پرش به محتوا

اعتراضات به افزایش سیل مهاجران به شیلی

شمار زیادی از مردم شیلی در اعتراض به بحران ورود هزاران مهاجر بدون مدرک به این کشور تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، تعداد زیادی از شیلیایی‌ها در میانه بحران ورود هزاران مهاجر بدون مدرک به کشور که باعث افزایش تنش بین مردم محلی و مهاجران شده، روز شنبه تجمع ضد مهاجرتی برگزار کردند.

صدها نفر از مردم شیلی با در دست داشتن پرچم این کشور به ورود مهاجران غیرقانونی به شهر ساحلی ایگیگه در شمال پایتخت اعتراض کردند.

این مهاجران از کشورهای آمریکای جنوبی بویژه ونزوئلا و برای فرار از مشکلات اقتصادی و بیکاری راهی شیلی شده اند.

همچنین در دومین سالگرد اعتراضات ضد دولتی در سانتیاگو پلیس شیلی از گاز اشک آور و خودرو آب پاش برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

ناآرامی‌های گسترده شیلی از ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۶ مهر ۱۳۹۸) در اعتراض به افزایش بهای بلیت مترو آغاز و به تدریج به مخالفت با وضعیت اقتصادی در کشور منتهی شد که پیامد آن غارتگری، آتش‌افروزی و درگیری‌های روزانه بین معترضان و نیروهای پلیس بود. این بدترین بحران سیاسی شیلی در سه دهه اخیر محسوب می‌شد.   اعتراضات شیلی در مدت شش ماه ادامه داشت که با شیوع ویروس کرونا به طور موقت فروکش کرده بود.

به دنبال تداوم اعتراض‌ها، رئیس جمهوری این کشور با برگزاری همه‌پرسی درباره تغییر قانون اساسی این کشور موافقت کرد. این تغییر اساسی یکی از خواسته‌های اصلی معترضان بود که برای آن در طول یک سال گذشته تجمع‌های گسترده‌ای علیه دولت برگزار کرده بودند. به عقیده معترضان قانون اساسی این کشور یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: