پرش به محتوا

حمایت کوبا از چین، تهدید آمریکا به جنگ!

مخالفت 62 کشور با مداخله در امور داخلی چین در مجمع عمومی سازمان ملل

کشور کوبا به نمایندگی از 62 کشور در سخنرانی خود در جریان بررسی کمیته سوم هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد مسایل حقوق بشر در روز 21 اکتبر، از انتخاب مسیر توسعه حقوق بشر متناسب با شرایط ملی چین حمایت و مخالفت خود را با دخالت در امور داخلی چین با استفاده از مسایل حقوق بشر اعلام کرد.

در این سخنرانی مشترک تاکید شد که احترام به حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دارای حق حاکمیت، اصول اساسی روابط بین الملل است. امور هنگ کنگ، شین جیانگ و تبت از امور داخلی چین است و خارجی ها نباید در آن دخالت کنند. این کشورها همچنین از اداره منطقه اداری ویژه هنگ کنگ چین بر اساس «یک کشور دو نظام» حمایت کردند.

در این سخنرانی مشترک پایبندی بر اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد، پیروی از اصول جهانی بودن، بی طرفی، عینیت و غیرانتخابی بودن، احترام به حق مردم همه کشورها برای انتخاب مسیر توسعه حقوق بشر مطابق  با شرایط ملی خود و اهمیت برابر به انواع مختلف حقوق بشر خواسته شد. این کشورها همچنین خواستار تداوم چند جانبه گرایی و همبستگی و همکاری، کمک و محافظت از حقوق بشر از طریق گفت و گو و همکاری سازنده شدند. کشورها نیز طی سخنرانی مشترک مخالفت با سیاسی شدن مسایل حقوق بشر و استانداردهای دوگانه، مخالفت با اتهامات بی‌اساس علیه چین با هدف سیاسی و بر اساس اطلاعات نادرست و مخالفت با دخالت در امور داخلی چین به بهانه حقوق بشر را اعلام کردند.


جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید اگر چین به تایوان حمله کند، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

او در جلسه پرسش و پاسخی گفت «بله، ما چنین تعهدی داریم.»

این موضع آقای بایدن متفاوت از سیاست رسمی آمریکا درباره روابط چین و تایوان به نظر می‌رسد.

هرچند یک سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییری نکرده است.

آمریکا تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و با آن روابط دیپلماتیک ندارد، اما مطابق قانونی که برای کمک به دفاع تایوان از خود تصویب کرده به آن سلاح می‌فروشد.

تنش میان چین و تایوان در ماه‌های اخیر به طور کم‌سابقه‌ای بالا گرفته و هواپیماهای نظامی چین به طور فزاینده وارد آسمان تایوان شده‌اند. بی بی سی


وزارت خارجه چین امروز جمعه از آمریکا خواست تا از ارسال هرگونه سیگنال اشتباه به طرفداران جدایی طلبی در تایوان خودداری کند.

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه خود در پکن در همین رابطه اعلام کرد که چین در مورد منافع اصلی خود جایگاهی برای امتیاز دادن قائل نیست.

اظهارات فوق در پی آن بیان شد که کمی پیشتر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا طی اظهاراتی مداخله جویانه اعلام کرد که آمریکا برای دفاع از تایوان اقدام خواهد کرد و تعهدی برای دفاع از این جزیره که چین آن را قلمروی خود می داند، دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا به دفاع از تایوان خواهد پرداخت یا خیر، گفت: بله، ما برای انجام این کار متهعد هستیم.

بایدن در ادامه و با اشاره به قدرت نظامی واشنگتن، گفت: چین، روسیه و بقیه دنیا می دانند که ما قوی ترین قدرت نظامی در تاریخ جهان هستیم.

وی ادامه داد: آنچه شما باید نگران آن باشید این است که آیا آنها تصمیم دارند به فعالیت هایی بپردازند که آنها را در موقعیتی قرار دهد که ممکن است مرتکب اشتباهی جدی شوند یا خیر.

رئیس جمهور آمریکا در پایان اظهارات مداخله جویانه اش افزود: من خواهان جنگی سرد با چین نیستم. فقط می خواهم که چین بفهمد که ما تصمیم نداریم عقب بنشینیم و دیدگاه هایمان را تغییر دهیم.

دولت های غربی و در راس آنها آمریکا در راستای سیاست یاد شده برای به چالش کشیدن قدرت چین، در حال آتش افروزی در این منطقه هستند و به ویژه نوک پیکان تفرقه افکنی خود را به سوی تایوان و هنگ کنگ که خط قرمز های چین محسوب می شوند، نشانه رفته اند.

پکن بر اساس سیاست چین واحد، جزیره تایوان را بخشی از قلمروی خود می داند و توسل به نیروی نظامی برای اتحاد چین و تایوان را رد نکرده است.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: