پرش به محتوا

علت انفجار قیمت  انرژی در اروپا. 

به گزارش روزنامه مارکسیستی یونگه ولت و خبرگزاری اسپوتنیک، در اجلاس بعدی اتحادیه اروپا در بروکسل در ۲۱ و ۲۲ اکتبر ، موضوع افزایش قیمت گاز باید در دستور کار قرار گیرد. 

فشار بر مصرف کنندگان تجاری و خصوصی از افزایش سریع هزینه های انرژی در حال حاضر به اندازه کافی زیاد است – سران دولتها و دولتها باید حداقل به صورت شفاهی واکنش نشان دهند. 

افزایش قیمت فشار بسیار زیادی را بر مصرف کنندگان تجاری خصوصی در کشورهای اروپایی وارد می کند سران دولت ها مجبور هستند زیر فشار و اما حداقل حتی به صورت شفاهی هم شده به موضوع بپردازد. 

با این حال بسیار بعید است که سران کشورهای اروپایی به سیاست‌های خود در مورد افزایش قیمت انرژی به شکل انتقادی برخورد کنند به خاطر اینکه این سیاست‌ها با همدستی و همکاری لابی‌های انرژی و به نفع آنان گرفته شده است 

واقعیت این است که قیمت گاز طبیعی به سرعت افزایش یافته و این روند همچنان رو به افزایش است. 

با اشاره به پرتال مقایسه ای قیمت های انرژی می توان مشاهده کرد که خانوارهای آلمانی با یک فصل سرد زمستانی با قیمت های غیر قابل تصور انرژی روبرو خواهند بود بود که توان پرداخت آن را نخواهند داشت. 

افزایش قیمت انرژی مثلاً در زمینه گاز تا ۸۷ درصد و در زمینه نفت سیاه برای تامین انرژی شوفاژهای مصرف کنندگان خصوصی ۱۰۰درصد بوده است. 

کلاوس مولر ، ازروزنامه آلمانی آگسبورگرآلگماینه (چاپ جمعه) می‌گوید: مراکز مشاوره دهنده مصرف کنندگان در آلمان هشدار می دهند: «در زمینه افزایش قیمت انرژی شوک بزرگ در انتظار مردم و مصرف‌کنندگان آلمان است.»

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا قبلاً واکنش نشان داده اند و یا می خواهند افزایش قیمت انرژی را محدود کنند (البته با پول مالیات دهندگان کشورهایشان) ، برای مثال دولت فرانسه در ماه سپتامبر اعلام کرد که قصد دارد با پول مالیات دهندگان قیمت انرژی را در ماه‌های سرد امسال ثابت نگه دارد، نخست وزیر اسپانیا از اتحادیه اروپا خواست است که از همان ابتدا یک انحصار عرضه و تقاضا در اروپا ایجاد شود و قیمت ها ثابت نگه داشته شود.

اما با توجه به تمام این واقعیت ها فعالان محیط زیست در محدوده اتحادیه اروپا سعی می‌کند این تصور واهی را به وجود بیاورد که این روسیه است که باعث بالا رفتن قیمت گاز شده است!

ادعایی بسیار تعجب آور که اثبات آن بسیار سخت است.

چندین گرایش عمده اقتصادی اجتماعی یا گروه های ذی نفع در اینجا گرد هم می آیند و آنچه در حال رخ دادن است گاهی اوقات روند کاملاً نامعقولی به خود میگیرد. 

فعالیت های گسترده در زمینه حفاظت از محیط زیست و آب و هوا در سال های گذشته منجر به حذف استخراج زغال سنگ و استفاده از زغال سنگ به عنوان یکی از منابع اصلی انرژی و یا تولید انرژی گشته و به طور کلی استفاده از سوخت های فسیلی در کشور های اروپای غربی به شدت کاهش یافته است، تلاش برای بازسازی پایه‌های تامین انرژی اما با چنین سرعتی همراه نبوده و در نتیجه یک سوراخ بزرگ در زمینه حذف انرژی های فسیلی و ایجاد انرژی های معادل به وجود آمده است. 

این تصمیم گیری های اروپا مثل بقیه رفتارهای سیاسی در اتحادیه اروپا غیرحرفه‌ای انجام گرفته و تحت تاثیر لابی های گوناگون یعنی لابی انرژی فسیلی و لابی انرژی های آلترناتیو محیط زیستی قرار دارد و به چنین نتایجی منجر شده است.

از یک سو ، سیاستمداران شکایت دارند که تاسیسات ذخیره گاز در آلمان تنها تا دو سوم پر است. از سوی دیگر ، وضعیت حقوقی اکنون به گونه ای است که ، برای مثال ، سازمان لابی حفظ محیط زیست آلمان می خواهد شرکت های نفت و گاز را با وجود کمبود گاز مجبور کند که تولید گاز خود را کاهش دهند. 

در عین حال بروکسل کاملاً آگاه است که این شرکت‌ها از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردارند در صورت افزایش فشار سیاسی از سوی اتحادیه اروپا به این شرکت ها آنها می توانند در محدوده ی اروپا در بخش های دیگراقتصادی پول خود را سرمایه گذاری کرده و یا اروپا را ترک کرده و به دیگر کشورها مهاجرت کنند. اگر چنین امری اتفاق بیفتد طبعا مشکل گرم کردن ساکنان اروپا و کمبود انرژی در زمستان دیگر مشکل آنها نیست.

سیاست روسیه ستیزی در محدوده اتحادیه اروپا بسیار قوی تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

فقط باید به این نکته توجه کرد که اروپا عادت کرده است هر چند ماه یک بار تحریم های جدیدی علیه روسیه یعنی بزرگترین و اصلی ترین تامین کننده انرژی اروپا به کار ببندد و این نشان می‌دهد که سیاست های اروپا تا چه حد پوچ و بی معنی است یعنی ستیز یک جانبه با کشوری که مشغول معامله برای تامین مهمترین کالای مصرفی در اروپا می باشد! 

با این وجود این کم کاری و اشتباهات، تحت هدایت واشنگتن ، اکثریت کشورهای اتحادیه اروپا به طور فعال سعی کردند از اجرای پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ در دریای بالتیک نیز جلوگیری کنند.  علیرغم اتمام پروژه میلیارد دلاری ، هنوز حملات علیه این پروژه و روسیه  متوقف نشده است.

سیاستمداران افراد بسیار باهوشی نیستند اما در این حد مسئله را می فهمند اگر آنها به چیزی گند بزنند و یا کاری را به افتضاح بکشانند باید سعی کنند گناهش را گردن کسان دیگری بیاندازند و در اینجا چه کسی بهتر از پوتین، روسیه یا چین؟

احتمالاً به همین دلیل است که «نامزد برتر» سابق برای سمت اصلی اتحادیه اروپا و رهبر گروه پارلمانی راستگرایان ، مانفرد وبر ، از طریق روزنامه شدیدا دست راستی بیلد (چاپ چهارشنبه) گفت: «بزرگترین برنده زمستان سرد در اروپا» ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواهد بود. 

«به منظور تقویت قدرت خود در برابر روس ها ، ما باید بر سر یک مفهوم اروپایی برای تهیه گاز و نفت به توافق برسیم.»

مسکو به چنین اظهاراتی با آرامش برخورد می‌کند اما طبعاً بی تفاوت نیست. 

رسانه‌های روسیه اعلام کردند که برخورد اتحادیه اروپا در مورد افزایش قیمت انرژی و حملات این کشورها به روسیه برای ولادیمیر پوتین بسیار اهمیت داشته و شخصاً بررسی این مشکلات را به عهده به دست گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان ، پوتین تاکید کرد که روسیه مقصر بالا رفتن قیمت انرژی نیست ، بلکه وضعیت بازار جهانی – و سیاست شکست خورده ی اتحادیه اروپا در زمینه انرژی عوامل اصلی افزایش قیمت انرژی در بازار جهانی بوده است.

پوتین در ادامه سخنان خود به این موضوع اشاره می‌کند که این اتحادیه اروپا بود که علیرغم هشدارهای ما حاضر نشد قراردادهای بلند مدت با قیمت های مناسب را با روسیه امضا کند و در مقابل پیشنهاد ما برای توافق بر سر یک قیمت متعادل برای گاز اتحادیه اروپا تمایل خود را به تعیین قیمت از سوی بازار بورس انرژی اعلام کرد و این یک اشتباه بزرگ بود.

طبق گزارش خبرگزاری آلمان از روز دوشنبه لوله‌های نورد استریم ۲ به طور آزمایشی از گاز پر خواهد شد تا عملکرد این لوله ها و ایمنی آنها و مورد بررسی قرار بگیرد.این امر بسیار مهم است زیرا که راه اندازی سریع نورد استریم ۲ می تواند نگرانی ها در مورد کمبود گاز را برطرف کند و در عین حال شاید منجر به کاهش قیمت گاز شود. اما در آلمان برای سنگ اندازی در مورد استفاده از این امکان تصمیماتی گرفته شده است از جمله اینکه موسسه به نام شبکه فدرال در مورد صدور مجوزها برای استفاده از نوع استریم ۲ مشکلات ایجاد کرده است است بررسی مجوز ها می تواند آغاز به کار استریم دو و گازرسانی در آلمان را به شکل جدی عقب انداخته و بر بحران بین اتحادیه اروپا و روسیه و افزایش قیمت گاز تاثیر بسیار منفی داشته باشد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: