پرش به محتوا

تکرار تلخ تاریخ برای مهاجران در آمریکا

جو بایدن علی‌رغم آنکه وعده داده سیاست‌های مهاجرتی دوران ترامپ را اصلاح کند هنوز اقدامی در این راستا انجام نداده است. او تنها در اولین روز ریاست جمهوری خود با دست زدن به یک اقدام تبلیغاتی فرمان مهاجرتی ترامپ را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در طول نه ماه حضور جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید، تداوم سیاست اخراج مهاجران سبب شده تا هزاران مهاجر با وضعیتی مشابه دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» مواجه باشند. هفته گذشته رسانه‌ها گزارش دادند بیش از 10هزار مهاجر غیرقانونی پس از عبور از یک رودخانه مرزی در جنوب آمریکا، در نزدیکی یکی از شهرهای ایالت تگزاس تجمع کرده‌اند و منتظر انجام تشریفات قانونی برای انتقال به کمپ‌های مهاجران در خاک آمریکا هستند.

این مهاجران -که بسیاری از آن‌ها اهل هائیتی و در حال فرار از کشوری هستند که به واسطه کودتا و وقوع زمین لرزه با مشکلات زیادی مواجه شده است- در شهر دل ریو اردو زده‌اند اما آمریکا در اقدامی ضد انسانی این مهاجران را از کشور اخراج کرد و آنها را به هائیتی بازگرداند. برده‌داری در هائیتی با ورود کریستف کلمب در این جزیره در سال 1492 شروع شد و غرب وحشی میراث‌دار برده‌داری و گاوچرانان نماد ظلم به سیاه‌پوستان بوده‌ است. تا مدت‌ها این عقیده وجود داشت که ترامپ، یادآور تبعیض نژادی در تاریخ آمریکاست اما وقتی تصاویر رفتار خشونت‌آمیز پلیس اسب‌سوار ایالت تگزاس با مهاجران اهل هائیتی را در کنار دیگر اخبار و گزارش‌ها ازجمله اسکان دادن حدود 10 هزار مهاجر دیگر زیر یک پل در وضعیتی اسفبار و ادامه جدا کردن فرزندان از والدینشان در مرز مکزیک را از زمان روی کار آمدن بایدن در کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم که سیاست مهاجرتی دولت جدید با دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور قبلی ایالات‌متحده تفاوتی نکرده است. 

سازمان ملل متحد چند هفته پیش ضمن ابراز نگرانی عمیق از اخراج گسترده مهاجران هائیتی از ایالات متحده این اقدام ضربتی واشنگتن را مصداق احتمالی نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرد. فیلیپو گراندی، کمیسر علی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با انتشار بیانیه‌ای گفت: «اخراج‌های گسترده و خودسرانه‌ای که هم‌ اکنون مقامات آمریکا با استناد به مقررات بهداشتی در این کشور و بدون تلاش برای تعیین اولویت‌هایی از جنس حمایت و حفاظت به آن مبادرت می‌کنند با معیارها و استانداردهای بین المللی مغایرت دارد و می‌تواند به عنوان مصداق احتمالی سرکوب تلقی شود که نقض قوانین وحقوق بین‌المللی است.»

آقای گراندی در ادامه تصریح کرده است که با دیدن تصاویر هزاران هائیتیایی که در زیر پل‌های بزرگراهی در شهر مرزی دل ریوی ایالت تگزاس پناه گرفته‌اند، «شوکه» شده است.

تکرار تلخ تاریخ برای مهاجران در آمریکا_fororder_微信图片_20211005164753

کمیساریای عالی حقوق بشر و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به ریاست فیلیپو گراندی پیش‌تر ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت مهاجران هائیتیایی به دولت آمریکا گوشزد کرده بودند که هر پناهجو حق دارد خواهان بررسی درخواست پناهندگی خود شود.سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیز با تاکید بر اینکه «درخواست پناهندگی جزئی از حقوق بشر است» خواهان رعایت این حق از سوی مقامات آمریکایی شده بود.

در روزهای گذشته انتشار تصاویری از رفتار غیرانسانی مأموران سواره‌نظام آمریکا با پناه‌جویان هائیتی‌تبار جنجال‌های گسترده‌ای به همراه داشته و حتی باعث استعفای «دانیل فوت»، نماینده ویژه آمریکا در امور هائیتی شده است.چند روز پیش عکاس خبرگزاری فرانسه تصاویری از نحوه برخورد مأموران اسب‌سوار آمریکایی با مهاجران اهل هائیتی در مرز آمریکا و مکزیک در تگزاس منتشر کرد که نشان می‌داد این مأموران، مهاجران را با اسب تعقیب کرده، آن‌ها را با شلاق می‌زنند، به زمین می‌اندازند و در آب رودخانه رها می‌کنند.

«ماکسین واترز» نماینده دموکرات کنگره آمریکا با اشاره به تصاویر منتشرشده از رفتار خشونت آمیز مقامات سواره نظام آمریکایی که پناهجویان هائیتی را در مرز تگزاس مورد اذیت و آزار قرار می دادند، گفت: این صحنه ها از آنچه که در دوره برده داری شاهد بودیم، بدتر است: گاوچرانانی در حال تازیانه زدن بر سیاه پوستانی که فقط به دنبال فرار از شرایط سخت کشور خود بودند. واترز سپس تاکید کرد که از سیاست دولت راضی نیست.

نشریه لا وانگواردیا اسپانیا نیز در گزارشی با اشاره به فیلم‌ها و عکس‌های منتشر شده در روزهای اخیر، با انتقاد از مرزبانان سوار بر اسب آمریکایی در حال تعقیب و آزار و اذیت مهاجران هائیتی نوشت: انتشار این تصاویر به رسوایی بزرگ اجتماعی و سیاسی در واشنگتن تبدیل شده است.  
 

تکرار تلخ تاریخ برای مهاجران در آمریکا_fororder_微信图片_20211005164747

از طرفی فعالان حقوق بشر و حتی هم‌حزبی‌های بایدن از رفتار دولت بایدن با مهاجران ابراز انزجار کردند. سناتور چاک شامر نماینده دموکرات از نیویورک و رهبر اکثریت نمایندگان این حزب در سنا گفت: تصاویر منتشرشده کاملاً غیرقابل‌قبول هستند. دولت نباید به این‌گونه رفتار تنفرآمیز و خارجی‌ستیزانه ترامپ ادامه دهد. پناه جویان باید روند مناسب قانونی را طی کنند. بنی تامسون نماینده دموکرات مردم ایالت می. سی.سی.پی و رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا هم تصاویر منتشرشده را هولناک خواند.

تکرار تلخ تاریخ برای مهاجران در آمریکا_fororder_微信图片_20211005164800

اما کاخ سفید در این زمینه سکوت اختیار کرده است؛ هرچند کامالا هریس معاون جو بایدن تصاویر منتشرشده از حمله پلیس به مهاجران را وحشتناک توصیف کرد و قول داد که با آلخاندرو مایورکاس وزیر امنیت داخلی در این خصوص صحبت کند.

انتقاد یک سازمان برجسته حقوق مدنی آخرین نشانه این بود که بحران مهاجران در مرز تگزاس با مکزیک، برخی گروه‌های خارجی را هم نگران کرده است. بایدن به مشاور آن‌ها مراجعه کرده و از کمپین آن‌ها علیه سیاست ضد خارجی ترامپ حمایت کرده بود.

 چالش‌های دولت بایدن 

بایدن از زمان روی کار آمدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا با مجموعه‌ای از بحران‌های مهاجرتی در مرزهای جنوبی این کشور روبرو بوده است. رفتار دولت او با مهاجران هائیتی، هجوم کودکان بدون همراه و نگرانی از شیوع کووید-19 تنها برخی از چالش‌هایی هستند که از مرزهای جنوبی به پاشنه آشیل دولت بایدن تبدیل شده‌اند.

جو بایدن علی‌رغم آنکه وعده داده سیاست‌های مهاجرتی دوران ترامپ را اصلاح کند هنوز اقدامی در این راستا انجام نداده است. او تنها در اولین روز ریاست جمهوری خود با دست زدن به یک اقدام تبلیغاتی فرمان مهاجرتی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مهاجران برخی کشورها به آمریکا را لغو کرد و سقف تعداد پناهندگانی که می‌توانند به این کشور بیایند را به 125 هزار نفر افزایش داد، اما از سوی دیگر در خفا راه سلفش را در برخورد با مهاجران در پیش گرفته است.

 انفجار بازداشت‌های مرزی 

با آنکه شمار مهاجرانی که قصد ورود به آمریکا داشتند از آوریل 2020 روند صعودی داشت اما آمارها از زمان روی کار آمدن دولت بایدن به شدت افزایشی شد. مهاجران به دو شکل از مرز عبور می‌کنند: آنهایی که در کشورشان تحت تعیب هستند یا بیم آن دارند که دستگیر شوند، مجاز به پناهندگی هستند.

گروه دیگر ممکن است از چنگ بازرسان مهاجرت فرار کنند و با مخفی شدن داخل خودرو یا از راه‌های دیگر از مرزهای آمریکا و مکزیک عبور کنند. طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی پیو، دست‌کم 40 درصد از مهاجران غیرقانونی با روادیدهای کوتاه مدت وارد آمریکا می‌شوند و بعد از ترک این کشور خودداری می‌کنند.

بایدن بر خلاف ترامپ از صدور بیانیه‌های تند علیه مهاجران خودداری کرده اما عملاً سیاست‌های ضد مهاجرتی او را در پیش گرفته است. در آگوست بیش از 208 هزار نفر هنگام عبور از مرز بازداشت شدند. قبل از آن در ماه جولای هم گزارش شده بود مأموران گشت مرزی 212672 مهاجر را بازداشت کرده‌اند.

بایدن در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص بحران هجوم مهاجران به مرزهای جنوبی آمریکا، منکر این امر می‌شود و از توانایی دولتش در غلبه به وضعیت حاکم در مرزها سخن می‌گوید اما در گزارش سازمان گمرک و امنیت مرزی آمریکا از هجوم سیل عظیمی از مهاجران غیرقانونی از آمریکای مرکزی به سمت مرزهای جنوبی آمریکا ابراز نگرانی شدید شده است.  همچنین گزارش‌ها حاکی از اقدام مرزبانان آمریکایی در جدا کردن غیرقانونی کودکان مهاجر از والدین آن‌ها به بهانه بیماری کرونا است.

حدود سه سال پیش، سخنگوی وزارت امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که در بازه زمانی بین 30 اردیبهشت تا 10 خرداد 1397، حدود 2 هزار کودک از والدین یا افرادی که از آن‌ها نگهداری می‌کردند در مرز آمریکا جدا شدند.گزارش منابع خارجی نشان می‌دهد که سرنوشت این کودکان معلوم نشد و مشخص نشد که آن‌ها در چه رده سنی بودند و دولت بایدن هم هیچ اقدامی در مشخص کردن سرنوشت آنها نکرده است.

تکرار تلخ تاریخ برای مهاجران در آمریکا_fororder_微信图片_20211005165711

اجرای بند جنجالی دوران ترامپ

دولت بایدن در حال ادامه دادن سیاست موسوم به «بند 42» است که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ اجرا می‌شد. این بند به بهانه جلوگیری از شیوع کووید-19 به مقام‌های آمریکا اجازه می‌دهد تمامی مهاجران غیرقانونی که خواستار ورود به آمریکا هستند اخراج شوند. 

اخراج مهاجران هائیتی که در بالا اجرا شد به موجب همین بند انجام شده است. دولت بایدن، علی‌رغم جنجال‌ها و استدلال‌های فعالان حقوق بشری که این ماده قانونی را خلاف قوانین پناهندگی ایالات متحده می‌دانند از اجرای این بند در دادگاه‌ها دفاع کرده است. حتی هم‌حزبی‌های بایدن هم بر خلاف این ماده موضع گرفته‌اند.   

خشونت بافته‌شده در نظام سیاسی

بسیاری از کارشناسان حقوق بشر به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست ایالات‌متحده در قبال پناه‌جویان و مهاجران در قالب نظام و ساختار سیاسی این کشور تعریف می‌شود و با روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید تغییر ماهیتی نخواهد کرد. آن‌ها معتقدند که درست به همین دلیل است که همان اقدامات خشن علیه مهاجران را که در دوره ترامپ می‌دیدیم به شکلی دیگر در دوره بایدن می‌بینیم. به‌عنوان‌مثال، فیلم منتشرشده از اسکان مهاجران زیر پلی در شهری کوچک در ایالت تگزاس به‌شدت باعث نگرانی فعالان حقوق بشر و حتی کارشناسان بخش سلامت شده است.

به گفته برونو لوزانوشهردار شهر دِل ریو این شهر 30 هزارنفری هم‌اکنون با هجوم دست‌کم 10 هزار پناه‌جو روبرو شده است. این وضع به‌مثابه هشدار یک بمب اتمی است و مهاجران در اینجا مضطرب هستند. نیروهای گارد مرزی نمی‌توانند مهاجران را کنترل کنند. امکانات کافی برای این افراد وجود ندارد و استانداردهای زندگی در اینجا بشدت کاهش‌یافته است. این وضع بی‌سابقه است و مهاجران در وضعی بحرانی قرار دارند و حضور مهاجران همه ساکنان منطقه را تحت تأثیر قرار داده است.گِرِگ ابوت فرماندار تگزاس هم از سردرگمی دولت بایدن برای مشخص کردن تکلیف این خیل عظیم از پناه‌جویان به‌شدت انتقاد کرد.

نمونه دیگر از عدم پایبندی بایدن به قول‌های کمپین انتخاباتی را می‌توان در ادامه جدا کردن کودکان از والدینشان به هر بهانه‌ای حتی مصون کردن آن‌ها در مقابل خطر ابتلا به بیماری‌های واگیردار دانست. علیرغم انتقادات شدید بایدن از دولت ترامپ در خصوص جدا کردن غیرقانونی کودکان مهاجر از والدین آن‌ها، دولت جدید آمریکا همچنان به سیاست‌های ترامپ پایبند است.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که که چرا فعالان حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا نسبت به اقدامات دولت آمریکا در خصوص پناه‌جویان با مماشات رفتار می‌کند و هیچ خبری از انتشار گزارش‌های حقوق بشری علیه واشنگتن نیست.

http://persian.cri.cn/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: