پرش به محتوا

حمله سایبری اسرائیل به ایران توزیع بنزین را در سراسر کشور مختل کرد.

تارنمای امنیتی تایمز اسرائیل گزارش میدهد، اختلال ناشی از حملهٔ سایبری وسیع، پمپ بنزینهای ایران را از کار انداختروز سه شنبه مقامات ایرانی یک حملهٔ سایبری مرموز را مسؤول اختلال بیسابقه در شبکهٔ سوخت کشور اعلام کردند. حملهٔ سایبری مزبور در روز سه شنبه منجر به تعطیلی ایستگاههای بنزین در سراسر کشور شد، و رانندگان خشمگین خودروها در صف های طولانی به انتظار ایستادند.
it

افرادی که برای خرید بنزین می رفتند پیامی دریافت کردند که به این مضمون: «حملهٔ سایبری ۶۴۴۱۱»، مشابه حملهٔ سایبری ماه ژوئیه به سیستم راه آهن کشور.


روز سه شنبه مقامات ایرانی یک حملهٔ سایبری مرموز را مسؤول اختلال بیسابقه در شبکهٔ سوخت کشور اعلام کردند. حملهٔ سایبری مزبور در روز سه شنبه منجر به تعطیلی ایستگاههای بنزین در سراسر کشور شد، و رانندگان خشمگین خودروها در صف های طولانی به انتظار ایستادند.

هنوز هیچ گروهی مسؤولیت حمله را بعهده نگرفته است. حملهٔ مزبور باعث کارت های الکترونیکی دولتی که بسیاری از مردم برای خرید بنزین دولتی در پمپ بنزین ها استفاده می کنند، از کار بیفتد.

در گزارش تلویزیون دولتی ایران گفته شد «شورای عالی امنیت ملی حملهٔ سایبری به سیستم کامپیوتری عرضهٔ سوخت را تأیید کرد.»

پیش از آن در گزارش تلویزیونی گفته شد این اختلال به علت «اختلال سیستم کامپیوتری بوده است.»

تلویزیون دولتی ایران، بدون توضیحات اضافه، در ادامه گفت «تحقیقاتی برای کشف جزئیات حمله و منبع حمله در جریان است.»

حملهٔ سایبری مزبور دارای شباهت هایی با حمله‌ٔ دیگری است که ماهها پیش روی داد، و به نظر می رسید همزمان با تنگاهای اقتصادی ناشی تحریم آمریکا، مستقیما آیت الله علی خامنه ای، ولی فقیه را به چالش می کشد. در حالیکه هنوز ایالات متحده و ایران به قرارداد فروپاشیدهٔ هسته ای تهران با قدرت های جهانی بازنگشته اند، مشکلات اقتصادی فوق وخیم تر شده اند.

یک موتورسوار که خود را «فرزین» معرفی کرد، گفت «چند ساعت منتظرم پمپ بنزین باز شود تا باکم را پر کنم. هرجا رفته ام هیچ جا بنزین ندارند.»

خبرگزاری نیمه رسمی فارس، که اولین بار این حادثه را حمله سایبری خواند، گفت کسانی که اول بار کوشیده اند با کارت های دولتی بنزین را از دستگاه بخرند، روی دستگاه پیامی مشاهده کرده اند به این مضمون: «حمله سایبری ۶۴۴۱۱». اکثر ایرانیان، بخصوص با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، برای خرید بنزین به کارتهای بنزین با قیمت دولتی نیازمندند.
شبکه یورونیوز هم می‌نویسد: خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد اختلال گسترده فعالیت پمپ بنزین‌های ایران در روز سه‌شنبه نتیجه یک حمله سایبری بوده است.

این خبر به نقل از نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی گزارش شده است.

مقام‌های دولتی ایران می‌گویند در حال حل مشکل فنی شبکه توزیع سوخت هستند. از قرار معلوم کار بعضی جایگاه‌ها از سر گرفته شده است. وزیر کشور دولت ایران به شهروندان اطمینان داده که قرار نیست بنزین دوباره گران شود

تائید و تکذیب‌های خبر اخلال در فعالیت پمپ بنزین‌ها

پیش از این رسانه‌ها، کاربران و مقام‌های دولتی روایت واحدی درباره این حادثه به دست نداده بودند. کاربران شبکه‌های اجتماعی در نخستین ساعات عصر سه‌شنبه با انتشار خبری به نقل از ایسنا «حمله سایبری» را عامل اختلال در کار پمپ بنزین‌ها گزارش کردند. ساعتی بعد ایسنا با انتشار گزارشی ضمن تکذیب این خبر نوشت: «خبری با عنوان «قطع ناگهانی بنزین در جایگاه‌های سوخت تهران و شهرستان‌ها به دلیل حمله سایبری» که به نقل از ایسنا در حال انتشار در فضای مجازی است، جعلی است.»

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار عکس خبر منتشر شده ایسنا، می‌گویند این خبر پس از انتشار حذف شده است.

در خبر تکذیب شده ایسنا آمده بود: «گزارش‌های ساعت اخیر خبرنگاران ایسنا در سطح کشور حاکی از اختلالات در جایگاه های سوخت در شهرهای مختلف و ایجاد صف های طولانی در پمپ بنزین ها و نارضایتی رانندگان و مسافران است. طبق این گزارش‌ها مراجعه کنندگان به جایگاه های سوخت با پیام «حمله سایبری 64411» بر روی صفحه دیجیتال پمپ ها مواجه می شوند. عکس های دریافتی از رانندگان در اصفهان حاکی از این حمله سایبری نیز علیه بیلبوردهای دیجیتال در شاهراه‌های شهر با پیام های «بنزین مجانی در پمپ بنزین جماران» و «خامنه ای! بنزین ما کو؟» است.»

ویدیوهایی هم از بیلبوردهای شهر اصفهان با شعار «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» منتشر شده است.

یورونیوز در حال حاضر امکان بررسی صحت این اخبار و ویدیوها را ندارد.

پس از انتشار این اخبار و گزارش‌ها، روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلامیه‌ای برای اطمینان دادن به شهروندان صادر کرد. در این اطلاعیه‌ آمده است: «به اطلاع هموطنان می رساند به دلیل بروز مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت موقتاً امکان سوخت‌گیری در برخی از جایگاه‌های عرضه سوخت با اختلال مواجه شده و عرضه سوخت خارج از سیستم سامانه سوخت با نرخ دوم در حال انجام است، لذا تا رفع مشکل فنی از هموطنان عزیز تقاضا داریم صبوری کنند. ضمنا پیرامون تامین بنزین و نفت‌گاز در جایگاه‌ها مشکلی وجود ندارد و فرآورده به میزان کافی در انبارهای نفت و جایگاه‌ها وجود دارد و هیچگونه نگرانی در این خصوص متصور نمی‌باشد. شایعات مربوط به افزایش قیمت سوخت نیز قویا تکذیب می شود.»

گزینه محتمل حمله سایبری

علاوه بر گزارش تکذیب شده ایسنا و تصاویر منتشر شده از هک بیلبوردهای اصفهان در شبکه‌های اجتماعی، شماری از رسانه‌های ایران به نقل از همایون صالحی، رئیس انجمن جایگاه داران سوخت خبر حمله سایبری به سامانه پمپ‌بنزین‌ها را تایید کرده اند.

حسین دلیریان، یکی از خبرنگاران نزدیک به دستگاه‌های امنیتی ایران این فرضیه را تائید کرده است.

رجانیوز، وابسته به جبهه پایداری رسانه‌های اصلاح‌طلب را به تلاش برای بهره‌برداری سیاسی از این ماجرا کرد و نوشت: «با نزدیک شدن به سالگرد فاجعه افزایش قیمت بنزین در دولت روحانی، برخی رسانه‌های اصلاح طلب از هیچ اقدامی برای تشنج‌آفرینی در ذهن مردم دریغ نمی‌کنند و حتی از بازنشر خبر رسمی تکذیب افزایش قیمت بنزین توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز خودداری می‌کنند.»

دو سال پس از آبان ۹۸

قطعی گسترده عرضه سوخت در ایران همزمان با دومین سالگرد اعتراض‌های گسترده و خونین به افزایش ناگهانی قیمت بنزین روی می‌دهد. در جریان ۵ روز تظاهرات در شهرهای کوچک و بزرگ ایران در آبان ۱۳۹۸ دست‌کم صدها نفر کشته شدند. در حالیکه حکومت ایران کماکان از انتشار آمار قربانیان خودداری می‌کند، سازمان عفو بین‌الملل توانسته هویت ۳۰۴ نفز از قربانیان را تائید کند. خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام امنیتی گفته بود بیش از ۱۵۰۰ نفر در جریان تیراندازی‌های آن سال کشته شدند. عبدالناصر همتی، کاندیدای اعتدالیون و جمعی از اصلاح‌طلبان وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امسال، آمار دقیق قربانیان را اعلام کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در آن زمان گفته بود او هم مانند مردم صبح شنبه از ماجرای گران شدن بنزین با خبر شده است. علی خامنه‌ای، رهبر ایران در آن سال از تصمیم سران قوا حمایت کرد.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: