پرش به محتوا

نیکاراگوئه «مداخله مداوم» آمریکا در امور داخلی خود را محکوم کرد

به گزارش خبرگزاری افه، دولت نیکاراگوئه دیروز دوشنبه مراتب اعتراض خود در محکوم کردن «مداخله مداوم» آمریکا «در امور داخلی» این کشور را به «کِوین سولیوان» سفیر آمریکا در نیکاراگوئه اعلام کرد.

وزارت امور خارجه نیکاراگوئه در یادداشتی از سفیر آمریکا خواست «از نقض حقوق ملی و اعمال سیاست‌های مبتذلانه، ناهنجار، گستاخانه، ناجوانمردانه و نفرت‌انگیز خود صرف نظر کنند».

در متن این یادداشت آمده است: بار دیگر اعلام می‌کنیم که هیچ امری (از سوی آمریکا) برای نیکاراگوئه‌ای‌ها خوشایند نیست. حاکمیت ما، مورد بحث قرار نمی‌گیرد و به بربرهای وحشی واگذار نمی‌شود.

دولت نیکاراگوئه از سولیوان خواست تا «در زمینه کنوانسیون وین که همه دولتها موظف به آن هستند، در روابط دیپلماتیک که مستلزم به رسمیت شناختن حاکمیت و تعیین سرنوشت خود است، رفتار محترمانه و مسئولانه ای اتخاذ کند».

به نوشته افه، نیکاراگوئه بدون بیان جزئیات اقدام واشنگتن علیه این کشور، اعتراض شدید خود در این یادداشت را در فاصله یک ماه مانده تا انتخابات آتی منتشر کرده است.

انتخابات عمومی نیکاراگوئه ۷ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۶ آبان ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری، ۹۰ نماینده مجلس ملی و ۲۰ نماینده «پارلمان آمریکای مرکزی»  برگزار خواهد شد.  

دانیل اورتگا رئیس‌جمهوری ۷۵ ساله نیکاراگوئه که همچنان از محبوبیتی گسترده در میان زحمت‌کشان برخوردار است، اعلام کرد که برای چهارمین دوره متوالی در رقابت انتخاباتی هفتم نوامبر سال جاری میلادی (۱۶ آبان) شرکت خواهد کرد.

دولت جو بایدن بتازگی با اتهام ساختگی و مداخله‌جویانه اقدام علیه دموکراسی، برخی از مقامات دولت نیکاراگوئه را در فهرست تحریمی خود قرار داد.  آنتونی بلینکن وزیر خارجه رژیم آمریکا در این باره گفت: آمریکا از اورتگا رئیس جمهوری نیکاراگوئه و دولت این کشور می‌خواهد فوری نامزدهای ریاست جمهوری و دیگر رهبران مخالف و مدنی که در هفته گذشته بازداشت شدند را آزاد کند.

رئیس بانک مرکزی نیکاراگوئه، معاون شورای ملی نیکاراگوئه،  یک سرتیپ ارتش نیکاراگوئه و مدیر اجرایی انستیتوی نظامی رفاه اجتماعی از افرادی هستند که در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفته و دارایی‌های این افراد در آمریکا بلوکه شده و آمریکایی‌ها از معامله با آنها منع شده‌اند. به ادعای آمریکا، نامبردگان همدست و شریک سرکوب‌های رژیم اورتگا هستند.  

اورتگا در پاسخ به اقدام واشنگتن در تحریم برخی از مقامات کشورش در یک نطق تلویزیونی گفت این تحریم ها مانعی بر سر راه دولت وی نخواهند بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: