پرش به محتوا

اروپا بجای ارسال فعالان حقوق بشر ده هزار سرباز را به استقبال پناهجویان ارسال کرد!

به گزارش خبرگزاری رویترز، با افزایش سیل مهاجرت غیرقانونی بی سابقه از بلاروس به سمت لهستان، وزارت دفاع لهستان از افزایش نیروهای مرزبانی این کشور در مرز با بلاروس خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع لهستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مرزبانی این کشور در مرز با بلاروس را به ۱۰ هزار نفر افزایش خواهد داد.

ورشو همچنین اعلام کرده که روزانه صدها پناهجو که اکثر آنها از عراق، افغانستان و کشورهای آفریقایی هستند، از سمت بلاروس به مرزهای لهستان می آیند تا از این طریق بتوانند وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند؛ بحرانی کم سابقه که ورشو و اتحادیه اروپا، اقدام تلافی‌جویانه بلاروس در پاسخ به تحریم‌های بروکسل علیه مینسک را عامل اصلی آن دانسته و معتقدند دولت «لوکاشنکو» به صورت عامدانه اقدام به راهی کردن پناهجویان حاضر در بلاروس به سمت مرزهای اروپا کرده است.

در همین راستا، وزیر دفاع لهستان نیز با انتشار پیامی توئیتری در این خصوص نوشت: ما در حال افزایش سربازها به ۲۵ هزار نفر، برای کمک به گارد مرزی هستیم. به زودی، ۱۰ هزار نیروی دیگر از گردان‌های ۱۲، ۱۶ و ۱۸ ارتش به نیروهای مرزبانی اضافه خواهند شد.

در همین حال، مرزبانی لهستان نیز اعلام کرده که تنها طی هفته گذشته، تعداد ۶۰ الی ۷۰ پناهجو، دستکم دو مرتبه شانس خود را برای ورود غیرقانونی به خاک لهستان از بلاروس امتحان کرده و با نیروهای مرزبانی درگیر شده‌اند که این رخداد، منجر به زخمی شدن چند نیروی مرزبانی این کشور شده است.

«آنا میشالسکا» سخنگوی گارد مرزی لهستان در این خصوص توضیح داد: در نتیجه این وقایع، دو نیروی مرزبانی روانه بیمارستان شدند که یکی از آنها هدف اصابت سنگ قرار گرفته و دیگری نیز در درگیری با پناهجویان، به وسیله ترکه درخت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.


به گزارش روز سه شنبه شبکه دویچه وله رسانه تبلیغاتی سیاست خارجی دولت آلمان، «هورست زهوفر» وزیر کشور آلمان ضمن تمدید تدابیر کنترل مرزی این کشور با اتریش اعلام کرد آلمان بازرسی‌های موردی را در تمامی مرزها با 9 همسایه خود که تقریبا ۳۷۰۰ کیلومتر است، شدت می بخشد. در همین رابطه «یوآخیم هرمان» وزیر امور داخلی ایالت بایرن آلمان، از برنامه‌های وزیر کشور برای کنترل بیشتر مرز میان آلمان با اتریش استقبال کرد و این تصمیم وزیر کشور را کاملا درست ارزیابی کرد.

 وی در مصاحبه با رادیوی «دویچلند فونک» آلمان، به دستگیری هزاران متخلف، فروشنده مواد مخدر و قاچاقچی اسلحه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بهتر است که تبهکاران را در مرز متوقف کرد. وزیر امور داخلی بایرن با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن تدابیر اتخاذ شده، با استناد به آمار از گسترش بازرسی‌ها به پیشنهاد زهوفر پشتیبانی کرده و آنها را در راستای امنیت کشور دانست. هرمان همچنین از کنترل بیشتر در مرزهای آلمان با لهستان و فرانسه، در صورت داشتن نیروی کافی، استقبال کرده است. وزیر کشور آلمان از حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن، معتقد است که امنیت از مرزها آغاز می‌شود. وی که پیش‌تر کنترل‌های مرزی بین آلمان و اتریش را برای شش ماه دیگر تمدید کرده بود، اعلام کرده قصد دارد بازرسی‌ها در تمامی مرزهای میان این کشور با همسایه‌ها را شدت بخشد.
بر این اساس کنترل های موردی و نامحسوس بازرسی‌هایی هستند که بدون دلیل یا ظنی مشخص انجام می‌شوند. وزیر کشور آلمان قصد دارد در گام نخست این نوع بازرسی‌ها را در مرزهای این کشور با اتریش گسترش دهد. وزرات کشور آلمان در حساب توییتری خود از برداشتن این گام در جهت مبارزه مؤثرتر با مهاجرت ثانویه در اروپا سخن گفته است. منظور از مهاجران ثانویه، آن دسته از مهاجرانی هستند که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا می‌آیند و درون اتحادیه برای مثال مقصدشان آلمان است.
در بیانیه‌ای که از سوی وزارت کشور آلمان منتشر شده، زهوفر اعلام کرده، افزون بر تمدید تدابیر کنترل در مرز با اتریش، دستور داده است که پلیس فدرال آلمان بازرسی‌هایش را در تمامی مرزهای آلمان گسترش دهد و شدت بخشد. زهوفر در این بیانیه تأکید می‌کند که «همه مرزهای آلمان را زیرنظر داریم».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: