پرش به محتوا

مدعیان غربی باید به فکر تسویه حساب بدهی های حقوق بشری خود باشند


چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل چند روز پیش به پایان رسید. در روز پایانی این نشست بود که قطعنامه «تاثیرات منفی میراث استعمار بر بهره مندی از حقوق بشر»، ارائه شده از سوی چین، به تصویب رسید؛ تصویب این قطعنامه نشان می دهد که جامعه بین الملل ماهیت ریاکارانه حقوق بشر به سبک غربی، هژمونی و دموکراسی دروغین و مداخله محض را به طور کامل درک کرده است

تلاش هایی که از سوی غرب با هدف بی اعتبار کردن وضعیت حقوق بشر دیگر کشورها و مداخله در امور داخلی آنها صورت می گیرد، کاملا شکست خورده و ناکام مانده اند.

در جریان برگزاری این نشست بود که تقریبا صد کشور با سخنرانی های مشترک، سخنرانی های فردی و صدور نامه های مشترک، حمایت خود را از موضع چین اعلام و تاکید کردند که شین جیانگ، هنگ کنگ و تبت امور کاملا داخلی چین به حساب می آیند و هیچ کشوری حق مداخله در این امور را ندارد؛ این نامه ها و سخنرانی ها نمادی تلقی می شود از نگرش صریح جامعه بین الملل نسبت به جار و جنجال و هیاهویی که کشورهای غربی درباره مسائل حقوق بشری به راه می اندازند.

شین جیانگ را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. اقدامات ضد تروریستی دولت چین در شین جیانگ به دستاوردهای چشمگیری ختم شده و مردم محلی این منطقه نیز زندگی امنی را تجربه می کنند و حقوق آنها به صورت کامل و مطابق با قانون تحت حفاظت قرار گرفته است.

در یک نشست جانبی در جریان برگزاری چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل بود که «کارلوس مارتینز» محقق مشهور انگلیس در حوزه سیاست بین الملل به همراه تنی چند تاکید کردند که هنگام بازدیدشان از شین جیانگ در طول سال های اخیر، شاهد هیچ پدیده ای تحت عنوان «انقراض فرهنگی» و یا «سرکوب مذهبی» نبوده اند!

مسئله به اصطلاح حقوق بشر شین جیانگ حقیقتا سوژه ای است که به تنهایی از سوی آمریکا و با هدف سرکوب ظهور و پیشرفت چین جعل و ساخته و پرداخته شده است.

حمایت گسترده جامعه بین الملل از موضع چین از طرف دیگر ناشی از بیزاری شدید آنها از برخی کشورهای غربی است که از حقوق بشر به عنوان بهانه ای جهت مداخله در امور داخلی سایر کشورها سوء استفاده می کنند.

در جریان برگزاری چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، قطعنامه فوق ارائه شده از سوی چین با حمایت گسترده ای از سوی دیگر کشورها مواجه شد؛ نماینده فیلیپین با اشاره به اینکه کشورش توسط آمریکا و اسپانیا تحت استعمار قرار گرفته است، تاکید کرد که از اهمیت ریشه کن سازی میراث استعمار در راستای ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر آگاه است؛ وی افزود که تصویب قطعنامه «تاثیرات منفی میراث استعمار بر بهره مندی از حقوق بشر»، بستری را برای مردمی که تحت فشار و سرکوب استعمار هستند، فراهم می کند تا درباره میراث استعمار بحث و گفتگو کنند و به همین جهت از اهمیت چشمگیری برخوردار است.

راه توسعه حقوق بشر که چین مطابق با شرایط ملی اش پیش گرفته است، نه تنها از حقوق بشر مردم چین به صورت کامل محافظت می کند، بلکه باعث ارتقاء اهداف جهانی حقوق بشر نیز می گردد؛ مدافعان غربی حقوق بشر باید فکری به حال تسویه حساب بدهی های حقوق بشری خودشان کنند و به فکر درمان بیماری کله شقی و ستیزه جویانه خود باشند که به دلیل ابتلا به آن، انگشت اتهام خود را به سمت شرایط حقوق بشری دیگر کشورها نشانه می گیرند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: