پرش به محتوا

جنبش اسلامی ترکستان شرقی ناگهان عابد و زاهد شد!

گِنگ شوانگ، معاون نماینده دائمی چین در سازمان ملل در سخنرانی خود با اشاره به حذف نام جنبش اسلامی ترکستان شرقی از فهرست سازمان های تروریستی توسط برخی از کشورها، از رفتارهای تبرئه‌کننده و حمایت این کشورها از چنین گروهی انتقاد کرد و از آنان خواست با توجه به وضعیت کلی همکاری بین المللی برای مبارزه با تروریسم، بی درنگ رفتارهای اشتباه خود را اصلاح و بار دیگر جنبش اسلامی ترکستان شرقی را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسند.

گِنگ شوانگ گفت: جنبش اسلامی ترکستان شرقی از سازمان های تروریستی تایید شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل است و مبارزه با نیروهای تروریستی ترکستان شرقی به عنوان نماینده جنبش اسلامی ترکستان شرقی، بخشی مهم از مبارزه بین المللی با تروریسم بوده و با منافع مشترک جامعه بین المللی سازگار است.

گزارش تنظیم شده از سوی گروه متخصصان کمیسیون تحریم شورای امنیت نشان می دهد در حال حاضر جنبش اسلامی ترکستان شرقی هنوز هم بسیار فعال است و در سوریه هزاران جنگجو و در داخل افغانستان نیز صدها عضو دارد و همچنین با گروه‌های تروریستی و خشونت بار مانند القاعده ارتباط خود را حفظ کرده و علاوه بر آموزش تروریست‌ها، به طور منظم اطلاعات صوتی و ویدیویی برای تبلیغات حملات تروریستی منتشر می کند.

معاون نماینده دائمی چین در سازمان ملل تاکید کرد: چین امیدوار است همه طرف‌ها ماهیت خشونت‌بار و تروریستی و خطرات وخیم جنبش اسلامی ترکستان شرقی را بشناسند و تلاش‌های چین برای مبارزه با تروریسم را درک و از این تلاش‌ها پشتیبانی کنند.

این مقام چینی اشاره کرد: اخیرا تحولات بزرگی در اوضاع داخلی افغانستان رخ داده است. چین از طالبان می خواهد با عملی کردن تعهدات خود، به طور کامل ارتباط خود را با تروریسم قطع کند و همچنین از جامعه بین المللی درخواست می کند با اتحاد و هماهنگی، از گسترش نفوذ نیروهای تروریستی از جمله جنبش اسلامی ترکستان شرقی با سوءاستفاده از شرایط کنونی در افغانستان پیشگیری کند تا از تبدیل شدن دوباره افغانستان به پناهگاه و محلی برای گسترش فعالیت های تروریستی جلوگیری شود.

گِنگ شوانگ در ادامه افزود: جامعه بین المللی باید به موقع پشتیبانی برای مقابله با شیوع کرونا و کمک های بشردوستانه را در اختیار افغانستان قرار دهد تا به از سر گیری هر چه زودتر روند ساخت و ساز ملی، تسریع توسعه اقتصادی و اجتماعی و از بین رفتن محل پرورش تروریسم در افغانستان کمک شود.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: