پرش به محتوا

بایدن به اردوغان: حواست را جمع کن!

جو بایدن روز یکشنبه در نشستی با رجب طیب اردوغان تاکید خواهد کرد که باید از بروز هرگونه بحران جلوگیری شود.
اردوغان اوایل این ماه ۱۰ فرستاده کشور‌های خارجی از جمله سفیر آمریکا را که خواستار آزادی عثمان کاوالا، فعال مدنی، شده بودند، عنصر نامطلوب خواند. البته رئیس جمهور ترکیه بعدا از تهدید برای اخراج این افراد از ترکیه صرف نظر کرد.

این مقام آمریکایی در گفتگو با خبرنگاران گفت، به طور قطع رئیس جمهور اذعان خواهد داشت که ما باید برای جلوگیری از وقوع بحران‌هایی مانند آنچه روی داده است و از انجام دادن هرگونه اقدام نسنجیده که به نفع روابط آمریکا و ترکیه نیست، راهی بیابیم.
این مقام تاکید کرد اگر اردوغان سفیر آمریکا را اخراج کرده بود، نشست بین سران دو کشور برگزار نمی‌شد. وی افزود، اما دست کم برای حال حاضر این موضوع حل شده است.

بایدن که برای شرکت در اجلاس سران گروه ۲۰ به رم سفر کرده است، درباره درخواست ترکیه مبنی بر خرید جنگنده‌های اف ۱۶، روابط دفاعی ترکیه با آمریکا و برخی از مسائل منطقه‌ای مانند سوریه و لیبی نیز مذاکراتی انجام خواهد داد.
نمایندگان کنگره آمریکا از دولت بایدن خواسته اند از فروش جنگنده‌های اف ۱۶ به ترکیه خودداری کند و تهدید کرده اند مانع چنین صادراتی خواهند شد. اقدام ترکیه در زمینه خرید سامانه‌های دفاع موشکی از روسیه خشم نمایندگان کنگره را برانگیخته است تا آنجا که اقدامات ترکیه را خصمانه توصیف کرده اند.

رویترز پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که ترکیه خواستار خرید ۴۰ جنگنده اف ۱۶ ساخت شرکت لاکهید مارتین و حدود ۸۰ کیت برای نوسازی هواپیما‌های خود است.
اتحاد میان آمریکا و ترکیه که هر دو عضو ناتو هستند، در سال‌های اخیر بر سر اتخاذ سیاست‌های متفاوت در برابر سوریه، اقدام ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه و مسائل مربوط به حقوق بشر تضعیف شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: