شرکای بین‌المللی برای آماده‌سازی تحریم‌های جدیدی است که می‌تواند در واکنش به انتخابات هفتم نوامبر نیکاراگوئه اعمال شود؛ انتخاباتی‌ که چون احتمال انتخاب دوباره چپگرایان در آن بسیار بالا است و واشنگتن آن را مانند همه انتخاباتی که در آن مهره‌هایش احتمالا بازنده‌اند محکوم کرده و ساختگی و سازماندهی شده میداند،

 یک مقام ارشد وزارت امور خارجه رژیم آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که دولت آمریکا همچنین بررسی مجدد مشارکت نیکاراگوئه در توافقنامه تجارت آزاد آمریکای مرکزی را آغاز کرده و پیش از این نیز حمایت از هرگونه فعالیت «افزایش ظرفیت تجاری» را که به نفع دولت اورتگا تلقی می‌شود، متوقف کرده است.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، با تکیه بر تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ و ادامه سیاست دخالت در امور داخلی نیکاراگوئه و سعی در براندازی این دولت قانونی، اقدامات مالی تنبیهی و ممنوعیت سفر ده‌ها نفر از مقامات نیکاراگوئه، از جمله حتی اعضای خانواده اورتگا را در بحبوحه تدارک انتخابات اعمال کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته در بیانیه‌ای ادعا کرد که اورتگا، که به دنبال چهارمین دوره ریاست جمهوری خود است، و روزاریو موریلو، همسر و معاونش، «با ساکت کردن و دستگیری مخالفان، در حال تدارک یک انتخابات ساختگی و فاقد اعتبار هستند. » این در حالیست که هیچ رفتار و یا سیاست غیر قانونی توسط دولت نیکاراگوئه علیه خصوصی آن صورت نگرفته و تمامی برخوردهای دولت نیکاراگوئه علیه اپوزیسیون وابسته به امریکا بر اساس قانون اساسی و قوانین دادگستری نیکاراگوئه می باشد.

با توجه به کم شانس بودن اپوزیسیون وابسته به امریکا در انتخابات نیکاراگوئه و اینکه دولت ارتقا قصد ندارد با رژیم آمریکا وارد همکاری شود، یکی از منابع دولتی آمریکا گفت که تحریم‌های بیشتری برای روزهای پس از انتخابات نیکاراگوئه، در دست اجرا بوده و مقام وزارت امور خارجه نیز چنین اقدامی را محتمل دانست.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما به استفاده از ابزارهای تحریم‌های سنگین (منظور تصویب تحریم‌های غیرقانونی که همان ادامه جنگ تنها با یک ابزار دیگر است) که در اختیار داریم، برای ترویج مسئولیت‌پذیری کسانی که از نقض حقوق بشر رژیم اورتگا و حملات به دموکراسی در نیکاراگوئه حمایت می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

این مقام افزود: ما ابزارهای تحریمی داریم؛ ما همچنین با شرکای بین‌المللی برای کار در مجامع چند جانبه، به روش‌هایی که ارزش‌های ما را حفظ کند، کار می‌کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.

هر دو مقام از شناسایی اهداف تحریمی احتمالی یا ارائه زمان برای اقدامات جدید خودداری کردند. اتحادیه اروپا با بخشی از تحریم‌های آمریکا همراه شده است، اما مشخص نیست که این اتحادیه و دولت‌های منطقه تا چه اندازه برای فشار بر دولت قانونی نیکاراگوئه آماده هستند.

همچنین هنوز مشخص نیست که آیا دولت آمریکا به طور مستقیم، شخص اورتگا، رهبر سابق چریک‌های مارکسیست را هدف قرار می‌دهد یا خیر. موریلو، همسر اورتگا که همرزم وی نیز می‌باشد، در حال حاضر تحت تحریم است.

دولت بایدن هفته گذشته قطعنامه‌ای از سوی «سازمان کشورهای آمریکایی» (سازمان سیاسی که تحت نظارت و رهبری آمریکا از کشورهای متحد دست راستی و یا مزدور آمریکا تاسیس شده است) را رهبری کرد که در آن نسبت به آنچه آنان «سرکوب‌های دولت نیکاراگوئه» مینامند هشدار داده شده و همچنین به دنبال راه‌هایی برای اعمال فشار مالی بر دولت اورتگا بود. هدف فشارهای مالی ایجاد وضعیتی مشابه ایران و ونزوئلا در کشور نیکاراگوئه می باشد و نه دولت‌های این کشورها بلکه مردم این کشور است، آمریکا و متحدانش با اعمال تحریم های غیر انسانی موجب گرانیژ سقوط ارز داخلی این کشورها، ایجاد کمبود مواد غذایی و سوختی شده و به این ترتیب با ایجاد نارضایتی گسترده سعی می کنند مردم این کشورها را به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود در جهت سرنگونی دولت هایی که با آمریکا مخالفاند استفاده کرده بدون آنکه از نیروی نظامی خود مستقیماً برای رسیدن به اهداف امپریالیستی شان استفاده کنند.

مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند در صورت پیروزی اورتگا در انتخابات نیکاراگوئه ممکن است عضویت نیکاراگوئه در توافقنامه تجاری منطقه‌ای CAFTA-DR، که  طی آن صادرات کشورهای آمریکای مرکزی به آمریکا، شامل امتیازات ویژه‌ای می‌شود، به خطر بیفتد.

این مقام با این‌حال اذعان کرد که دولت در حال بحث در مورد موانع قانونی احتمالی برای هر نوع تعلیق نیکاراگوئه از پیمان تجاری است، که به گفته برخی کارشناسان، می‌تواند مانعی بر سر راه هر اقدامی باشد.

در دو سال گذشته هجمه عظیم دروغ‌سازی و تهمت‌های بی اساس علیه دولت نیکاراگوئه‌ به راه افتادن که شامل فیلم‌های ساختگی، انتشار عکس‌های مربوط به کلمبیا یا اکوادور بجای نیکاراگوئه و دروغ پراکنی گسترده علیه مردم عادی مخالف اپوزیسیون را هدف خود قرار داده که موجب نارضایتی گسترده مردم این کشور شده و آنها خواستار مقابله دولت نیکاراگوئه با این قانون شکنی شده‌اند.

لازم به یادآوری است که مخالفان سیاسی دولت مردمی اورتگا در نیکاراگوئه، شامل کلیسای کاتولیک پرقدرت این کشور زمینداران و دامداران بزرگ سرمایه داران نئولیبرال و دانشجویان لیبرال در دانشگاه‌های این کشور می‌باشد این اپوزیسیون دارای ارتباطات گسترده آشکار و پنهان با امپریالیسم آمریکا بوده و رسماً خود را به عنوان نیروی امریکایی در این کشور ارزیابی می‌کند در طول حکومت قانونی چپگرایان این اپوزیسیون بارها با کمک امریکا سعی در براندازی غیرقانونی حکومت مردمی کرده است بارها به علت این فعالیت‌های غیرقانونی اعضا و رهبران این اپوزوسیون دستگیر و محاکمه قانونی محکوم شده‌اند.

ساندنیست ها سه سال پیش پرده از توطئه آمریکا و مهره‌هایش برای انجام کودتا علیه دولت برداشتند هدف آنها سرنگونی دولت و برگزاری انتخابات پیش از موعد بود. جبهه «آزادیبخش ملی ساندینیستا» به ریاست اورتگا، توانسته با بدست آوردن اکثریت آرا و پشتیبانی مردم کنترل قوای مقننه و قضاییه و بیشتر رسانه‌های نیکاراگوئه را در دست داشته باشد.

چالش‌های سیاسی با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات در حالی در این کشور در حال داغ‌تر شدن است که اتحادیه اروپا در ادامه تحریم‌های آمریکا علیه این کشور از تحریم همسر و پسر اورتگا به اتهام واهی نقض حقوق بشر خبر داد.

مجمع ملی نیکاراگوئه اخیرا قانونی را تصویب کرد تا عناصری که تلاش‌ها برای سرنگونی دولت قانونی این کشور را تامین مالی یا اعمال تحریم‌ها علیه مردم را ترغیب می‌کنند، نتوانند در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ نامزد شوند. هر چند منتقدان دولت، این قانون را تلاشی برای جلوگیری از فعالیت مخالفان اورتگا می‌بینند اما دولت نیکاراگوئه در تلاش است تا با انجام اصلاحاتی همچون انتصاب اعضای جدید در نظام انتخاباتی کشور، ممنوعیت دریافت بودجه توسط احزاب سیاسی از سوی دولت‌های خارجی و یا سازمان‌های غیر دولتی و همچنین حضور برابر ۵۰ درصدی نامزدهای زن و ۵۰ درصدی نامزدهای مرد در این رقابت، انتخاباتی شفاف تر و آزادانه تر را برگزار کند.

انتخابات عمومی نیکاراگوئه ۷ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۶ آبان ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری، ۹۰ نماینده مجلس ملی و ۲۰ نماینده «پارلمان آمریکای مرکزی» برگزار خواهد شد.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: