پرش به محتوا

اکوادور صحنه اعتراضات گسترده ضد سرمایه‌داری

به نقل از تلویزیون سی ان ان؛ معترضان در اکوادور تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت را خواستار شدند.

تظاهرات ضددولتی در اکوادور روز گذشته نیز ادامه یافت و وارد روز دوم شد. این تظاهرات روز گذشته در چندین استان اکوادور برگزار شد. شرکت کنندگان در این تظاهرات با برپاکردن آتش و ایجاد موانعی، مسیر جاده‌ها و خیابان‌های ارتباطی را بستند. آن‌ها به سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهور اعتراض دارند که سبب افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی شده است. در تظاهرات دو روز پیش، پنج افسر پلیس در درگیری‌ها زخمی شدند.

هفته گذشته نیز هزاران تظاهرات‌کننده اکوادوری در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی ریاست‌جمهوری دست راستی متحد آمریکا این کشور، جاده‌های اکوادور را مسدود کردند. این اعتراضات پس از آن اتفاق می‌افتد که چندی قبل «گیرمو لاسو» قیمت بنزین را افزایش داد.
گیرمو لاسو، بانک‌دار سابق و ریاست جمهوری اکوادور که در ماه مه سال جاری بر مسند قدرت نشست، هفته گذشته در پی فشار شرکت‌های بومی و دیگر شرکت‌ها، با هدف یکسان‌سازی قیمت سوخت اکوادور با بازارهای جهانی، برنامه افزایش تدریجی قیمت بنزین را کنار گذاشت.
لاسو، در عوض، تصمیم به گران کردن بنزین معمولی و سوپر که پرمصرف‌ترین سوخت اکوادور است، گرفته و قیمت ثابت ۲.۵۵ دلار برای هر گالون بنزین و ۱.۹۰ برای هر گالون گازوئیل را تعیین کرد.

این در حالی است که اتحادیه‌ها و دیگر گروه‌ها از لاسو می‌خواهند قیمت ثابت پایین‌تری تعیین کرده و بخش‌هایی (از کشور) که از همه‌گیری کرونا آسیب شدید دیده‌اند را (از این افزایش قیمت‌ها) معاف کند.
با طرح افزایش ماهانه قیمت بنزین که توسط لنین مورنو، رییس‌جمهور قبلی اکوادور در ماه مه ۲۰۲۰ آغاز شد، قیمت بنزین در این کشور افزایش چشم‌گیری داشته است.
یک استاد دانشگاه ۵۵ ساله که به همراه ۱۰۰۰ تن دیگر در مرکز «کیتو» در تظاهرات حاضر شده بود، گفت: ما معتقدیم که اقدامات اتخاذ شده در مقابله با بحران (اقتصادی) نباید بر کارگران و طبقه متوسط تحمیل شود.
پلیس در برخوردهای کوچک خود با تظاهرکنندگان، از گاز اشک‌آور استفاده کرده و ماموران پلیس سوار بر اسب، ورودی «میدان استقلال» کیتو را که مقصد نهایی تضاهرات‌کنندگان بود، بستند.
شهرهای «کوانکا» و «گوایاکیل» اکوادور نیز شاهد تظاهرات معترضان بود.
گروه‌های بومی، جاده‌های متصل‌کننده کیتو به شمال کشور را با خاک و درخت مسدود کردند؛ همچنین شهرهایی دیگر در مجاورت کوه‌های «آند» نیز شاهد انسداد جاده‌ها بودند.
سازمان بومی «کنفدراسیون ملیت‌های بومی آمازون اکوادور» (CONFENIAE)، نماینده بخش‌ آمازون اکوادور در CONAIE گفت جاده‌های مناطق آمازون از اوایل صبح بسته شده است.
لئونیداس ایزا، رئیس CONAIE به تظاهرکنندگان در پانزالو گفت: ما برای ایجاد بی‌ثباتی نیامده‌ایم، ما آمده‌ایم تا از دولت خواسته‌های اقتصادی کنیم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: