پرش به محتوا

آینده تایوان در گروِ رستاخیز ملت چین و مخالفت با جدایی‌طلبی پیاده‌‌‌ نظام‌های آمریکا

«شی جین پینگ» رهبر چین در سخنرانی روز گذشته (شنبه برابر با 9 اکتبر/17 مهرماه) در یک گردهمایی به مناسبت صد و دهمین سالگرد انقلاب 1911، تاکید کرد که صد و ده سال پیش، انقلابیون تحت هدایت «سون یات سن» سلسله چینگ را سرنگون کردند و به سلطنت مطلقی که چندین هزار سال بر چین غالب شده بود، پایان دادند؛ انقلاب 1911 نمادی از تمایل مردم چین به دستیابی به استقلال سیاسی و تحقق بخشیدن به جوان سازی و احیای ملت چین و در عین حال ارتقاء و بهبود تغییرات اجتماعی در این کشور است؛ اهمیت انقلاب 1911 توسط ساکنان دو بخش تنگه تایوان به رسمیت شناخته شده و مردم چین در سراسر این تنگه باید این دستاورد تاریخی را به خاطر بسپارند.

رهبر چین در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که اتحاد مجدد ملی با ابزارهای مسالمت آمیز باعث خدمت هر چه بیشتر به منافع چین می گردد؛ شی جین پینگ گفت که مسئله تایوان ناشی از ضعف و هرج و مرج ملت چین است و این مسئله همزمان با تحقق واقعی جوان سازی و احیای ملی و رستاخیز ملت چین،‌ حل و فصل خواهد شد.

سون یات سن خواستار تلاش برای احیای ملت چین شد و از تمامیت و وحدت این کشور حراست کرد و امید داشت که چین همگام با زمان پیش رود و در آینده به یکی از کشورهای برتر جهان تبدیل شود؛ حزب کمونیست چین وفادارانه این آرمان سون یات سن را به ارث و با قاطعیت به پیش برد. چین از مرحله مقاومت به سمت کسب ثروت و نهایتا دست یافتن به قدرت حرکت کرده و جوان سازی و رستاخیز بزرگ ملت چین به بخشی جدایی ناپذیر از سفر این کشور تبدیل شده است.

روابط دو ساحل تنگه تایوان در طول بیش از 70 سال گذشته شاهد تنشهای شدید و در عین حال تبادلات مسالمت آمیز و گرم بوده اما منفعت اساسی مردم دو طرف تنگه و رسیدن به سود حاصل از رستاخیز بزرگ ملت چین در تحقق روابط سالم فرا تنگه ای نهفته است و سرزمین مادری چین به ادامه حرکت در این مسیر پایبند خواهد ماند و با حمایت از این ایده که مردم دو طرف تنگه اعضای یک خانواده محسوب می شوند، در حال ایجاد فرصت هایی برای رشد تایوان و برخورد مشابه با سرزمین مادری، ساکنان و شرکت های جزیره تایوان است.

صرف نظر از مشکلات، تبادلات فرا تنگه ای هیچ گاه نباید متوقف گردد.

علیرغم تلاش حزب پیشرو دموکراتیک حاکم تایوان در راستای تضعیف روابط دو ساحل تنگه تایوان ، سرزمین مادری چین به ارائه سیاست های ترجیحی و امتیازی با هدف جلب حمایت بیشتر ساکنان تایوان و به خصوص حمایت کسانی که در سرزمین مادری چین مشغول تحصیل و کار و زندگی هستند و نهایتا تحقق بخشیدن به جوان سازی و رستاخیز بزرگ ملت چین ادامه داده است.

همانطور که سون یات سن نیز گفته است، یک چین متحد در ذهن مردم این کشور نقش بسته است؛ رهبر انقلاب 1911 بر این باور بود که اتحاد، امید تمام مردم چین محسوب می شود و این ملت در صورتی که متحد باشند، به سود خواهند رسید و در غیر این صورت ضرر خواهند کرد.

این در حالیست که حزب پیشرو دموکراتیک تایوان که حامی استقلال است، از زمان دست گرفتن قدرت در ماه مه سال 2016 میلادی، همواره دستور کار سیاسی خود که «استقلال تایوان» است را پیش برده و روابط دو ساحل تنگه  را خراب کرده و به منافع ساکنان تایوان آسیب زده است.

تنها یک چین وجود دارد و تایوان بخشی از چین محسوب می شود. این همان حقیقتی است که هرگز قابل تغییر نیست و جامعه بین الملل از جمله سازمان ملل نیز به این حقیقت اذعان کرده است.

بزرگداشت انقلاب 1911 این ایده که منفعت اصلی ملت چین در اتحاد مجدد است را در ذهن ساکنان سراسر تنگه تایوان تقویت می کند و مردم دو طرف این تنگه باید با نیروهای جدایی طلب در این جزیره مخالفت کنند و در راستای اتحاد مجدد مسالمت آمیز گام بردارند؛ چین از زمان انقلاب 1911 تاکنون تغییرات سیاسی بزرگی را پشت سر گذاشته است و مردم چین امروزه به هیچ قدرتی اجازه نخواهند داد تا در امور داخلی کشورشان مداخله کند و مانع از ترقی ملت چین گردد.

راه حل کلیدی در مسیر محقق ساختن اتحاد مجدد ملی چین، جلوگیری از مداخله نیروهای خارجی در مسئله تایوان است.

حزب پیشرو دموکراتیک تایوان با هدف دستیابی به استقلال این جزیره و در راستای تحقق بخشیدن به منافع سیاسی کوته فکرانه خود، از به رسمیت شناختن اجماع 1992 مبنی بر اینکه تنها یک چین واحد وجود دارد، امتناع کرده است و در حال حاضر به عنوان پیاده نظام آمریکا علیه سرزمین اصلی چین قدم بر می دارد. در این بین آمریکا نیز بدنبال تشدید تنش ها در سراسر تنگه است.

تاریخ نشان می دهد که آینده تایوان به جوان سازی و رستاخیز ملت چین وابسته است و نه به نیروهای خارجی! در این بین تلاش های حزب پیشرو دموکراتیک تایوان برای رسیدن به استقلال از چین با کمک آمریکا نیز محکوم به ناکامی و شکست است چرا که سرزمین مادری هیچ گاه اجازه نمی دهد چنین اتفاقی بیفتد! (منظور استقلال تایوان است)

یادبود انقلاب 1911 به تجدید خاطره مشترک هموطنان چینی دو طرف تنگه تایوان کمک خواهد کرد و ارتباطات عاطفی آنها را تقویت می کند. هموطنان تایوانی باید به این درک برسند که آینده این جزیره در اتحاد مجدد و جوان سازی و رستاخیز بزرگ ملت چین نهفته و خواسته تاریخ نیز همین است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: