پرش به محتوا

جیمز باند گزارش میدهد: شکست آسترا زنیکا و حسادت به موفقیت اسپوتنیک وی!

همزمان با به اکران در‌آمدن فیلم جدید جیمز‌باند مامور امنیتی در خدمت ملکه الیزابت، روزنامه دست راستی و چرند نویس سان داستان جدیدی سر‌هم بندی کرده و مدعی شده ماموران امنیتی روسی بدستور شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فورمول واکسن سوئدی انگلیسی آسترا زنیکا را دزدیده و واکسن روسی اسپوتنیک وی را بر اساس آن ساخته‌اند.

 به گزارش راشا تودی دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، به ادعای روزنامه انگلیسی سان (روزنامه سان چرند نامه ای هفت رنگ است که به دروغسازی و پراکنی شهره است و کمترین اعتباری در زمینه سیاسی و علمی ندارد) که روسیه را متهم به سرقت فرمول ساخت واکسن استرازنکا و استفاده از ان برای ساخت اسپوتنیک وی کرده بود، واکنش نشان داد.

 روزنامه سان در گزارشی ادعاهایی را مطرح کرده و عملا روسیه را به در اختیار گرفتن پنهانی تکنولوژی و ساختار واکسن آکسفورد- استرازنکا و استفاده از آن در ساخت واکسن «اسپوتنیک وی» متهم کرده است. این رسانه بدون ارائه اسناد و مدارک مستند، این ادعاها را نقل از برخی منابع امنیتی انگلیس مطرح کرده است 

پسکوف در مورد ادعای ضدروسی روزنامه سان خاطرنشان کرد که این روزنامه کاملا غیرعلمی است و طرف روسی چنین نگاهی به محتویات این روزنامه دارد.

الکساندر گینزبورگ رئیس مرکز ویروس شناسی گاملیا (مرکز سازنده واکسن اسپوتنیک وی) در ماه آوریل گذشته برخی ادعاها مبنی بر سرقت فرمول واکسن و استفاده از آن برای ساخت واکسن روسی را ادعای بسیار مضحک در مورد اسپوتنیک وی خواند. 

 سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگر سخنان خود از مردم روسیه خواست تا واکسن کووید۱۹ بزنند.

 منابع امنیتی که روزنامه سان در مورد واکسن روسی به آنها استناد کرده است، ادعا کرده اند، مدارکی دارند که نشان می دهد یک جاسوس روس در انگلیس توانسته به طرح کلی فوق سری این واکسن دست پیدا کند اما مشخص نیست که این طرح کلی اسناد پزشکی و آزمایشگاهی بوده یا یک شیشه کوچک نمونه دارو است .

روسیه پیشتر در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ مدارک لازم برای تایید اسپوتنیک وی را به اتحادیه اروپا را تحویل داد و نهاد تنظیم کننده امور دارویی اروپا در ماه مارس اعلام کرد که مراحل برای تایید و ثبت این واکسن را آغاز کرده است.  اما به نظر می رسد اتحادیه اروپا برای پذیرش این واکسن مقاومت می کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اواخر شهریور اعلام کرده بود که روسیه برای تایید متقابل واکسن های کرونا با اتحادیه اروپا آمادگی دارد.

لاوروف گفته بود: چنین تلاشی از طرف اتحادیه اروپا برای مذاکره با روسیه برای تایید متقابل واکسن کرونا صورت گرفت اما این تلاش متوقف شده است.

جاسوسان سازمان امنیت داخلی انگلیس پیشتر بدون ارائه مدرک معتبری ادعا کرده بودند که هکرهای روسی تلاش‌های مکرری برای انجام حملات سایبری به سیستم های دانشگاه آکسفورد داشته اند.

حتی تائیدیه نشریه ای علمی The Lancet ، که ایمنی واکسن روسی را تأیید کرده و اثربخشی آنرا تقریبا ۹۲٪ درصد اعلام کرده که بیشتر از آسترا زنیکا است ، نظر اتحادیه اروپا و انگلیس را نسبت به بهتر بودن واکسن روسی تغییر نداد و هنوز هم عامدانه مجوزی برای این واکسن صادر در اروپا نشده است..

اسپوتنیک وی از دو نوع آدنوویروس نوترکیب با هدف ایجاد پاسخ ایمنی در برابر عامل بیماری کووید ۱۹ در واکسینه شده استفاده می کند.
آسترا زنیکا برای هر دو واکسیناسیون از بردار یکسانی استفاده می کند و بنابراین نمی تواند سطح حفاظتی مشابه با نوع روسی خود ارائه دهد.

از زمان ثبت نام این واکسن در روسیه در ۱۱ آگوست ۲۰۲۰ ، اپوتنیک وی به طور رسمی در ۷۰ کشور جهان با جمعیت بیش از چهار میلیارد نفر تأیید شده است.
بر خلاف اسپوتنیک ، واکسن آسترا زنیکا به دلیل عوارض جانبی خطرناک از صحنه واکسن‌های مورد اعتماد حذف شد. در ابتدا آسترا زنیکا برای افراد مسنخطرناک و بعداً برای جوانان هم مضر تشخیص داده شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: