پرش به محتوا

علیه چین بنویس، شایعه بساز و ۱۰۰۰ دلار رشوه بگیر!

«رشوه هزار دلاری بابت هر خبر جعلی»؛ افشای توطئه ضد چینی آمریکا در زیمباوه

«هرالد»، بزرگ ترین روزنامه زیمباوه در مقاله مورخ 21 سپتامبر سال جاری میلادی (2021) خود از توطئه آمریکا علیه چین خبر داد و نوشت دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت امور خارجه آمریکا در حال اجرای یک طرح پیچیده و مفصل طراحی شده از سوی واشنگتن با هدف بی اعتبار کردن مشاغل و کسب و کارهای چین در زیمباوه، از طریق پخش اطلاعات غلط و کذب و در رسانه های مستقل و شبکه های اجتماعی است.

بر اساس این مقاله، آمریکا خبرنگاران محلی زیمباوه را جهت ترغیب به انتشار روایت های ضد چین و بی اعتبار کردن سرمایه گذاری چینی ها تامین بودجه می کند و آنها را آموزش می دهد.

 

بدنبال انتشار این افشاگری تکان دهنده بود که مقامات زیمباوه و رسانه های خبری و شهروندان این کشور، این اقدام بدخواهانه آمریکا را محکوم نمودند و از روابط بین زیمباوه و چین حمایت کردند.

-تامین مالی از سوی آمریکا بابت انتشار گزارش های ضد چین

مسئولان هرالد در مقاله خود نوشتند که جزئیات مفصلی دریافت کرده اند که نشان می دهد روزنامه نگاران رسانه های خصوصی از سوی مرکز خود خوانده روزنامه نگاری تحقیقی مستقل زیمباوه به نام «اطلاعات برای پیشبرد اعتماد» تحت آموزش قرار گرفته و از سوی سفارت آمریکا در زیمباوه تامین مالی شده اند.

بر اساس این مقاله، کارگاهی با حضور ده ها روزنامه نگار رسانه های خصوصی زیمباوه در روزهای 14 و 15 سپتامبر سال جاری میلادی برگزار شده است و این روزنامه نگاران جهت پوشش اخبار منطقه ای و جعرافیایی با تمرکز و تاکید بر مناطقی که کسب و کارهای چینی در آنجا دخیل هستند، از جمله بخش های مربوط به معدن، ساخت و ساز، انرژی، زیرساخت، وام و محیط زیست، اختصاص داده شدند. به این روزنامه نگاران گفته شده است که شرکت های چینی را عامل خسارت به جوامع، محیط زیست و کارگران معرفی کنند!

طبق مقاله هرالد، یکی از شرکت کنندگان در این کارگاه افشا کرده است که پیشتر به روزنامه نگاران حاضر در این کارگاه بر اساس علایق آنها و همچنین مناطق جعرافیایی اشان، زمینه ها و سوژه های کاری داده شده است.

بر اساس این افشاگری، مرحله بعدی این پروسه ضد چین، شامل تولید محتوا و انتشار داستان های ضد چین در رسانه های مختلف می شود و به این روزنامه نگاران بابت نشر هر روایت ضد چین مبلغی معادل هزار دلار از طریق نماینده سفارت آمریکا در زیمباوه پرداخت شده است.

بر این اساس، مقامات سفارت آمریکا در زیمباوه در عین حال برخی روزنامه نگاران که در حال حاضر در رسانه های مستقل کار می کنند را نیز تامین مالی کرده اند و علاوه بر این توطئه آمریکا علیه چین، اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای واقع در شمال اروپا نیز در حال حمایت از برگزاری کارگاه ها و ورکشاپ های مشابه ضد چین هستند.

-«نه» به پول کثیف

هرالد در مقاله مورخ 24 سپتامبر 2021 خود با عنوان «هیچ گاه مورد سوء استفاده آمریکا علیه چین قرار نگیرید»، از تمامی شهروندان منطقی خود درخواست کرد تا تلاش بیمارگونه آمریکا برای بی اعتبار سازی وجهه چین و سرمایه گذاران چینی در زیمباوه را محکوم نمایند. هرالد با انتشار این مقاله تاکید کرد که چنین طرح ها و توطئه هایی از سوی آمریکا، کاملا نشان دهنده حسادت و حیله گری توطئه گران است.

هرالد نوشت که جای تاسف دارد که برخی رسانه ها پول های کثیف آمریکا را برای تهدید نشان دادن شرکت های چینی پذیرفته اند آن هم در حالی که این شرکت های چینی در حال تامین فرصت های شغلی، تامین معیشت و پرداخت مالیات به نفع مردم زیمباوه هستند.

در ادامه مقاله هرالد اینطور نوشته شد که ادعاهای کذب مختلفی علیه شرکت ها و اتباع چینی مطرح می شوند در حالیکه هیچ تلاشی برای تائید این ادعاها صورت نمی گیرد و کشورهای غربی صرفا بدنبال تداوم بخشیدن به این رفتار نفرت انگیز و نژادپرستانه خود با هدف بیرون راندن چین از منطقه پر درآمد زیمباوه هستند.

هرالد نوشت که چین بر خلاف آمریکای لاف‌زن و متظاهر، تمایلی به تسلط بر جهان ندارد و ترجیح می دهد بدنبال رفاه عمومی و ارزش های مشترک جهانی باشد.

افشای این توطئه آمریکا علیه چین با انتقاد کاربران رسانه های اجتماعی مواجه شده است. برای مثال، کاربری با نام « NewDispensation» با انتشار توئیتی خطاب به سفارت آمریکا در زیمباوه نوشت که اگر واقعا به فکر کمک به توسعه زیمباوه است، برگزاری دوره های مهندسی و فناوری در این کشور را تدارک ببیند. این کاربر در ادامه توئیت خود آورد: «روزنامه نگاری تروریستی تمام آن چیزی است که شما درصدد آموزش آن به مردم و پخش تبلیغاتتان به آنها هستید.»

این خبر در حالی منتشر می شود که بسیاری از مردم زیمباوه قاطعانه بر این باورند که همکاری و دوستی بین آنها و آفریقا با چین به واسطه آمریکا تضعیف نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: