پرش به محتوا

وقایع سوریه

الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه با اشاره به انفجار چند روز پیش اتوبوس حامل سربازان ارتش سوریه در دمشق اعلام کرد که این حمله تأثیر منفی روی نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو گذاشت، اما موانع و مشکلاتی که ناشی از وقوع این انفجار ایجاد شده بود، اکنون برطرف شده است.

نماینده ویژه پوتین در  امور سوریه تصریح کرد: «چهارشنبه گذشته نگرانی‌هایی به احتمال زیاد ناشی از حمله تروریستی دمشق که به کشته شدن 17 سرباز سوری منجر شد، ایجاد شد».

وی افزود: «بنابراین طرفین روز چهارشنبه مجداد به اتهام‌زنی روی آوردند، اما گئیر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و دفتر وی، مانع این تأثیر منفی شدند و کمیته قانون اساسی روز پنجشنبه به مسیر سازنده خود بازگشت».

لاورنتیف تأکید کرد که «مواضع طرفین کمیته تدوین و بررسی قانون اساسی سوریه هنوز در بسیاری از مسائل متضاد و غیرهمسو است».

دوشنبه گذشته، ششمین دور جلسات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو سوئیس با حضور طرف‌های درگیر در سوریه تحت حمایت سازمان ملل آغاز شد و روز جمعه بدون نتیجه به پایان رسید.

گئیر پدرسون نماینده سازمان ملل در امور سوریه روز جمعه اعلام کرد که که «مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو بدون دستیابی به اجماع در مورد چهار اصل قانون اساسی پایان یافت».


نیروهای ارتش سوریه مستقر در ورودی غربی شهر قامشلی استان الحسکه (شمال)، از عبور کاروان آمریکایی به شهر قامشلی جلوگیری کرده و آن را مجبور به عقب‎نشینی کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع میدانی گزارش داد که «افسران و سربازان ایست‌بازرسی الکازیه واقع در نزدیکی شهر کوچک دامخیه (جنوب غربی شهر قامشلی)، بعدازظهر پنجشنبه (21 اکتبر) مانع حرکت کاروان به سمت مناطق تحت کنترل دولت سوریه در یکی از بخش‌های جاده‌ای بین المللی M4 شدند».

منابع میدانی عنوان کردند: «کاروان آمریکایی متشکل از پنج خودروی زرهی با گروه بزرگی از نظامیان آمریکایی در حال عبور از جاده بین المللی «M4» در حد فاصل قامشلی-الحسکه بودند که یکی از افسران ارتش سوریه به همراه چند سرباز سوری از ادامه مسیر این کاروان جلوگیری کردند».

ویدئوی منتشر شده در رسانه‌های سوری، روند مقابله نیروهای ارتش سوریه در برابر نظامیان آمریکایی را نشان می‌دهد که به دنبال آن، خودروهای زرهی آمریکایی مجبور به عقب نشینی شده و به مناطق تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) بازگشتند.


به گزارش خبرگزاری سانا، شهروندان سوری در شمال شهر حلب با برگزاری تظاهراتی خواستار خروج نظامیان ترکیه از خاک کشورشان شدند.

این اعتراضات از سوی اهالی منطقه تل رفعت واقع در حومه شمالی حلب و در روز جمعه برگزار شده است.

معترضان سوری شرکت کننده در این تظاهرات ضمن محکوم کردن اشغالگری ترکیه و حملات وحشیانه علیه غیرنظامیان، خواستار خروج ترکیه شدند.

اهالی تل رفعت با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود: «نه به دخالت‌های ترکیه» و «تا خاک وطن آزاد نشود آرام نمی‌گیریم» به اشغال خاک سوریه توسط ترکیه اعتراض کردند.

این اعتراضات علیه ترکیه در سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که به تازگی «رجب طیب اردوغان» در سخنانی سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده است، هرچند شواهد موجود نشان می‌دهد که رئیس جمهور ترکیه به دنبال چانه زنی با آمریکا و روسیه و امتیازگیری در مورد عدم حمایت از شبه نظامیان کُرد نزدیک به پ.ک. ک است.

بعضی از تحلیل گران سیاسی ترکیه نیز معتقدند که افول محبوبیت اردوغان و آکپارتی، به سطحی رسیده که در انتخابات آتی، اردوغان شکست خواهد خورد و راهی برای افزایش آرای او و حفظ قدرت وجود ندارد و در این میان راه میانبر اردوغان برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی کشورش، تحرکات و شعارهای تکراری درباره عملیات نظامی در سوریه است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: