پرش به محتوا

میله‌داغ، آبجوش، شکنجه روحی و تجاوز دستمزد زنان کارگریک مطالعات تحقیقاتی نشان داد که بیش از ۵۰ درصد زنان کارگر بنگلادشی در عربستان در شرایط بسیاری اسفناکی قرار دارند.

به گزارش سعودی لیکس، یک مطالعه تکان دهنده در خصوص اقدامات عربستان سعودی علیه کارگران بنگلادشی نشان داد که 52 درصد از زنان مهاجر در معرض شکنجه و آزار و اذیت در محل کار خود قرار گرفته‌اند.

مطالعه واحد تحقیقاتی جنبش پناهندگان و مهاجران نشان داد که حدود 52 درصد از زنان مهاجر که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وطن خود بازگشتند، در محل کار خود در عربستان مورد شکنجه یا آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. از این تعداد ، 35 درصد شکنجه فیزیکی ، 52/2 درصد آزار روحی و 11 درصد تأیید کرده بودند که در کشورهای مقصد مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

در ماه‌های سپتامبر و اکتبر سال جاری با 153 شرکت کننده (92 مهاجر بازگردانده زن و 61 خانواده مهاجر) از 42 منطقه بنگلادش مصاحبه شد. بازگشت کنندگان از عربستان سعودی ، اردن ، امارات متحده عربی، عمان ، قطر ، لبنان ، بحرین ، عراق ، مالزی ، مالدیو ، هنگ کنگ، استرالیا و موریس بودند.

به گفته دفاتر رفاه مهاجران در فرودگاه «داکا» 4.8 نفر از مهاجران در زمان شیوع ویروس کرونا به خانه بازگشتند و حدود 50.000 نفر از آنها زن بودند که پس از بازگشت 22 درصد از آنها با یک سری مشکلات از جمله انگ اجتماعی ، ازدواج‌های شکست خورده ، بیماری و غیره روبرو شدند.

در میان مهاجرانی که بازگشته‌اند، اکثریت تأکید کردند که تحت شکنجه جسمی و روانی همسران خود بوده‌اند. برخی نیز از آزار و اذیت نزدیکان خود و پولشویی خبر دادند.

بر اساس اعلام دفتر نیروی انسانی ، اشتغال و آموزش از سال 1991 حدود 10 کارگر زن بنگلادشی در خارج از کشور ، عمدتا در خاورمیانه ، استخدام شده‌اند و هزاران کارگر زن مهاجر بنگلادشی پس از شکنجه مجبور شدند با دست خالی به خانه بازگردند. همچنین دست کم 487 کارگر مهاجر در پنج سال گذشته با تابوت به خانه بازگشته‌اند که در میان آنها ، 200 کارگر مهاجر زن تنها در عربستان جان باختند.

گذشته از مرگ و میر ، شدت ضربه روحی و جسمی بر زنان مهاجر بنگلادشی آنقدر زیاد بود که بسیاری از زنان پس از از دست دادن سلامت روانی به خانه بازگشتند. اطلاعات دقیقی از تعداد واقعی زنان مهاجر که در شرایط شکنجه و بدرفتاری به کشورهای خود بازگشته اند در دسترس نیست. اما طبق گزارش رسانه‌ها ، بیش از 13 هزار زن در سالهای 2016-2019 از عربستان به خانه بازگشتند.

سازمان‌های حقوق بشری نقض‌های جدی در کمپین مقامات سعودی علیه مهاجران و بی توجهی به ملاحظات بشردوستانه ، از جمله بدرفتاری و اخراج اجباری را زیر نظر دارند.

سازمانی که در دفاع از حقوق کارگران مهاجر تخصص دارد ، نشان می‌دهد که مقامات سعودی بیش از 80 هزار مهاجر غیرقانونی را در چارچوب کمپین‌های بازرسی در عربستان بازداشت کرده‌اند.

در چهار سال گذشته ، بنگلادش 500 جسد و 12000 تا 15000 زن مهاجر را ثبت کرده که در کشورهای مقصد مورد آزار قرار گرفته‌اند و از حداقل 500 کارگر، 100 نفر خودکشی کردند که بیشتر آنها مورد بدرفتاری قرار گرفتند و آنها بدون کالبد شکافی به خاک سپرده شدند.

برخی از فعالان حقوق بشری تصریح کردند که کارفرمایان از میله‌های داغ آهنی برای سوزاندن بدن و حتی ریختن آب جوش روی آن‌‌ها برای شکنجه کارگران استفاده می‌کنند.

کارگران زن بنگلادشی در عربستان سعودی پس از سوء استفاده جسمی کارفرمایان از آن‌ها در بسیاری موارد مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. با وجود شکایت بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و فعالان حقوق بشری مداخله دولت سعودی در محکومیت چنین جنایتی دیده نمی‌شود درحالی‌که بسیاری از فعالان حقوق بشر مهاجر بنگلادشی تاکید کردند که تعداد زیادی از زنان مهاجر که در خانه کار می‌کردند، قبل از پایان دوره قراردادشان با علائم مختلف آسیب دیدگی بر روی بدن خود به خانه بازگشتند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: