پرش به محتوا

به رغم تعرضات آمریکا، کوبا حامیانی در سراسر جهان دارد! – السون کانسپسیون پرز – گرانما- دانش و امید

به رغم تعرضات آمریکا، کوبا حامیانی در سراسر جهان دارد!

السون کانسپسیون پرز، برگرفته از گرانما، پنجم آگوست 2021

دانش و امید، شماره ۷، شهریور ۱۴۰۰

من تأکید می‌کنم و مجدداً تأکید می‌کنم، در همان زمانی که دولت فعلی ایالات متحد و راستگرایان میامی، برای اخاذی از مردم ما می‌کوشند، تعداد مردمان و دولت‌هایی که از کوبا حمایت می‌کنند، در حال افزایش است. جدیدترین شاهد این مدعا، 184 عضو سازمان ملل متحد هستند که در ۲۳ ژوئن گذشته علیه محاصره کوبا رأی دادند و تنها آرای مخالف به دو کشور ایالات متحد آمریکا و اسرائیل تعلق داشت. سپس امپراتوری کوشید تا با برنامه‌ای برای تحریکِ شورش‌ها؛ فراخوانی برای نافرمانی مدنی و برپایی یک کارزار رسانه‌ای که همه بر پایۀ دروغ‌ها شکل گرفته بودند؛ تلاش برای جلب هواداران از داخل و خارج کشور؛ حتی رشوه دادن به مقامات؛ فشار بر سایر دولت‌ها و پرداخت هزینه تروریست‌ها و مزدوران برای کشاندن‌شان به خیابان‌ها برای اعمال خشونت و نفرت، پنجه‌های خود را دور گردن مردم کوبا محکم‌تر کند. 

اما امروز ابراز همبستگی با مردم کوبا از سراسر جهان، با محکومیت طرح ایالات متحده و درخواست برای رفع محاصره همراه شده است. همچنین دولت‌های دوست از جمله روسیه، چین، ویتنام، مکزیک، بولیوی، ونزوئلا، نیکاراگوئه و سایرین، در هنگامه مجدد همه‌گیری بیماری، تلاش کردند تا به شکل فزاینده‌ای غذا ، دارو و ملزومات اساسی پزشکی را برای کوبا بفرستند. 

در حالی‌که دیگران سکوت کرده بودند، جنبش عدم تعهد، حمله تروریستی با کوکتل مولوتف به سفارت کوبا در فرانسه و همچنین استفاده غیرقانونی ایالات متحده از فناوری اطلاعات برای تحریک و انجام اقدامات تروریستی را به شدت محکوم کرد. برونو رودریگز، عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست کوبا و وزیر امورخارجه، مراتب سپاسگزاری مردم کوبا را در توئیتر اعلام کرد.

جامعه کارائیب (CARICOM)؛ گروه پوئبلا؛ اتحاد بولیواری برای مردمِ آمریکای ما (ALBA)؛ جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) و رهبران سیاسی در سراسر آمریکای لاتین همبستگی و حمایت خود را از کوبا اعلام کردند و اعلام کردند که دولت بایدن باید حداقل 243 تحریم تحمیل شده‌ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را لغو نماید. شایان ذکر اینکه، یکی از این ابراز همبستگی‌ها، از داخل ایالات متحده بود، جایی که گروه‌های کوبایی و دوستداران کوبا در پروژه‌ای موسوم به «پل‌های عشق»، سفر یک ماهه‌ای از میامی تا واشنگتن را سازماندهی کرده بودند. آنها با حرکتی واحد دست در دست هم در مقابل  کاخ سفید با به اهتزاز در آوردن پرچم کوبا با صدای بلند از دولت ایالات متحده خواستند تا به کوبا به عنوان کشوری آزاد و مستقل احترام بگذارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: