پرش به محتوا

تظاهرات علیه فاشیست‌ها در ایتالیا

به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، ده‌ها هزار نفر روز شنبه بعد از تظاهرات خشونت آمیز علیه گذرنامه سلامت در پایان هفته گذشته که به نئوفاشیست‌ها نسبت داده شده است، در تجمعی در رم پایتخت ایتالیا، ممنوعیت گروه های راست افراطی را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان که پلاکاردهایی با شعار ”فاشیسم، دیگر هرگز“ در دست داشتند، در میدان سان جیووانی، مکانی که به طور تاریخی به جنبش چپ ارتباط پیدا می‌کند، ممنوعیت گروه نئوفاشیست نیروی جدید را خواستار شدند. به گفته برگزارکنندگان، در این تظاهرات دست کم ۲۰۰ هزار نفر تجمع کردند.

سران گروه نئوفاشیست نیروی جدید در میان اشخاصی مشاهده می‌شدند که بعد از حمله به مقر اتحادیه چپ، کنفدراسیون اصلی اتحادیه کارگری کشور در جریان تظاهرات ۹ اکتبر در مخالفت با گذرنامه سلامت بازداشت شده بودند.

موریزیو لاندینی، دبیرکل اتحادیه چپ در حالی که اصطلاحی به کار می‌برد که مشخص کننده نیرو‌های شبه نظامی بعد از جنگ جهانی اول بود که به شکل بازوی مسلح فاشیسم ایتالیا درآمده بود، اعلام کرد: ”این فقط پاسخی به اسکادرونیسم (نیرو‌های شبه نظامی طرفدار فاشیسم) فاشیست نیست“.

وی در سخنانی در برابر تظاهرکنندگان افزود: ”این میدان همچنین نماد همه کسانی در ایتالیا است که می‌خواهند کشور تغییر کند، می‌خواهند دروازه را به روی خشونت سیاسی ببندند“.

صد‌ها نفر روز شنبه گذشته در مرکز رم در حالی که با پلیس مقابله می‌کردند مقر جنبش اتحادیه چپ را ویران کردند. حمله به مقر اتحادیه چپ بعد از تظاهراتی در اعتراض به گذرنامه سلامت اجباری بعد از ۱۵ اکتبر در همه محل‌های کار صورت گرفت. درخواست‌ها برای ممنوعیت گروه نئوفاشیست نیروی جدید در ایتالیا که بعد از این تظاهرات زیر سوال رفته، افزایش یافته است.

مارگریتا ساردی، یک دانشجو در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: ”گروه‌های نئوفاشیست باید از اکنون ممنوع شوند. اما پیشاپیش ما به یک آموزش ضد فاشیست در مدارس نیاز داریم“.

حزب دموکرات (چپ میانه رو) که در راس درخواست کنندگان برای ممنوعیت گروه نئوفاشیست نیروی جدید قرار دارد، اعلام کرد طومار این حزب برای این که پارلمان ممنوعیت آن را اعلام کند, ۱۰۰ هزار امضا جمع آوری کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: