پرش به محتوا

سرنوشت واکسن کوبائی تولید شده در ایران چه شد؟

دکتر علیرضا بیگلری گفت: واکسن تولید کوبا که در کوبا با نام سوبرانا و در ایران به نام پاستوکووک با همکاری این کشور تولید می‌شود و نتایج مطالعات فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن هفته آینده به اطلاع عموم می‌رسد.

وی افزود: در چهار هفته پیش رو تا ١٠ آبان ماه محموله ۶ میلیون دوز واکسن به طور کامل تحویل وزارت بهداشت خواهد شد که پارت اول شامل یک میلیون و ٢٠٠ هزار دوز واکسن را شنبه هفته گذشته تحویل دادیم و پارت دوم هفته آینده به همان میزان و تا ١٠ آبان ۶ میلیون دوز واکسن تحویل داده خواهد شد.

بیگلری تاکید کرد: این واکسن تأثیر خوبی بر گروه سنی کمتر از ۱۸ سال دارد و با توجه به نیاز کشور و اثربخشی خوب آن درباره واریانت دلتا، در تلاش هستیم از پایان آذر ماه ۴ میلیون دوز واکسن پاستوکووک دیگر هم به تولیدمان اضافه و تعهدات را عملی کنیم.

در ضمن شرکت کوبایی داروسازی بایوکوبافارما روز شنبه اعلام کرد، نیکاراگوئه مجوز استفاده اضطراری دو واکسن ویروس کرونای ساخت کوبا را صادر کرده است.

شرکت دارویی بایوکوبافارما در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشته است، سازمان تنظیم سلامت نیکاراگوئه مجوز استفاده اضطراری برای واکسن‌های آبدالا و سوبرانا را صادر کرده است.

دانشمندان کوبا سه واکسن علیه کووید  ۱۹ تولید کرده‌اند که همه آنها در انتظار تایید رسمی سازمان  جهانی بهداشت هستند.کوبا اولین کشور در آمریکای لاتین و کارائیب است که موفق به تولید واکسن علیه کرونا شده است.

ونزوئلا، ویتنام و ایران نیز مجوز اضطراری برای استفاده از واکسن‌های کوبا را صادر کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: