پرش به محتوا

مقایسه غرب و چین در مورد ارائه واکسن به کشورهای فقیر

وانگ ون بینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنچشنبه 21 اکتبر در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که تا 17 اکتبر، چین بیش از 1.5 میلیارد دوز واکسن کرونا را به بیش از 100 کشور و سازمان بین المللی ارایه داده است. با افزایش ظرفیت تولید واکسن، چین تمام تلاش خود را برای ارایه  واکسن های ایمن و موثر بیشتر به جهان و به ویژه کشورهای در حال توسعه ادامه خواهد داد.

این سخنگو هنگام پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد  واکسن های اهدایی چین گفت: «از زمان شیوع این بیماری، چین با پایبندی بر ویژگی عمومی بودن واکسن ها، تمام تلاش خود را برای ارایه واکسن به جامعه بین المللی انجام داده و تعهدات خود را عملی کرده است. تنها  در هفته گذشته، ما بیش از 60 میلیون دوز واکسن به حدود 20 کشور در حال توسعه آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپا ارسال کرده ایم. با افزایش ظرفیت تولید واکسن، چین تلاش خود را برای ارایه بیشتر واکسن های ایمن تر و موثرتر به جهان و به ویژه کشورهای در حال توسعه ادامه می دهد تا ضمن کمک به عرضه عادلانه و دسترسی به واکسن در سراسر جهان، سهم مثبتی در غلبه سریع و کامل بر همه گیری داشته باشد.  ما همچنین از همه کشورهای توانمند درخواست می کنیم تعهدات خود را برای ارایه واکسن به دیگر کشورها اجرایی کرده و نقش خود را در پیروزی زودهنگام بر این بیماری ایفا کنند. «

پس از همه گیری کرونا، چین نیز تجهیزات پزشکی و محموله های واکسن به ایران فرستاده است.  کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر ایران روز پنج شنبه گفت: تلاش‌ها برای واردات واکسن به طور مستمر ادامه دارد و نتیجه‌ این تلاش‌ها ورود ۶ محموله به میزان ۳۶ میلیون دُز واکسن کرونا از نوع سینوفارم طی دو هفته توسط جمعیت هلال‌احمر به ایران بوده است. وی اظهار داشت در مهرماه حدود ۴۲ میلیون دُز واکسن سینوفارم وارد کردیم و ظرف دو هفته آینده ۳۰ میلیون دُز دیگر واکسن سینوفارم وارد خواهیم کرد.

محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین نیز پیش تر در توییتر خود نوشته بود: چین از ابتدای شیوع کرونا، با ارسال بیش از ۵۰ محموله کمکی در کنار ایران ایستاد و اکنون اولین صادرکننده واکسن به ایران است و این روند ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنج شنبه گفت: واکسن های چین نقش فعالی در کمک به کشورهای دیگر در مقابله با این بیماری ایفا کرده اند و در عین حال مورد استقبال گسترده قرار دارند. رهبران بیش از 30 کشور برای دریافت واکسن های چینی به فرودگاه کشور خود رفته اند و رهبران بیش از 30 کشور واکسن چینی را مقابل عموم مردم دریافت کرده اند. رهبران بسیاری از کشورها نیز چین را مورد تقدیر قرار دادند.


سازمان بهداشت جهانی: کشورهای غربی تا پایان امسال 600 میلیون دوز واکسن کرونا ذخیره خواهند کرد

گوردون براون، سفیر سازمان جهانی بهداشت برای تامین مالی واکسیناسیون و نخست وزیر پیشین بریتانیا روز 21 اکتبر در کنفرانس مطبوعاتی همه گیری کرونا سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت که تا پایان سال جاری، کشورهای غربی 600 میلیون دوز واکسن کرونا استفاده نشده ذخیره خواهند کرد.

براون گفت که در حال حاضر بیش از 200 میلیون دوز واکسن کرونا در کشورهای غربی استفاده نشده است و واکسن های بیشتری بر اساس قرارداد به کشورهای غربی تحویل داده می شود. نهاد مربوط پیش‌بینی کرد که اگر راه‌ مناسب برای استفاده از واکسن ها پیدا نشود، تا چند ماه آینده تاریخ  انقضای 100 میلیون دوز واکسن در کشورهای غربی فرا می رسد.

براون همچنین از کشورهای غربی خواست تا هر چه سریع تر واکسن خود را با کشورهای در حال توسعه به اشتراک بگذارند و افزود: بر اساس پیش بینی های فعلی تا دسامبر سال جاری، غرب 600 میلیون دوز واکسن استفاده نشده را ذخیره می کند و تا فوریه سال آینده نیز نزدیک به یک میلیارد دوز واکسن ذخیره خواهد داشت. از امروز، اگر واکسن‌ها از طریق حمل و نقل هوایی به کشورهای در حال توسعه ارسال شود، به جلوگیری از تلفات جانی کمک می‌کند. اگر واکسن‌ها در نیمی از جهان در دسترس باشد و واکسن‌ها در نیمه دیگر جهان در دسترس نباشد، این بزرگ ترین شکست بین المللی قابل تصور و یکی از شکست های سیاست عمومی جهان و نیز یک فاجعه اخلاقی تاریخی خواهد بود که نسل‌های آینده را شوکه خواهد کرد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: