پرش به محتوا

سخنرانی رهبر چین درباره دمکراسی غربی

«اگر مردم فقط موقع رای دادن هوشیار شوند و پس از رای گیری دوباره به خواب فرو روند، در زمان رقابت های انتخاباتی مجذوب شعارهای جذاب شوند اما پس از انتخابات هیچ حقی برای اظهار نظر نداشته باشند، فقط در هنگام رای گیری مورد توجه قرار گیرند و پس از انتخابات نادیده گرفته شوند؛ این دموکراسی،‌ مردم‌سالاری واقعی نخواهد بود.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین چندی پیش در نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست درباره امور مجلس ملی خلق اعلام کرد: کلید و اصل این که آیا یک کشور دموکراتیک است یا خیر، به جایگاه مردم آن کشور مربوط می‌شود و این که آیا مردم ارباب کشور هستند؟»

حزب کمونیست چین به عنوان بزرگترین حزب حاکم بر یک کشور در جهان، از آغاز تأسیس خود، تحقق حکومتداری توسط مردم را به عنوان رسالت مهم خود تلقی کرده است. پس از تأسیس جمهوری خلق چین، این کشور با ایجاد و اجرای نظام های مجلس ملی نمایندگان خلق، همکاری بین احزاب، مشورت سیاسی، قرار گرفتن «تمام قدرت کشور در دست مردم» را تضمین کرده است.

چین در راستای ایجاد دموکراسی کامل، علاوه بر ایجاد نظام ها و تشریفات کامل، اقدامات عملی را نیز اتخاذ کرده است؛  طوری که تمامی اقدامات قانونگذاری توسط تشریفات و از طریق روش دموکراتیک با تصمیم‌گیری علمی انجام شده است تا در تدوین و صدور هر قانون نظرات و پیشنهادهای محافل مختلف جامعه مد نظر قرار گیرد و منافع مردم در سطحی  گسترده تضمین شود.

 موفقیت کل روند مردم سالاری چین به جهانیان نشان می دهد وجود و یا عدم وجود دموکراسی در یک کشور باید توسط مردم همان کشور مورد قضاوت قرار گیرد، نه توسط معدودی از نیروهای بیگانه و از سوی دیگر جامعه جهانی است که در مورد وجود دموکراسی در هر کشور قضاوت خواهد کرد.

شوکی سعید حقوقدان مشهور مصری می‌گوید: دستآوردهای بزرگ چین در مسیر توسعه ثابت کرده که مسیر کلی روند مردم سالاری در این کشور منطقی و مؤثر است و علاوه بر کمک به پیشرفت چین، نیروی حیات بخش و توان نوآوری را در میان مردم برانگیخته است.

موفقیت کلی روند مردم سالاری چین همچنین به جهانیان نشان داده است که برای تحقق دموکراسی مسیرهای متفاوتی وجود دارد. سنجش نظام های گوناگون سیاسی جهان، خود یک رفتار غیردموکراتیک است. کشورهای غربی سال‌هاست که با استفاده از برتری خود در بیان نظراتشان، خودخواهانه دیگر کشورها را به عدم دموکراسی و یا دیکتاتوری متهم کرده اند اما اکنون به دنبال هرج و مرج اجتماعی گسترده در غرب، «افسانه دموکراسی» غربی شکست خورده و هر کشوری در دنیا حق انتخاب راه توسعه دموکراتیک سازگار با وضعیت خود را دارد.

 دموکراسی نه یک مفهوم ثابت انتزاعی بلکه شیوه‌ای برای حل مسائل مردم است. واقعیت نشان داده که راه سیاسی دموکراتیک سوسیالیستی با ویژگی‌های چین مؤثر و کارآمد است. چین در آینده ضمن پایبندی بر این راه و توسعه کل روند مردم سالاری، رؤیای مردم برای کسب زندگی بهتر را تحقق می‌بخشد و برای پیشرفت تمدن سیاسی بشر خدمات بیشتر انجام خواهد داد.سخنان رهبر چین در نخستین نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست درباره امور مجلس ملی خلق بازتاب گسترده در جهان داشته است. شماری زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در پیام هایی تاکید کردند: روایت رئیس جمهور شی از دموکراسی بسیار هدفمند، هوشمندانه،‌ وعالی است و به طور مستقیم به دموکراسی جعلی ضربه می زند.

سال های طولانی است که ایالات متحده و چند کشور غربی با سوءاستفاده از نام «دموکراسی» و «حقوق بشر» به عنوان ابزارهای سیاسی برای سرکوب دیگر کشورها استفاده و گستاخانه در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کرده اند. دموکراسی به معنای مردم‌سالاری واقعی حق مردم همه کشورهاست، نه حق ثبت اختراع چند کشور. تشخیص دموکراتیک بودن نحوه اداره یک کشور چیزی است که باید توسط مردم آن کشور قضاوت شود نه توسط چند کشور خارجی آن هم با اغراض سیاسی مشخص!

به بیان دیگر باید گفت قدرت تفسیر و توضیح دموکراسی نباید در انحصار غرب باشد. «مارسلا موسابه»، مدیر اجرایی پژوهشگاه جهانی شدن آلبانی چندی پیش در مصاحبه با «چاینا دیلی» اظهار داشت: در حال حاضر به نظر می رسد که دموکراسی کاملاً دارای استانداردها و ویژگی های غربی است، اما مفهوم دموکراسی نباید در انحصار غرب باشد، زیرا مقایسه ساده مفاهیم پیش فرض غرب درباره دموکراسی با چین اشتباه است.

اما چگونه می توان ارزیابی کرد که سیستم سیاسی یک کشور دموکراتیک و موثر است؟ شی جین پینگ به شاخص‌های زیر اشاره کرد: عمدتا بستگی به این دارد که آیا گروه رهبری آن کشور می تواند مطابق قانون به صورت منظم جایگزین شود، آیا همه مردم آن کشور می توانند امور دولتی و اجتماعی را اداره کنند، آیا مردم می توانند علایق و نظرات مهم خود را به شیوه راحتی بیان کنند؟ آیا همه گروهای اجتماعی می توانند به طور موثر در زندگی سیاسی ملی شرکت کنند یا خیر؟ آیا تصمیم گیری ملی علمی و دموکراتیک است؟ آیا نخبگان همه اقشار جامعه می توانند وارد سیستم رهبری و مدیریت کشور شوند؟ آیا حزب حاکم می تواند مطابق مقررات قانون اساسی و قوانین دیگر رهبری را در سطح ملی به دست گیرد؟ و آیا کاربرد قدرت به طور موثر تحت نظارت قرار می گیرد؟ 

ایجاد دموکراسی در فرایند کلی، یکی از مفاهیم بزرگی است که حزب کمونیست چین مطرح کرده و البته مهم ترین ویژگی مردم‌سالاری چین است. در این نوع نظام مردم‌سالاری علاوه بر ایجاد نظام ها و تشریفات کامل، اقدامات عملی نیز اتخاذ شده است؛ به گونه ای که تمامی اقدامات قانونگذاری توسط روند قانونی و از طریق روش دموکراتیک با تصمیم‌گیری علمی انجام شده است تا در تدوین و صدور هر قانون نظرات و پیشنهادهای محافل مختلف جامعه مد نظر قرار گیرد و منافع مردم در سطحی  گسترده تضمین شود.

مدت‌هاست که رسانه‌های غربی با تصویری زیبا از دموکراسی آمریکا را با سیمای «نظام دموکراتیک برتر، کارآیی موثر حکومت مردمی و تمدن پیشرفته» مانند «افسانه‌ای بی‌رغیب» مورد تحسین قرار می‎دهند.

اما امروز این گونه استدلال‌ها دیگر رونق بازار خود را از دست داده‎اند. رویدادهایی مانند تظاهرات «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» و حوادث کنگره آمریکا و انتشار تصاویر غم‌انگیز سقوط افغانستانی‌ها از هواپیمای نظامی آمریکا، به خوبی واقعیت را درباره دروغ‌های خوش آب و رنگ رسانه‌های غربی نشان دادند و با آشکار کردن ضعف ریشه‌دار دموکراسی آمریکایی باعث شدند بیشتر مدرم جهان با هویت سلطه‌جو و پنهان‌شده در زیر نقاب ادعاهای دموکراسی‎خواهی آمریکا آشنا شوند.

جهان امروز شاهد تغییرات گسترده ای شده که طی یک قرن گذشته شاهده آن نبوده است. شی جین پینگ در نشست کاری کنگره ملی خلق چین نتیجه‌گیری زیر را عنوان کرد: رقابت درون‌نهادی جنبه مهمی از رقابت در قدرت جامع کشور است و مزیت نظام  یک مزیت مهم برای یک کشور در دسترسی به  ابتکار استراتژیک است.  هم تاریخ و هم واقعیت نشان می دهد که با وجود یک سیستم پایدار، کشور باثبات است و در نتیجه با وجود یک سیستم قوی، ملت قدرتمند می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: