پرش به محتوا

عربستان هم در ماجرای بیروت دست اش در کار است

عربستان سعودی در سفارت این کشور در لبنان به «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه اعلام کرده که اکنون زمان تجدید پیمان با جریان 14 مارس فرا رسیده است.

منابه نزدیک به ولید جنبلاط گزارش دادند، شخصیت سیاسی مذکور بر اساس دیدارهایی که با «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی ترتیب داده بود بر ایجاد یک جبهه اسلامی- مسیحی ضد حزب الله تاکید کرده است.

روزنامه الاخبار لبنان در این زمینه به نقل از نزدیکان ولید جنبلاط گزارش داد که او به شخصیت سیاسی مذکور درباره این مواضع هشدار داده و اعلام کرد که امور به این شکل پیش نمی رود.

بر اساس این گزارش، جنبلاط همچنین تاکید کرد که این روزها مشغول رسیدگی به بحران اقتصادی و معیشتی جامعه دروزی هاست و تلاش می‌کند از بروز هرگونه فتنه میان جامعه دروزی جلوگیری کند. او همچنین تمایلی به ورود به هیچ محوری که منجر به ایجاد مشکل بزرگی در لبنان شود ندارد.

رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان روز گذشته بعد از دیدار با «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور گفت که برخی طرف‌های بین المللی و عربی به دنبال تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها در لبنان هستند.

وی تاکید کرد که ما در حال پیگیری موضوع اصلاحات و مسائلی هستیم که دولت برای آنها تشکیل شده است و نباید کار دولت مختل شود.
«سمیر جعجع»، رئیس حزب «نیروهای لبنانی» به سخنان «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله درباره تلاش حزب نیروهای لبنانی برای ایجاد فتنه و جنگ داخلی در لبنان واکنش نشان داد و مدعی شد: سخنرانی نصرالله جنبه «توجیهی» داشته و «تهدید آمیز» بوده است.

به ادعای مسئول حزب «نیروهای لبنانی»، واکنش‌ها در حین اتفاقات الطیونه طبیعی و برای دفاع از خود بوده است و هیچ گونه تصمیمی برای جنگ و درگیری به صورت سازمان یافته و یا حزبی وجود نداشت.

جعجع همچنین مدعی شد: ما به دنبال جنگ داخلی نیستیم و شرط ما این است که ارتش لبنان از ما حمایت و محافظت کند.

شب گذشته، «سید حسن نصرالله» در سخنان خود با اشاره به اقدامات خشونت بار و کشتارآمیز چند روز گذشته شبه نظامیان وابسته به جعجع در منطقه الطیونه بیروت اعلام کرد: برنامه اصلی حزب نیروهای لبنانی ایجاد جنگ داخلی است که بافت جمعیتی را تغییر دهد. این حزب از بروز درگیری نظامی و ایجاد جنگ داخلی ابایی ندارد زیرا در خدمت خارجی عمل می‌کند. آنچه از تسلیح و تجهیز و آموزش و شاکله مشخص است این است که شبه نظامیانی قاتلی هستند.

نصرالله اعلام کرد: قبلاً آنها برنامه خود در زمینه جنگ داخلی در لبنان به سبهان عرضه کردند و آن زمانی بود که سعد حریری در زندان بود و همان روز رئیس حزب القوات اللبنانیه خواستار رایزنی‌های جدید شد و اولین کسی بود که به متحدش خود خنجر زد.

وی افزود: رئیس حزب القوات اللبنانیه چند ماه قبل برخی متحدان را به مقابله با حزب الله تحریک کرد. رئیس این حزب می‌گوید که حزب نیروهای لبنانی امروز قوی‌تر از زمان بشیر الجمیل است. این ذهنیت بود که حوادث روز پنجشنبه را رقم زد. این ذهنیت کشتار جنایت بار را رقم زد.

نصرالله با اشاره به تحرکات شبه نظامیان وابسته به سمیر جعجع در شب قبل از حادثه و مطلع بودن از این تحرکات، ادامه داد: ما از نیروهای امنیتی و ارتش خواستیم که در منطقه حضور گسترده داشته باشند. آنها ساکنان منطقه را تحریک کردند که و شب قبل از حادثه گفتند که فردا حمله است و به محله‌های شما حمله می‌شود.

وی تصریح کرد: حزب نیروهای لبنانی برای جبهه النصره و تکفیری‌ها در لبنان و سوریه پوشش امن فراهم کرد. شما می‌توانید از مناطق مسیحی نشین در سوریه بپرسید که حزب الله چگونه از مسیحیان حمایت کرده است.

سید حسن نصرالله همچنین خطاب به رئیس حزب نیروهای لبنانی گفت: محاسبات تو صد درصد غلط است. محاسبات ما درست است و اصولی برای خود داریم و به اخلاق پایبندیم. عاقل باش و از جنگ‌های خود و جنگ‌های ما عبرت بگیرید.

نصرالله تاکید کرد: دولت و همه لبنانی‌ها باید در برابر این جنایتکار و خونریز به منظور ممانعت از ایجاد جنگ داخلی بایستند. ما برای اولین بار تعداد رزمندگان را گفتیم به منظور جلوگیری از جنگ داخلی نه تهدید به جنگ.


تارنمای شبکه تلویزیونی المیادین،  ۱۶ نفر از بازداشت شدگان وابسته به حزب القوات اللبنانیه (نیروهای لبنانی) به رهبری سمیر جعجع هستند.

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان دوشنبه شب در نطقی به این مناسبت به این حوادث واکنش نشان داد و با درخواست برای مجازات عاملان این کشتار افزود: به عنوان کسانی که ظالمانه کشته شدیم، خواستار تحقیقات جدی و سریع هستیم و اینکه چگونه این کشتار به وجود آمد، همچنان که خواستار مجازات مسؤولان هستیم.

نصرالله گفت که می خواهیم بدانیم که آیا سربازی که متظاهران مسالمت آمیز شلیک کرده است، یک اقدام شخصی بوده که به دستور کسی این کار را انجام داده است.

وی خطاب به طرفداران و حامیان مقاومت گفت: مسیر درست برای شهدای کشتار الطیونه، تحقیق و مجازات قاتلان است

شهر بیروت لبنان پنجشنبه گذشته شاهد درگیری مسلحانه در منطقه «الطیونه» بود.

درگیری‌ها بعد از آن آغاز شد که شماری از عناصر وابسته به حزب القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جعجع به سمت راهپیمایی مسالمت آمیز  حزب الله و جنبش امل در اعتراض به اظهارات قاضی پرونده انفجار بیروت تیراندازی کردند.

در این تیراندازی که به وسیله تک‌تیراندازان از ساختمان‌های مجاور محل تجمع صورت گرفته بود، هفت نفر کشته شده و ده‌ها تن زخمی شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: