پرش به محتوا

روسیه از آمریکا در مورد پیمان آکوس توضیح خواست

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرد که روسیه از آمریکا درباره پیمان آکوس توضیح خواسته است.

ریابکوف روز چهارشنبه به رسانه ها گفت: روسیه به صورت رسمی درباره مسائلی در رابطه با تشکیل پیمان آئوس از آمریکا درخواست توضیح کرده است.

وی افزود: روسیه درباره این مسائل از شرکای خود در استرالیا و انگلیس هم درخواست توضیح خواهد کرد.  

مقام روس از جمله این مسائل،  تحویل سوخت هسته ای دارای غلظت اورانیوم ۹۰ درصد به استرالیا تحویل خواهد شد و چگونه می تواند چنین اقدامی با اصول پیمان ان. پی. تی در مورد عدم اشاعه فناوری های هسته ای به قدرت های غیرهسته ای مطابقت داشته باشد.  

ریابکوف در همین حال خاطرنشان کرد که موضوع تشکیل پیمان آکوس در دستور کار مذاکرات روسیه و آمریکا درخصوص ثبات راهبردی قرار ندارد.  

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا ۱۵ سپتامبر به همراه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده مشارکت جدید امنیتی نظامی سه جانبه آکوس را اعلام کردند که از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام محافظت می کند.

براساس مشارکت جدید، بریتانیا و ایالات متحده متعهد شدند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی های هسته ای مجهز کنند. استرالیا با پیوستن به همکاری نظامی با آمریکا و انگلیس، قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری خود با فرانسه را به نفع پیمان آکوس کنار گذاشت و این باعث خشم پاریس شد، که طبق این قرارداد قرار بود ۱۲ زیردریایی معمولی به استرالیا عرضه کند.

موضوع سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به مسکو در دست بررسی است

ریابکوف در ادامه سخنان خود گفت که ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه آمریکا در زمان حاضر روادید برای سفر به روسیه ندارد.

وی افزود: اما موضوع سفر نولند به روسیه در دست بررسی است.  

روسیه موضوع پرتاب موشک های کره شمالی را بررسی می کند 

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت و گو با خبرنگاران گفت که روسیه همه اطلاعات مرتبط با پرتاب موشک ازسوی کره شمالی که از منابع مختلف منتشر می شود را، بررسی می کند.

 وی افزود: روسیه اجازه نخواهد داد که از موضوع پرتاب موشک کره شمالی برای متشنج کردن اوضاع شبه جزیره کره استفاده شود.

 رسانه‌های کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کردند پیونگ یانگ با موفقیت توانسته است یک موشک مافوق صوت (هایپرسونیک) را در سواحل این کشور آزمایش کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از «راشا تودی»، شبکه خبری «رودونگ سینمون» کره شمالی اعلام کرد: در اولین پرتاب آزمایشی، دانشمندان دفاعی قدرت پرواز و ثبات موشک را تأیید کردند. پارک جئونگ چئون، یکی از اعضای بلندپایه دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب حاکم کارگران کره، این آزمایش را در کنار مقامات دفاعی مشاهده کرد.  

این آزمایش روز قبل، در ۲۸ سپتامبر انجام شد.  

به گزارش یونهاپ، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همچنین از شلیک یک پرتابه » با برد کوتاه» در روز چهارشنبه خبر داد. ارتش کره جنوبی گفت: این موشک در ساعت ۶: ۴۰ صبح به وقت محلی از موپیونگ ری در استان جاگانگ شلیک شد و در آبهای ساحلی شرقی فرود آمد.  
ارتش کره جنوبی همچنین اعلام کرد که سئول در همکاری با جامعه اطلاعاتی امریکا مشغول تجزیه و تحلیل این آزمایش موشکی کره شمالی است.  

«کیم سونگ»، نماینده کره شمالی در سازمان ملل، روز دوشنبه در مجمع عمومی این سازمان اعلام کرد کشورش از حق مشروع برای آزمایش تسلیحاتی و تقویت توان دفاعی اش برخوردار است.  

کره شمالی در سال‌های اخیر از دریای ژاپن برای آزمایش تعدادی موشک بالستیک کوتاه برد جدید استفاده کرده، اما این کشور اخیراً از موشک جدیدی که از واگن قطار شلیک شده است نیز رونمایی کرد که هدف آن افزایش قابلیت بقا در پی حمله یک کشور دیگر است. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: