پرش به محتوا

تاثیر چشمگیر فناوری های کشاورزی چین در ارتقاء سطح معیشت و درآمد آفریقایی هامرکز نمایش فناوری کشاورزی چین-رواندا (C-RATDC) با حمایت از افزایش تولید محصولات کشاورزان رواندایی، باعث بهبود وضعیت زندگی و درآمد آنها شده است؛ مرکز C-RATDC ، یکی از 14 کانون نمایشی تکنولوژی های کشاورزی چین محسوب می شود که پکن در طول سال های گذشته در آفریقا تاسیس و راه اندازی کرده است.

مرکز فوق در مساحتی 22 هکتاری ساخته شده است و شامل امکانات مربوط به فناوری «جونکائو» (Juncao: فناوری استفاده از علف های خرد شده به عنوان بستری برای پرورش قارچ های خوراکی و دارویی و علوفه دام)، کاشت برنج در شالیزار، حفاظت از منابع آب و تکنولوژی های مرتبط با پرورش کرم ابریشم می شود.

«جو سو» کارشناس چینی در حوزه فناوری جونکائو از دانشگاه جنگلداری و کشاورزی «فوجیان»، 10 سال است که با ماموریت تحقیق و ترویج استفاده از قارچ های خوراکی در رواندا حضور دارد. او می گوید که بعد از سال ها کار اختصاصی، بومی سازی فناوری جونکائو پیشرفت داشته است و در حال حاضر از رشد اقتصادی رواندا حمایت می کند. وی در مصاحبه با «شین هوا» گفت: «پروژه جونکائو در رواندا بسیار محبوب است. ما برای انجام این پروژه در این کشور، بیش از 5 هزار کشاورز، تکنسین و استعداد را آموزش داده ایم.»

این کارشناس چینی همچنین افزود که تولید قارچ یکی از فعالیت های اصلی کشاورزی در اقتصاد رواندا محسوب می شود که در عین حال توسط هیئت توسعه منابع دامی و کشاورزی رواندا نیز به رسمیت شناخته شده است. جو گفت: «پرورش قارچ از طریق فناوری جونکائو برای این کشور مناسب بوده است، یکی از نظر امنیت مواد غذایی و دیگری از نظر میزان پروتئین آن. قارچ های ما 38 درصد پروتئین دارند.»

بر اساس گفته های این کارشناس حوزه فناوری جونکائو از دانشگاه جنگلداری و کشاورزی «فوجیان» چین، بیش از 8 هزار کشاورز در رواندا مشغول پرورش قارچ شده اند. وی افزود که قارچ های صدفی پلوروتوس محصولی است که چین در طول 10 سال گذشته در رواندا معرفی کرده است و این قارچ در رواندا به خوبی فروش می رود و طعم خوبی دارد و قیمت بازاری آن برای تمام اهالی رواندا از جمله ساکنان محلی مقرون به صرفه و قابل قبول است.


در ژوئن سال 2019 میلادی بود که تیم فنی چین به بیمارستان دکتر «هرت» در «اولاسیتی» ، دهکده ای کوچک در کنیا رفت تا به تنظیم سیگنال یک تلویزیون ماهواره ای بپردازد. پیش از آن، این بیمارستان فاقد هر گونه سیگنال و یا تلویزیونی بود.

چین در عین حال تامین خدمات تلویزیون ماهواره ای دیجیتال برای بیش از 10 هزار روستای آفریقایی دیگر جدا از اولاسیتی را نیز برنامه ریزی کرده است تا به بسیاری از ساکنان آفریقا و به خصوص کسانی که در مناطق روستایی هستند، کمک کند تا افق های فکری اشان را گسترش دهند و نهایتا شکاف های دیجیتالی موجود کمتر گردد.

«استارتایمز» شرکت چینی ارائه دهنده خدمات تلویزیونی که اجرای پروژه خدمات تلویزیون ماهواره ای در سراسر آفریقا را بر عهده دارد، در مصاحبه با روزنامه گلوبال تایمز چین  گفت که پروژه فوق «تامین دسترسی 10 هزار روستای آفریقایی به تلویزیون ماهواره ای» نام دارد که اجرای آن تا آگوست سال 2021 میلادی در 20 کشور دریافت کننده آفریقا با موفقیت انجام شده است و بیش از 6.5 میلیون نفر در 8,612 روستای آفریقا از این خدمات بهره مند شده اند. ناظران بر این باورند که این پروژه نیز مانند سایر پروژه های کمکی چین در آفریقا، به ارتقاء توسعه مناطق کمتر توسعه یافته آفریقا و ارتباط مردم محلی آن با جهان کمک می کند.

«لیو هایفنگ» مدیر مرکز مطالعات آفریقا در دانشگاه پکن  می گوید: «این پروژه به جای خروجی محتوا و یا تهاجم اطلاعاتی همزمان با ادعاهای مطرح شده از سوی برخی نظریه پردازان توطئه در غرب،  یک همکاری برد-برد بین چین و کشورهای آفریقایی محسوب می شود. غرب یاید از استفاده از استدلال توسعه طلبی و استعمار خود در قبال چین دست بردارد.»

پروژه «تامین دسترسی 10 هزار روستای آفریقایی به تلویزیون ماهواره ای» یکی از قطعنامه هایی محسوب می شود که در جریان برگزاری اجلاس 2015 همکاری های چین-آفریقا در ژوهانسبورگ و با هدف ارائه دسترسی به تلویزیون دیجیتالی برای 10,112 روستا در سراسر 23 کشور واقع در جنوب صحرای آفریقا به تصویب رسید.

تیم فنی چین در عین حال حداقل 2 هزار پرسنل محلی را برای انجام امور مربوط به نصب و نگهداری تلویزیون های ماهواره ای در اوگاندا آموزش داده اند که تا حدی به اشتغال زایی محلی کمک کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: