پرش به محتوا

الوعده جفا، ۱۰۰ میلیارد دلار بی دلار

روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس دیروز (۴ آبان) نوشت که ۱۲ سال پیش کشورهای ثروتمند متعهد شدند که از سال ۲۰۲۰ به مدت پنج سال و سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با گرمایش جهانی کمک کنند.

کشورهای فقیر در حال حاضر از افزایش سطح آب دریاها، خشکسالی و آب‌وهوای نامساعد ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای کشورهای صنعتی ثروتمند رنج می‌برند.

آلوک شارما، رئیس منتخب اجلاس آب و هوایی کاپ ۲۶ گلاسکو تصریح کرد که هدف اعلام شده تا سال ۲۰۲۳ محقق نخواهد شد.

وی تأکید کرد که پیشرفت‌هایی انجام شده و مجموع کمک‌های جمع آوری شده در طول پنج سال احتمالاً از ۵۰۰ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

با این وجود شارما گفت که آخرین آمار سال ۲۰۱۹ نشان دهنده جمع آوری ۸۰ میلیارد دلار کمک بود و هدف تعیین شده در سال ۲۰۲۰ محقق نخواهد شد.

خبر این پسرفت به دنبال امتناع رهبران برخی از بزرگترین آلاینده‌های جهان (از جمله چین، روسیه و احتمالاً برزیل) از شرکت در نشست دو هفته‌ای گلاسکو اعلام می‌شود.

بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی گلاسکو (کاپ ۲۶) از ۱۰ آبان تا ۲۱ آبان ماه سال جاری با حضور شماری از رهبران جهان، کارشناسان امور زیست‌ محیطی و فعالان حامی مقابله با چالش‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی از ۲۰۰ کشور امضا کننده پیمان آب و هوایی پاریس در شهر گلاسکو انگلیس برگزار می‌شود.

کارشناسان، نشست کاپ ۲۶ در گلاسکو را آخرین فرصت برای کاهش روند گرم شدن کره زمین تا حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از میزان پیش از دوره صنعتی شدن زمین می‌دانند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیروز هشدار داد که گزارش سال ۲۰۲۱ شکاف‌ها در تولید گازهای گلخانه‌ای نشان می‌دهد جهان همچنان در مسیر فاجعه‌بار افزایش ۲.۷ درجه سانتیگراد دمای زمین است.

گوترش افزود: اکنون حتی در صورت اجرایی شدن تعهدات قبلی که در چند روز گذشته اعلام شد، دمای زمین بازهم بالای ۲ درجه گرم خواهد شد. این تعهدات مربوط به سال ۲۰۵۰ هستند؛ بنابراین مشخص نیست چگونه اجرایی خواهند شد.


روزنامه گاردین نوشت: آمار یک نهاد خیریه (Jubilee Debt Campaign) نشان می دهد که ۳۴ کشور بسیار فقیر جهان ۲۹.۴ میلیارد دلار صرف پرداخت بدهی های خود در سال می کند. در حالی که این کشورها فقط ۵.۴ میلیارد دلار برای اقدامات کاهش تاثیرات ناشی از تغییرات آب و هوایی هزینه می کنند.

در بیش از ۲۰ سال گذشته سازمان های بین المللی از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول کشورهای در حال توسعه را تشویق کرده اند در پروژه های توسعه ای با استفاده از وام بانکی و اوراق قرضه سرمایه گذاری کنند.

کشورهای وام گیرنده انتظار دارند نرخ بهره به مرور زمان کاهش یابد اما کشورهایی که درامد پاینی دارند پیوسته ۱۰ درصد بیشتر برای سود وام های خود در مقایسه با میانگین یک و نیم تا دو درصد سود وام های دریافتی از سوی کشورهای ثروتمند پرداخت می کنند.

 در دوران همه گیری کرونا، صندوق بین المللی پول برای پایین آوردن سهم سود بدهی کشورهای کم درامد بیمه ای را اختصاص داد هر چند که این بیمه وام های دریافتی از سوی چین را پوشش نمی داد.

این سازمان خیریه اعلام کرده فهرست پرداخت بدهی های ۳۴ کشور و تعهدات بودجه ای آنها در قبال معاهده سازمان ملل در خصوص تغییرات اب و هوایی را بررسی کرده است. این تعهدات نشان می دهد که کشورها تا چه اندازه در صورت دریافت کمک های بین المللی یا با استفاده از منابع داخلی صرف مقابله با تغییرات آب و هوایی خواهند کرد.

این گزارش بیان می کنند فقط به صرف این که کشوری متعهد شده بودجه ای را صرف تغییرات آب و هوایی کند بدین معنا نیست که این کار را انجام خواهد داد.

در این گزارش به عنوان مثال به کشور اوگاندا اشاره شده و خاطرنشان می شود که با توجه به فشارهای مالی زیاد ناشی از بحران بدهی ها در اوگاندا دولت این کشور نمی تواند به اندازه لازم برای حفاظت از شهروندانش در مقابل تغییرات اب و هوایی محافظت کند.

این در حالیست است که این کشور به منظور توانایی پرداخت بدهی های خود مجبور است استخراج سوخت های فسیلی را تشدید کند.

انتظار می رفت کشورهای ثروتمند سرمایه گذاری به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار در سال را برای کمک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک کنند. این کشورها در مذاکرات آب و هوایی که در سال ۲۰۰۹ در کپنهاگ برگزار شد، چنین تعهدی را ابراز کردند.

الوک شارما وزیر کابینه انگلیس که ریاست اجلاس آب و هوایی سازمان ملل موسوم به Cop۲۶  را برعهده دارد گفته این هدف تا سال ۲۰۲۳ محقق خواهد شد.

اما سازمان خیریه Jubilee Debt Campaign گفته سرمایه گذاری برای مقابله با تغییرات اب و هوایی که دو سوم بدهی کشورها را تاکنون تشکیل می دهد، بحران بدهی را در کشورهای کم درامد افزایش می دهد.

محمد ناشید رئیس جمهوری سابق مولداوی گفته بسیاری از کشورها تحت فشار شدید بدهی های خارجی شان قرار دارند.

اجلاس آب و هوایی Cop۲۶  سازمان ملل ۹ تا ۲۱ آبان در شهر گلاسکو برگزار می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: