پرش به محتوا

نگاهی به وظیفه تزلزل ناپذیر تاریخی حزب کمونیست در تحقق اتحاد کامل چین


«شی جین پینگ» رهبر چین در سخنرانی مهم خود در نشست مربوط به بزرگداشت صد و دهمین سالگرد انقلاب 1911 در تاریخ نهم اکتبر برابر با 17 مهرماه،  پیرامون دفاع از قلمرو و حاکمیت و عزم ملی این کشور تاکید کرد: «وظیفه تاریخی اتحاد مجدد و کامل سرزمین مادری باید محقق گردد و قطعا نیز محقق خواهد شد.»

تشویق گرم و ادامه دار بعد از سخنرانی رهبر چین نشان داد که سخنان شی جین پینگ آرمان های مشترک کل ملت چین محسوب می شود.

تحقق اتحاد مجدد و کامل ملی چین به معنای تامین منافع اساسی ملت چین است که در عین حال هدف پایان ناپذیر انقلاب 1911 نیز محسوب می شود؛ 110 سال پیش بود که «سون یات سن» داوطلب انقلابی چین، انقلاب 1911 را آغاز کرد؛ انقلابی که به سلطنت استبدادی بیش از دو هزار ساله حاکم بر این کشور پایان داد و اولین جمهوری را در آسیا تاسیس کرد.

با این وجود، انقلاب 1911 به دلیل محدودیت های تاریخی و شرایط اجتماعی، در محقق ساختن کامل وظیفه تاریخی دستیابی به استقلال ملی و آزادی مردم ناکام ماند و نتوانست مشکل اتحاد ملی را حل کند.

اما حزب کمونیست چین به عنوان میراث دار پیشگامان انقلاب 1911، مردم این کشور را با یکدیگر متحد و یکپارچه ساخت و آنها را در مسیر دستیابی به استقلال و آزادی ملی هدایت و معجزه کمیاب توسعه سریع اقتصادی و ثبات پایدار اجتماعی را ایجاد کرد و مسئله تایوان را حل و فصل نمود و سرزمین مادری چین را کامل کرد. با این اوصاف باید گفت که تحقق اتحاد و یکپارچگی به ماموریت تزلزل ناپذیر تاریخی حزب کمونیست چین تبدیل شده است!

دستیابی به اتحاد مجدد ملی از طریق ابزارهای مسالمت آمیز میان ساکنان دو طرفه تنگه تایوان، با منافع کلی ملت چین که مردم تایوان را نیز در بر می گیرد، مطابقت دارد. با این حال، نیروهای حامی «جدایی طلبی تایوان» به شیوه ای آشکار اصل چین واحد و اجماع 1992 را نقض کردند و تعمدا به تضعیف پروسه اتحاد مجدد و مسالمت آمیز تنگه ای پرداختند.

بدیهی است که نیروهای جدایی طلب تایوان بزرگ ترین مانع در مسیر اتحاد مجدد چین محسوب می شوند و در عین حال یک خطر جدی پنهان در مسیر احیاء و جوان سازی ملت چین هستند و باید به طور قاطعانه مهار گردند و چین هیچ قولی نمی دهد که در این مسیر و تقابل با دخالت نیروهای خارجی و جدایی طلب حامی استقلال تایوان و سایر فعالیت های جدایی طلبانه، استفاده از زور و استقاده از تمامی ابزارهای ضروری را کنار بگذارد.

نباید فراموش کرد که تنها یک چین در جهان وجود دارد و تایوان بخش غیر قابل انکاری از قلمرو و خاک چین محسوب می شود و جامعه بین الملل نیز در این زمینه به اجماع عمومی رسیده است.

در جریان نشست اخیر میان مقامات عالیرتبه چین و آمریکا در زوریخ سوئیس، طرف چینی به صراحت از آمریکا خواست تا از استفاده از موضوعات مرتبط با تایوان جهت مداخله در امور داخلی چین دست بردارد. آمریکا نیز در زوریخ پایبندی خود به اصل چین واحد را اعلام کرد. در چنین شرایطی آمریکا باید به تعهداتش عمل کند و ارسال سیگنال های غلط به نیروهای جدایی طلب و حامی استقلال تایوان و همچنین ایجاد تنش های خطرناک در این تنگه را متوقف سازد.

چین باید متحد و یکپارچه باشد و این اجماع و یکپارچگی همان دستاورد تاریخی ناشی از توسعه روابط بیش از 70 ساله فرا تنگه ای و در عین حال الزامی اجتناب ناپذیر برای احیاء و جوان سازی عظیم ملت چین در عصر جدید محسوب می شود.

در چنین شرایطی، استقلال تایوان یک جریان مخالف تاریخی و یک بن بست محسوب می شود و هر گونه تلاش از سوی نیروهای خارجی در این زمینه به معنای بازی با آتش است و تحرکات در قبال تایوان محکوم به آتش افروزی است.

رادیو بین المللی چین

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: