پرش به محتوا

بیانیه لاوروف-وانگ در مورد آمریکابه گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، روسیه و چین معتقدند که فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی آمریکا و متحدانش تهدید جدی برای امنیت ملی این دو کشور است. این موضوع در بیانیه مشترک «سرگئی لاوروف» و «وانگ یی» وزرای خارجه روسیه و چین که متن آن در سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده، آمده است.  

در این بیانیه روسای دستگاه‌های دیپلماسی روسیه و چین یادآور شدند که بیش از 200 آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکایی در خارج از سرحدات مرزی این کشور در مناطق مختلف جهان مستقر هستند که فعالیت آنها مخفیانه و غیرشفاف است.

در این سند تأکید شده است: «مقامات مسکو و پکن در این رابطه با یکدیگر هم عقیده هستند که فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی آمریکا و متحدانش باعث نگرانی‌هایی در جامعه جهانی شده، آسیب جدی به امنیت مناطق مختلف جهان رسانده و امنیت ملی روسیه و چین را نیز مستقیماً با خطر مواجه کرده است. ضمن اینکه این فعالیت‌ها سئوالاتی را نیز در ارتباط با رعایت کنوانسیون مربوط به ممنوعیت استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی و میکروبی بوجود آورده است.»  

پیش از این، «الکساندر فئودوروف» معاون دبیرکل شورای امنیت روسیه نیز گفته بود که گسترش بدون کنترل شبکه‌های آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه نگرانی‌های جدی را برای مقامات مسکو و بطور کلی در جامعه جهانی بوجود آورده است.

«نیکولای پاتروشیف» دبیر شورای امنیت روسیه نیز چند ماه قبل اعلام کرده بود، مقامات مسکو و پکن دلایل موجهی در اختیار دارند که تصور کنند در آزمایشگاه‌های تحت کنترل آمریکا در کشورهای همسایه روسیه و چین که تعداد آنها در حال افزایش است، روی سلاح‌های بیولوژیکی کار می‌شود. ضمن اینکه وجود این آزمایشگاه‌ها باعث بروز بیماری‌های مشکوکی نیز در میان مردم محلی مناطق استقرار این تاسیسات شده است.
یک مقام آگاه در مسکو در تأیید سخنان اخیر دبیر شورای امنیت روسیه گفت: آزمایشگاه‌هایی نه تنها در خاک اوکراین، بلکه در گرجستان، وجود دارند که به آمریکا تعلق داشته و فعالیت‌های مشکوک در آنها نگرانی‌هایی را برای روسیه بوجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، مقامات آگاه در مسکو به این خبرگزاری اعلام کردند که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در خاک اوکراین وجود دارد که به آمریکا تعلق دارند.

به گفته این منابع خبری، چنین آزمایشگاه‌هایی واقعا در اوکراین وجود دارند که نگرانی‌های جدی را برای روسیه بوجود آورده است. این آزمایشگاه‌ها که تحقیقات مشکوک بیولوژیکی در آنها انجام می‌شوند، نه تنها در خاک اوکراین، بلکه در کشور گرجستان و در مناطقی نزدیک مرزهای روسیه فعالیت دارند.

هفته گذشته «نیکولای پاتروشییف» دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه‌ای گفته بود که مسکو دلایل خوبی در اختیار دارد که در آزمایشگاه‌های تحت کنترل آمریکا در سایر کشورهای جهان، کار به روی ساخت سلاح‌های بیولوژیکی انجام می‌شود.

به گفته این مقام بلندپایه روس، بیشتر این مراکز تحقیقاتی در نزدیکی مرزهای روسیه و چین قرار دارند که در آنها ظاهراً آمریکایی‌ها به دانشمندان محلی روش‌های جدید برای درمان بیماری‌های خطرناک را نشان می‌دهند. ولی اصلاً مشخص نیست که در داخل آنها چه می گذرد. این در حالی است که در مناطقی که این آزمایشگاه‌ها قرار دارند، انواع بیماری‌های ناشناخته مشاهده شده است. 

ایالات متحده تنها کشور در جهان است که تاکنون در بوجود آوردن مکانیزمی در چارچوب اجرای کنوانسیون مربوط به ممنوعیت آزمایش، تولید و ذخیره سازی مواد بیولوژیکی و باکتریولوژیکی و نابودی تمامی ذخایر این نوع مواد شیمیایی، ممانعت ایجاد می‌کند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه بر ضرورت تقویت مکانیزمی به منظور تأمین ممنوعیت کار، تولید و گسترش سلاح‌های بیولوژیکی تأکید کرد.

پوتین امروز (پنج‌شنبه) در پیامی خطاب به شرکت کنندگان و سازمان دهندگان کنفرانس علمی-عملی بین المللی «تهدیدات جهانی در عرصه امنیت بیولوژیکی. مشکلات و راه حل‌ها» در بندر سوچی با اشاره به این مسئله ،یادآور شد: «مقابله موثر با تهدیداتی که جنبه بیولوژیکی دارد، نیازمند همکاری نزدیک تمامی ساختارهای دولتی مربوطه، جوامع علمی و پزشکی کشورهای جهان است. در این راستا بسیار اهمیت دارد تا مکانیزم‌های ملی و بین المللی موجود در این زمینه برای تأمین ممنوعیت کارهای تحقیقاتی، تولید و گسترش تمامی انواع سلاح‌های بیولوژیکی و سمی در سراسر جهان تقویت شوند.»  

رئیس جمهوری روسیه ابراز اطمینان کرد که مباحثات آغاز شده در این عرصه در جریان کنفرانس کنونی، برای دست یابی به چنین اهدافی بسیار سازنده و پرمحتوا خواهد بود.

سومین ‌کنفرانس علمی-عملی بین المللی «تهدیدات جهانی در عرصه امنیت بیولوژیکی. مشکلات و راه حل‌ها» طی روزهای 24 و 25 ژوئن (4-3 تیر ماه) در بندر سوچی در جنوب روسیه در حال برگزاری است.

لازم به یادآوری است که در ماه آوریل سال جاری (فروردین ماه) دبیران شوراهای امنیت کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در نشستی که در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، در خصوص اقدامات مشترک به منظور جلوگیری از تهدیدات بیولوژیکی به توافق رسیدند. روسیه در این نشست طرح ابتکاری در رابطه با ایجاد شورای هماهنگی اقدامات برای مقابله با تهدیدات مربوط به عوامل خطرناک بیولوژیکی را ارائه داد که مورد حمایت طرفین قرار گرفت.  
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: