کنفرانس مطبوعاتی نامزد آسانژ و سردبیر ویکی‌لیکس

کریستین هراونسون، سردبیر سایت ویکی‌لیکس اظهار کرد: اگر به دو مساله جولیان آسانژ و جمال خاشقجی نگاهی بیندازیم وجوه تشابه بسیاری بین آنها می‌یابیم. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و قاتلان خاشقجی نیات یکسانی داشتند و در دو حالت قربانی یک خبرنگار است.                                                             هراونستون افزود: باید ادله کشف شده توسط وکیل آسانژ قبل از تجدیدنظر وزارت دادگستری آمریکا در پرونده تحویل موسس ویکی‌لیکس از انگلیس در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در دادگاه عالی لندن تقویت شود.

او افزود، ادعاهای وکلای وزارت دادگستری آمریکا درباره عدم صحت اظهارات پیرامون خطر جان آسانژ در صورت تحویلش به آمریکا علیه طرح‌های آژانس اطلاعات مرکزی برای قتل یک خبرنگار فروپاشید.

استیلا موریس نامزد آسانژ نیز گفت، موکلش در زندان بلمارش در لندن در شرایط سختی به سر می‌برد.

او خاطرنشان کرد: ما صبح شنبه با او ملاقات داشتیم و او وضعیت مساعدی نداشت و امیدواریم این ظلم پایان یابد. تحقیقات منتشر شده از سوی یاهونیوز کل روال را به شکل ریشه‌ای تغییر خواهد داد و من این را می‌دانستم. منظورم اقدامات مجرمانه آمریکا و تهدید جان آسانژ است.

موریس همچنین بر نقش مقامات انگلیس در ظلم به آسانژ تمرکز کرد و گفت: همانطور که می‌دانستیم دولت انگلیس کاملا از طرح‌های آمریکا مطلع بود؛ اما ما نمی‌دانیم کی این کار قرار بود انجام شود، آیا ربودن یا قتل آسانژ را بررسی کرده بودند؟

سایت یاهونیوز به نقل از منابع گزارش داد، در سال ۲۰۱۷ تعدادی از مسؤولان دولت آمریکا و مقامات ارشد آژانس اطلاعات مرکزی امکان ربایش و حتی ترور آسانژ را بررسی کردند.

نامزد جولیان آسانژ گفته که گزارش رسانه‌ای درباره اینکه سیا توطئه قتل یا ربودن وی را داشته، یک تغییر دهنده بازی در تلاش‌های آسانژ علیه استردادش از انگلیس به آمریکا است.به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های آمریکایی قرار است علیه اقدام قاضی انگلیسی در رد درخواست واشنگتن برای استرداد جولیان آسانژ، موسس وبسایت ویکی لیکس دادخواست صادر کنند؛ آسانژ به ۱۸ فقره جرم شامل نقض قانون جاسوسی متهم شده است.

ماه گذشته میلادی پایگاه خبری یاهو گزارش کرد که مقام‌های سیا گزینه‌هایی را برای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای رسیدگی به مساله آسانژ وقتی که او در سفارت اکوادور در لندن بود، مطرح کرده بودند که شامل ربودن یا قتل وی می‌شد.

یکی از سخنگوهای سیا از ارائه جزئیات یا اظهارنظر در این باره امتناع کرد.

استلا موریس، نامزد آسانژ گفت: این گزارش یک تغییر دهنده بازی در آن چیزی است که دارد اتفاق می‌افتد، چون نشان دهنده ماهیت واقعی و اصل دقیق جرم انگاری علیه جولیان آسانژ است.

ویکی لیکس در پی انتشار و افشای هزاران مورد از اسناد محرمانه دولتی آمریکا در ۲۰۱۰ جهانی شد و کمی بعد،‌ سوئد با مطرح کردن پرونده ساختگی و سراسر دروغ اتهام و آزار جنسی خواستار استرداد آسانژ از انگلیس شد آسانژ در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

وی در نهایت در آوریل ۲۰۱۹ توسط نیروهای پلیس لندن از سفارت اکوادور بزور خارج شد و به اتهام ساختگی و کوچک نقض شرایط وثیقه به زندان فوق امنیتی بلمارش افتاد.

وکلای آمریکایی رژیم این کشوذ به دنبال به چالش کشیدن حکم علیه درخواست این کشور در استرداد آسانژ هستند.

نامزد آسانژ با اعلام اینکه نتایج به سرعت اعلام نمی‌شود، گفت: این روند بایستی سریع صورت گیرد چون موسس ویکی لیکس تابستان سال آتی میلادی یا مسترد می‌شود یا ممکن است این روند چندین سال طول می‌کشد. هر دو روند ترسناک هستند.

جلسه رسیدگی به دادگاه آسانژ روز چهارشنبه در انگلیس آغاز می‌شود. اگر وی در آمریکا محکوم شود، با ۱۷۵ سال زندان روبرو می‌شود.