پرش به محتوا

بالا گرفتن اختلافات در روابط روسیه با اروپا و آمریکا

مسکو از فشار آمریکا بر خبرنگاران روس انتقاد کرد

در بیانیه روز دوشنبه وزارت امور خارجه روسیه گفته شده است: فشار واشنگتن بر نمایندگان رسانه‌های روسی در آمریکا افزایش یافته است و وزارت امور خارجه آمریکا به یادداشت اعتراض سفارت روسیه در واشنگتن پاسخ نداد.

در این بیانیه آمده است: در سال‌ای اخیر خبرنگاران رسانه‌های روسیه در آمریکا، بارها هدف حمله و خشونت و اقدامات سرکوبگرانه ماموران امنیتی آمریکایی در جریان پوشش خبری رویدادهای در این کشور قرار گرفته‌اند که از آن جمله میخاییل تورگییف، یولیا اولخوفسکایا و ویچسلاو آرخیپوف بودند.  

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: گئورگی اولیساشویلی و ماکسیم کاتایف دو خبرنگار روس هم به تازگی مورد سرقت قرار گرفتند و ماموران امنیتی و پلیس آمریکا با این مساله با بی تفاوتی رفتار کرد.  

روسیه همچنین از افزایش موارد اعمال تحریک آمیز از طرف سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد خبرنگاران روس خبر داده است.  

در بیانیه آمده است: سفارت روسیه در واشنگتن به تازگی در یادداشتی که به وزارت خارجه آمریکا ارسال کرد خواستار تحقیقات دقیق در مورد هر رویداد در مورد خبرنگاران روس در این کشور شد اما هنوز پاسخی به این یادداشت از طرف آمریکایی داده نشده است.  

روسیه در سال‌های اخیر از بدرفتاری آمریکا با نمایندگان و خبرنگاران رسانه‌های روسی انتقاد کرده است.  

سفارت روسیه در آمریکا روز دوم مرداد ماه سال ۹۹ طی نامه‌ای به نوع برخورد پلیس ایالات متحده با خبرنگاران روس در پورتلند اعتراض کرد.  

به گزارش اسپوتنیک، خبرنگاران روس هنگام تهیه گزارش از اعتراضات خیابانی مردم پورتلند آمریکا، توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و وسایل خبری آنان نیز تخریب شد.  

بر اساس این گزارش، سفارت روسیه در آمریکا طی نامه‌ای به برخورد «ظالمانه» نیروهای اجرای قانون با خبرنگاران کانال یک روسیه در پورتلند ایالت اورگان اعتراض کرد.

اتحادیه خبرنگاران روسیه نیز چندی پیش به اقدام وزارت دادگستری آمریکا علیه خبرگزاری روسی اسپوتنیک که شریک آن شرکت «رستون ترانسلتر» را به عنوان عامل خارجی در فهرست ویژه ثبت کرده است، اعتراض و این اقدام را تقبیح کرد.

آمریکا سه سال پیش نیز در اقدامی علیه شبکه تلویزیونی راشاتودی روسیه، شرکت شریک آن در آمریکا را به عنوان عامل خارجی به ثبت رساند.
وزارت دادگستری روسیه در پاسخ به این اقدام آمریکا، به رادیو صدای آمریکا و آزادی اخطاریه داد که این رسانه‌ها و رسانه‌های وابسته به آنها را در مناطق روسیه به عنوان عامل خارجی ثبت می‌کند.


لاوروف: هیچ گونه روابطی بین روسیه و ناتو وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با آنیکن هیوتفلد وزیر خارجه جدید نروژ اظهار داشت: ناتو دوست روسیه محسوب نمی‌شود و آنها (مسئولان ناتو) تصمیم گرفتند که دوست روسیه نباشند.

وی ادامه داد: آنها روسیه و چین را تهدید برای ناتو خواندند. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و دوست خوب که نخست وزیر عالی نروژ بود همینک می‌گوید که ناتو باید مسئول امنیت تمام جهان باشد.

اظهارات وزیر دفاع آلمان خیالپردازی است

لاوروف در ادامه سخنان خود در نشست خبری با وزیر خارجه نروژ گفت که اظهارات وزیر دفاع آلمان در مورد بازدارندگی اتمی روسیه خیالپردازی است.

وزارت دفاع روسیه امروز دوشنبه وابسته نظامی آلمان در روسیه را در رابطه با اظهارات وزیر دفاع این کشور در مورد بازدارندگی اتمی روسیه احضار کرد.

«انه گریت کرامپ کارنباور» وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه ۲۱ ماه اکتبر در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو در سناریوهای خود برای بازداشتن روسیه برای کمک به کشورهای حوزه بالتیک و دریای سیاه از جمله از عرصه هوایی با استفاده از سلاح اتمی استفاده می‌کند، افزود که باید به مسکو بطور صریح فهماند که کشورهای غربی برای استفاده از این ابزار هم آماده هستند.  

لاوروف درباره تنش‌های روسیه و ناتو اضافه کرد: اختلافاتی که داریم در عرصه ایدئولوژی است که چه کسی در مکان نخست قرار دارد و جهان را مدیریت می‌کند. اینها اظهاراتی است که از دوستان ناتویی می‌شنویم. ما معتقدیم که باید بر واقعیت‌ها تمرکز کنیم.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد: در حالی که تسلیحات ناتو برای بازدارندگی روسیه هدف گیری می‌شود، وزیر دفاع آلمان می‌گوید که باید روسیه را با سلاح هسته‌ای تهدید کنیم. این خیالپردازی است که ممکن است رضایت وی را جلب کند.  

وی ادامه داد: اما اطمینان دارم که مردم نروژ افراد واقع‌بینی هستند و ما خواهان حفظ رویکرد واقع‌بینانه و تمرکز بر موارد مثبت هستیم و هر چه که نروژ در چارچوب تعهدات خود به عنوان عضو ناتو باید انجام دهد با حفظ روابط با روسیه انجام خواهد داد.   

روابط روسیه و ناتو پرتنش است و اخیرا ناتو ۱۰ نفر از کارکنان دفتر نماینده روسیه در این سازمان مستقر در بروکسل را اخراج کرد و مسکو نیز در واکنش به این اقدام، دفتر خود در مقر ناتو را بست.


واکنش روسیه به تهدید اوکراین درباره حمله موشکی به مسکو

به گزارش خبرگزاری از تاس، «کنستانتین گاوریلوف»، رئیس هیأت روسیه در مذاکرات امنیتی و کنترل تسلیحات نظامی تاکید کرد که اوکراین منابع کافی برای توسعه برنامه موشکی خود ندارد.

به گفته این دیپلمات روسی، برنامه‌های اوکراین برای هدف قرار دادن مسکو با موشک مضحک است.

این مقام روسی تاکید کرد که برنامه موشکی اوکراین مبتنی بر دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق است و نباید این اظهارات را جدی گرفت، بلکه این سخنان را باید به سخره گرفت.

نماینده روسیه در واکنش به تهدید موشکی اخیر مشاور ریاست جمهوری اوکراین علیه مسکو، گفت: فقط یک دیوانه از موشک‌های باقی مانده از دوره شوروی استفاده می‌کند، زیرا آنها برد محدودی دارند و به سادگی نمی‌توانند به مسکو برسند. کارخانه تولید تانک مالیشف در این هشت سال چه تولید کرده است؟ آنها سه خودروی معیوب ساخته‌اند که هرازگاه خراب می‌شوند، اما آنها تهدید می‌کنند که می‌خواهند در میدان سرخ سوار بر این خودروها شوند. این سخنان حتی خنده دار هم نیست.

پیش از این، مشاور رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای روسیه را با استفاده از موشک‌های تاکتیکی وعملیاتی تهدید کرده بود. «آلکسی آرستوویچ»، مشاور ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، در این گفتگو به روسیه هشدار داد که عواقب جنگ با کی یف پایان روسیه و ارتش این کشور است.

مشاور رئیس جمهور اوکراین در این مصاحبه گفت که کی‌یف به زودی به قابلیت حمله موشکی به پایتخت روسیه دست خواهد یافت.

آلکسی آرستوویچ در این باره ادعا کرد: پوتین در آینده‌ای نزدیک متوجه می‌شود که موشک‌های اوکراینی، مسکو را هدف قرار می‌دهند و آن به خاطر یک دلیل ساده است. ما روی برنامه موشکی کار می‌کنیم. موشک‌های تاکتیکی وعملیاتی ما قادر خواهند بود به مسکو برسند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: