پرش به محتوا

چین: آمریکا بازجویی و آزار دانشجویان چینی را متوقف کند

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست خبری در پکن گفت: چین از ایالات متحده خواسته است تا به تعهد خود در استقبال از دانشجویان چینی در این کشور احترام بگذارد و بازجویی و بازگرداندن یک دانشجوی چینی توسط آمریکا را یک آزار سیاسی توصیف کرد.
هوآ چونینگ گفت: یک دانشجوی چینی با روادید قانونی که از سوی دولت آمریکا صادر شده است، در ورودی مرزی در فرودگاه هوستون توسط نیرو‌های آمریکایی مورد بازجویی قرار گرفت. وی پس از بیش از ۵۰ ساعت بدون غذا در یک اتاق کوچک محبوس شد.
هوآ گفت اقدام آمریکا نقض جدی حقوق و منافع قانونی دانش آموز بوده و صدمات جسمی و روحی جدی به وی و خانواده اش وارد کرده است. طرف چینی با این اقدام ابراز تاسف کرده و قاطعانه مخالف است.
این اقدام ایالات متحده حقوق و منافع مشروع دانش آموزان چینی را که در ایالات متحده تحصیل می‌کنند نقض جدی کرده است و باعث آسیب جسمی و روحی جدی به قربانی و همچنین والدین وی شده است.
وی خاطر نشان کرد اخیراً چندین حادثه رخ داده است. چنین اقدامات غیرمعقول ایالات متحده بسیار ناعادلانه، غیرقانونی و غیراخلاقی است. در پاسخ به هر حادثه، چین از آمریکا خواست تا بلافاصله اشتباهات خود را اصلاح کنند. 
دولت فعلی آمریکا بار‌ها گفته است که از دانشجویان چینی استقبال می‌کند، اما در واقع همچنان با اعمال محدودیت و سرکوب دانش آموزان چینی برای تحصیل یا تحقیق در ایالات متحده، اقدامات نادرست دولت قبلی را ادامه می‌دهد. اخیراً، ایالات متحده وضعیت را تشدید کرد بهانه‌های پوچ تحت عنوان نیروی انتظامی برای آزار، بازجویی و حتی بازگرداندن دانشجویان چینی. تا آنجا که ما می‌دانیم، در طول بازجویی، طرف آمریکایی حتی مکرراً پرسید که آیا این دانش آموز عضو حزب کمونیست است یا خیر آن‌ها به زور عوامل ایدئولوژیکی را اضافه کردند، علوم انسانی و مبادلات دانشگاهی را با سیاست پیوند دادند، و گاهی حتی بعداً اعتراف کردند که شواهد کافی برای حمایت از بازگشت به کشور ندارند.
هوآ گفت: این بدان معناست که اقدامات مربوط به طرف آمریکایی معمولاً مربوط به آزار و اذیت سیاسی، باج گیری سیاسی و دستکاری سیاسی است و به طور مصنوعی درگیری و رویارویی ایجاد می‌کند.
وی افزود: ما از ایالات متحده می‌خواهیم تعهد خود را در زمینه استقبال از دانشجویان چینی اجرا کند، فوراً سوء استفاده از مفهوم امنیت ملی را متوقف کند، بازگشت به کشور، بازجویی و آزار و اذیت دانشجویان چینی که در آمریکا تحصیل می‌کنند را متوقف کند، از نقض حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی دست بردارد.

هوا افزود: چین به حمایت از دانش آموزان چینی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند در حمایت از حقوق و منافع مشروع خود مطابق با قانون ادامه می‌دهد و به دانشجویان چینی که به ایالات متحده می‌روند برای آگاهی از ایمنی و اقدامات احتیاطی خود یادآوری می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: