اسناد پاندورا برای رئیس جمهوری شیلی دردسرساز شدنمایندگان مخالف در پارلمان شیلی به دنبال افشاگری ها در اسناد پاندورا درباره نقش «سباستین پینه را» رئیس جمهوری این کشور در معاملات  تجاری ساحلی مشکوک، خواستار کناره گیری وی از قدرت شدند.

شبکه خبری بلومبرگ نوشت: هفده نفر از اعضای اپوزیسیون شیلی روز چهارشنبه عنوان کردند که پینه را بر سر افتخارات و شرف کشور معامله کرده و قانون اساسی و قوانین کشور را نقض کرده است.

تارنمای هیل در گزارشی در این زمینه نوشت: اقدام نمایندگان پارلمان شیلی به دنبال اعتراضات عمومی علیه دولت پینه را بروز کرده است که بعد از مشخص شدن نقش رئیس جمهور در افشاگری گسترده درباره اسناد مالی افزایش یافته است.

در این اسناد که گسترده ترین تحقیقات درباره بسیاری از افراد ثروتمند و دارای نفوذ در جهان است، مشخص شده که خانواده پینه را در دوره نخست ریاست جمهوری او سهام خود در پروژه معدن دومینگا را فروخته است و این معامله شامل بندی بوده که ممکن است در آن محافظت از محیط زیست لحاظ نشده باشد.

سهام این معدن در سال ۲۰۱۰ به کارولس آلبرتون دلانو فروخته شده که شریک تجاری و دوست پینه را بوده و این معامله در جزایر ویرجین انگلیس انجام شده است.

سخنگوی دولت شیلی گفته است نمایندگان پارلمان تلاش می کنند از این یافته ها برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی که قرار است در پنج هفته آینده انجام گیرد، استفاده کنند. پینه را نمی تواند به دلیل محدودیت هایی که در دوره ریاست جمهوری در این کشور وجود دارد بار دیگر در انتخابات شرکت کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، نظرسنجی ها نشان می دهند که نامزد ائتلاف حاکم در رتبه سوم قرار دارد.

به نوشته بلومبرگ، جیمی بلولیو سخنگوی دولت شیلی گفت است که این اتهام بی پایه و اساس است و اپوزیسون فقط به دنبال بهره گرفتن از آن در انتخابات هستند.

پینه را نیز گفته است که در تحقیقات قبلی صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ در این زمینه متهم به ارتکاب هیچ اشتباه و خطایی نشده است.

با این وجود دفتر دادستانی عمومی در شیلی اوایل ماه جاری گفت درباره  هر گونه خودداری از پرداخت مالیات یا رشوه در ارتباط با فروش این سهام تحقیقات خواهد کرد.